Ustawa o exit tax. Eksperci: to może być bubel prawny

Pisana w pośpiechu ustawa o podatku od wyjścia może się okazać bublem prawnym – ostrzegają eksperci.

Publikacja: 27.08.2018 08:05

Ustawa o exit tax. Eksperci: to może być bubel prawny

Foto: Adobe Stock

Opublikowany w piątek obszerny projekt zmian w ustawach o PIT, CIT i w ordynacji podatkowej przynosi nieco konkretów w sprawie tzw. podatku od wyjścia. Jednak w opinii ekspertów jest w nim też wiele niejasności.

Czytaj także: Podatkowa kula u nogi przeciw ucieczkom z kraju

Opodatkowane będą niezrealizowane zyski, jakie podatnik osiągnąłby w Polsce z przedsiębiorstwa (w przypadku prowadzenia biznesu) albo z papierów wartościowych, udziałów w spółkach i funduszach inwestycyjnych (w przypadku osób fizycznych). Takie sformułowania krytycznie ocenia Cezary Krysiak, doradca podatkowy w kancelarii PATH. – Lektura projektu prowadzi do wniosku, że nie jest to podatek dochodowy, bo dotyczy tylko hipotetycznych zysków. To zatem rodzaj myta od czynności przenosin, a nie od wypracowanego dochodu – ocenia ekspert.

Wątpliwości dotyczą też stawek podatku. Projekt wymienia dwie: 19 proc. i 3 proc. Ta druga ma dotyczyć przypadków, w których „nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku". Nie napisano wprost, kiedy konkretnie stosować tę drugą stawkę, odsyłając do innych przepisów. Wcześniej biuro prasowe resortu finansów wyjaśniało „Rzeczpospolitej", że chodzi o korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz opodatkowania w formie karty podatnika. Wobec osób prawnych stawka ma zawsze wynosić 19 proc.

Z brzmienia projektu można jednak wywnioskować, że 3-procentowa stawka ma dotyczyć osób fizycznych nieprowadzących biznesu, które wyprowadzają się poza Polskę, a przedtem mieszkały w naszym kraju co najmniej pięć lat. Opodatkowane mają być papiery wartościowe i udziały w spółkach oraz funduszach inwestycyjnych o wartości przekraczającej 2 mln zł. W przypadku małżonków limit ma być liczony łącznie.

Podatek od wyjścia będzie można za zgodą urzędu skarbowego rozkładać na raty na okres do pięciu lat, ale pod wieloma warunkami. Fiskus nie zezwoli na takie ułatwienie, jeśli wyprowadzka nastąpi do raju podatkowego. W projekcie zaznaczono, że rozłożenie na raty może dotyczyć przypadków wyprowadzki do kraju UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz państw, z którymi Polska lub UE zawarła umowę o wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności podatkowych.

Czytaj także: Biznesowi ulgę, a państwu podatek

Zdaniem Patrycji Goździowskiej, doradcy podatkowego w kancelarii SSW Pragmatic Solutions, w projekcie jest wiele nieprecyzyjnych sformułowań. To na przykład regulacja opodatkowania nieodpłatnego przekazania innemu podmiotowi majątku położonego na terytorium Polski. Nie wskazano momentu powstania obowiązku podatkowego przy zmianie rezydencji podatnika. – Gdyby te i wiele innych fragmentów projektu stało się prawem w tej formie, rodziłoby to ryzyko znacznych rozbieżności w interpretacjach – ocenia ekspertka. Zauważa ona, że ustawa ta będzie ważna np. dla wielu członków zarządów międzynarodowych firm, którzy przenoszą swoją rezydencję do innych państw bynajmniej nie dla oszustw podatkowych, tylko w związku z pracą. – Szkoda, że pozostawiono tak mało czasu na proces legislacyjny i jej konsultacje – ubolewa Patrycja Goździowska. ©?

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Opublikowany w piątek obszerny projekt zmian w ustawach o PIT, CIT i w ordynacji podatkowej przynosi nieco konkretów w sprawie tzw. podatku od wyjścia. Jednak w opinii ekspertów jest w nim też wiele niejasności.

Czytaj także: Podatkowa kula u nogi przeciw ucieczkom z kraju

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego