PAP

FAO: ceny żywności na świecie znów rosną

Indeks cen żywności na świecie w kwietniu wzrósł do 127,2 pkt. ze 126,5 pkt. w marcu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jest to pierwszy wzrost indeksu, po dwunastu z rzędu spadkach.

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pb. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.

Nowe prognozy MFW na 2023 rok: Inflacja w Polsce dwucyfrowa, świat zwolni

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2023 r. polska gospodarka urośnie o 0,3 proc. - wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu World Economic Outlook. Według MFW, średnioroczna inflacja CPI w Polsce w 2023 r. wyniesie 11,9 proc.

Szef KNF: Kredyty frankowe mogą zainfekować także kredyty złotówkowe

Konieczne jest wypracowanie rozwiązań systemowych i zrównoważonego rozwiązania sprawy kredytów frankowych – także dlatego, że w przeciwnym razie wzrośnie ryzyko zainfekowania ryzykiem prawnym również kredytów złotowych – powiedział w rozmowie z PAP Biznes przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

FAO: nie zabraknie pszenicy w tym roku. Dramatyczny spadek produkcji w Ukrainie

Światowe zbiory pszenicy w 2023 roku wyniosą 784 mln ton - ocenia Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Politico: starcie Polski i Włoch mogło zablokować nowe unijne sankcje wobec Rosji

Losy 10 pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji ważyły się do ostatniej chwili. Powodem był spór Polski i Włoch o limit importu kauczuku syntetycznego z Rosji – relacjonuje portal Politico.

Eurostat: sprzedaż detaliczna w Polsce w grudniu wzrosła o 3,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w grudniu wzrosła o 3,0 proc. rok do roku, po wzroście o 5,7 proc. rdr w listopadzie - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła jednak o 3,3 procent.

Borys: Inflacja spadnie poniżej 10 proc., a gospodarka zaliczy miękkie lądowanie

Inflacja w Polsce może spaść poniżej 10 proc. w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, trend dezinflacyjny będzie potężny - powiedział w trakcie konferencji EEC Trends w Warszawie prezes PFR Paweł Borys.

Dyrektor NBP: Wydłużenie wakacji kredytowych tylko dla potrzebujących

Programu wakacji kredytowych w obecnym, powszechnym kształcie nie należy kontynuować po 2023 r., a ewentualna pomoc powinna być "szyta na miarę" i kierowana tylko do osób potrzebujących – uważa dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska.

Premier Morawiecki obiecuje tańsze bilety na pociągi

W ciągu 2 tygodni zapadnie decyzja w sprawie cen biletów kolejowych. Premier powiedział na konferencji prasowej, że najlepiej byłoby, gdyby ceny powróciły do poziomu sprzed podwyżki.