fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Definicja budynku i budowli na potrzeby opodatkowania - orzecznictwo NSA

Adobe Stock
Momentem zwrotnym we wszystkich toczących się sporach o kwalifikację obiektu budowlanego był wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejne orzeczenia NSA pokazują, że jednak nie wszystko jest oczywiste.

Podatnicy wciąż toczą spory dotyczące tego, czy obiekt budowlany spełniający wszystkie cechy budynku może być uznany za budowlę. W ich zakończeniu miał pomóc Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 13 grudnia 2017 r. (sygn. SK 48/15) jednoznacznie przesądził, że każdy obiekt budowlany posiadający cechy budynku nie może być opodatkowany jako budowla. Sądy administracyjne nadal jednak rozstrzygają spory w odmienny sposób, tylko w niektórych sprawach stosując się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Czy zatem podatnicy ponownie będą poszukiwać ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Kluczowe pojęcia

Kością niezgody są dwie niepozorne definicje kluczowych dla podatku od nieruchomości pojęć – budynku i budowli. Ta pierwsza została sformułowana w sposób pozytywny, gdyż wskazuje, co jest budynkiem: to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA