fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poręczenie bez wynagrodzenia – czy to zawsze nieodpłatne świadczenie

Księgowy
Księgowy
Adobe Stock
Wytyczne OECD dopuszczają w szczególnych przypadkach możliwość braku opłat za udzielanie gwarancji wewnątrzgrupowych. Każda taka sytuacja wymaga jednak odpowiedniej analizy i uzasadnienia.

Istotą poręczenia jest to, że poręczyciel zobowiązuje się wykonać zobowiązanie, na wypadek gdyby dłużnik tego nie zrobił. W pewnym sensie podmiot otrzymujący formalne poręczenie korzysta ze zdolności kredytowej podmiotu poręczającego, a w efekcie poręczenie to może wpłynąć na zmniejszenie kosztów zaciągniętego finansowania, zwiększenie jego nominalnej wartości lub też być po prostu warunkiem koniecznym do otrzymania finansowania.

Czytaj także: Kiedy nieodpłatne świadczenia są przychodem pracownika

Część grup kapitałowych, bazując na rozwiązaniach przyjętych historycznie i niezmienianych przez lata, udziela nieodpłatnie tego rodzaju wsparcia podmiotom powiązanym. Inna część odrzuca możliwość przyjęcia płatności za takie świadczenie od polskiego podmiotu powiązanego, uzasadniając to chociażby koniecznością zapewnienia spójnego podejścia w całej grupie. Taka sytuacja może być dla polskiego podatnika zwyczajnie trudna z uwagi na istnienie w polskim prawie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA