Ulga w podatkach za pomoc w walce z koronawirusem

Firma, która w czasie epidemii wspiera potrzebujących, odliczy darowiznę. Interpretacje są na tak.

Aktualizacja: 30.07.2020 06:50 Publikacja: 29.07.2020 19:59

Ulga w podatkach za pomoc w walce z koronawirusem

Foto: Adobe Stock

Koronawirus nie ustępuje, mamy jednak dobre wiadomości dla firm i osób fizycznych, które zaangażowały się w walkę z epidemią. Jest już pierwsza interpretacja w sprawie darowizn na przeciwdziałanie Covid-19. Korzystna dla przedsiębiorcy, także płacącego podatek liniowy, który wyklucza większość ulg. Korzystne dla podatników są też wydane w zeszłym tygodniu objaśnienia Ministerstwa Finansów. Na dodatek skarbówka zapowiada, że na kontrolach będzie liberalnie podchodzić do nowych przepisów.

Przypomnijmy, że darowizny można odliczyć od dochodu, dzięki czemu wyjdzie nam niższy podatek.

Czytaj także: Tarcza 4.0 promuje dobroczynność w związku z Covid-19

Tarcza antykryzysowa zwiększa preferencje

– Ustawy antykryzysowe znacznie poszerzyły ulgi. Odliczymy nie tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, ale także szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, instytutów medycznych. A nawet zwykłych firm, która zajmują się diagnostyką medyczną czy transportem sanitarnym. Byleby znajdowały się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – tłumaczy Mikołaj Duda, doradca podatkowy w Madejczyk Kancelaria Prawna. Dodaje, że ulgą zostały objęte też darowizny dla domów pomocy społecznej, noclegowni, ośrodków wsparcia czy schronisk dla osób bezdomnych.

Maseczki i laptopy

Co można przekazać potrzebującym?

– Cokolwiek, byleby służyło do walki z Covid-19. Począwszy od środków do dezynfekcji czy ochrony przed wirusem, takich jak płyny odkażające albo maseczki, skończywszy na posiłkach czy artykułach codziennego użytku, np. kocach dla pensjonariuszy domu opieki społecznej. Oczywiście odliczymy także wsparcie finansowe. Ulga obejmie też przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym komputery, nie starsze niż trzyletnie – wyjaśnia Szymon Krawczyk, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego.

Kto skorzysta z rozszerzonej ulgi? Osoby fizyczne płacące PIT lub ryczałt. A także firmy: spółki rozliczające się CIT oraz przedsiębiorcy odprowadzający PIT albo ryczałt.

Czy także biznesmeni płacący liniowy 19-proc. podatek, którzy nie mogą przecież odliczać od dochodu zwykłych darowizn? O to zapytał skarbówkę przedsiębiorca, który na walkę z koronawirusem przekazał hermetyczne opakowania do próbek laboratoryjnych. Fiskus zgodził się na odliczenie (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT3.4011. 323.2020.2. AWO).

Formalności mniej ważne

Skarbówka zapewnia też, że obdarowany podmiot, np. szpital, nie musi znajdować się w wykazie NFZ w momencie dokonania darowizny. Może trafić do niego później. Byleby stało się to do 30 września 2020 r.

Jak czytamy w objaśnieniach, „okoliczność, że darowizna nastąpiła przed wpisaniem szpitala do wykazu, nie pozbawia prawa od odliczenia jej od dochodu".

Na korzyść podatkową nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Ulgę można wykorzystać już przy obliczaniu zaliczek na PIT/CIT – podkreślono w objaśnieniach.

Wyrozumiałość przy sprawdzaniu darowizn Ministerstwo Finansów deklarowało też na spotkaniu prasowym omawiającym objaśnienia. Zapewniało, że wątpliwości w sprawie przepisów antykryzysowych fiskus będzie rozstrzygać na korzyść podatników.

– Miejmy nadzieję, że nie są to czcze obietnice i skarbówka faktycznie nie będzie rzucać kłód pod nogi osobom prywatnym i przedsiębiorcom odliczającym darowizny – mówi Szymon Krawczyk.

– Ulga w PIT/CIT to niejedyna korzyść dla darczyńców. Przekazując darowiznę na walkę z koronawirusem, mogą zastosować zerową stawkę VAT, nie tracąc przy tym prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie darowanych towarów – dodaje Mikołaj Duda.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Jan Sarnowski, wiceminister finansów

Rozszerzyliśmy podatkową ulgę na darowizny, ponieważ dotychczasowe przepisy nie pozwalały na odliczenie od dochodu wsparcia dla szpitali, domów pomocy społecznej czy wszystkich placówek oświatowych. Teraz jest to możliwe. Zwiększyliśmy też kwotę ulgi. Szczegółowe zasady rozliczania darowizn na przeciwdziałanie Covid-19 przedstawione zostały w oficjalnych objaśnieniach, które dają ochronę podatnikom. Przy ich sporządzaniu kierowaliśmy się zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Tak też będzie na kontrolach. Będziemy liberalnie interpretować przepisy związane z epidemią koronawirusa. Chcemy odejść od nadmiernego formalizmu. Niewykluczone, że urzędy skarbowe dostaną od nas wytyczne w tej sprawie.

Koronawirus nie ustępuje, mamy jednak dobre wiadomości dla firm i osób fizycznych, które zaangażowały się w walkę z epidemią. Jest już pierwsza interpretacja w sprawie darowizn na przeciwdziałanie Covid-19. Korzystna dla przedsiębiorcy, także płacącego podatek liniowy, który wyklucza większość ulg. Korzystne dla podatników są też wydane w zeszłym tygodniu objaśnienia Ministerstwa Finansów. Na dodatek skarbówka zapowiada, że na kontrolach będzie liberalnie podchodzić do nowych przepisów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP