PIT: Czy mąż zaliczy do kosztów faktury od firmy żony

Jeśli małżonkowie prowadzą odrębnie działalność gospodarczą, to mogą sobie nawzajem sprzedawać towary lub świadczyć usługi i poniesione wydatki rozliczać w swoich rachunkach podatkowych.

Publikacja: 28.05.2018 06:40

PIT: Czy mąż zaliczy do kosztów faktury od firmy żony

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca oraz jego żona prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Na potrzeby prowadzonej działalności przedsiębiorca nabywa usługi od firmy prowadzonej przez żonę. Czy wydatki poniesione na nabycie usług od żony prowadzącej odrębną działalność gospodarczą mogą dla przedsiębiorcy stanowić koszt uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Ustawowe wyłączenie

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka oraz małoletnich dzieci. Przy czym użyty w nim termin „wartość pracy" należy rozumieć jako wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie). Pojęcie to należy jednak traktować ściśle, co oznacza, że trzeba tu rozróżniać składniki wynagrodzenia za świadczoną pracę od dodatkowych świadczeń ze strony pracodawcy, a więc takich, które nie mają wpływu na wartość pracy własnej (czyli są przez pracodawcę ponoszone niezależnie od tego jaki jest wkład pracy pracownika, np. ekwiwalent za narzędzia, świadczenia z BHP). Nie ma tu znaczenia, czy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność czy odrębność majątkowa.

Usługi to nie praca

W przypadku, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków jako odrębny przedsiębiorca będzie wykonywał usługi dla firmy drugiego małżonka i wystawiał faktury za wykonane usługi (por. interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 listopada 2016 r., 0461-ITPB1.4511.795. 2016.1.MPŁ; interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2016 r., IPPB1/4511-1451/15-2/DK; interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 października 2014 r., ITPB1/415-747a/14/AD).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, w sytuacji gdy przedsiębiorca oraz jego żona prowadzą odrębnie działalności gospodarcze i żona w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi na rzecz działalności gospodarczej męża, to tych usług nie należy kwalifikować jako pracy własnej małżonka, w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Są to bowiem usługi świadczone przez odrębny podmiot gospodarczy – odrębnego przedsiębiorcę. W takiej sytuacji wartość usługi świadczonej przez firmę żony na rzecz firmy prowadzonej przez męża będzie mogła stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów, jeżeli wydatek zostanie rzeczywiście poniesiony i będzie spełniał przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT

Zawieranie transakcji pomiędzy małżonkami podporządkowane jest określonym wymogom.

Uwaga na powiązania

Przedsiębiorcy prowadzący takie odrębne działalności gospodarcze i zawierający umowy między sobą, muszą mieć na uwadze art. 25 ustawy o PIT. Dotyczy on transakcji między podmiotami powiązanymi (por. interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 listopada 2016 r., 0461-ITPB1.4511.795.2016.1.MPŁ).

Stosownie do art. 25 ust. 5 w związku ust. 1 i 4 ustawy o PIT, jeżeli w wyniku powiązań o charakterze rodzinnym albo majątkowym pomiędzy podmiotami krajowymi zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Podsumowując, sam fakt, że żona świadczy usługi w ramach swojej odrębnej działalności gospodarczej na rzecz odrębnej działalności prowadzonej przez męża, nie stanowi przeszkody dla możliwości zaliczenia do kosztów przez męża wydatków na nabycie usług świadczonych przez firmę żony. ?

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 10 i art. 25 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200 ze zm.)

Przedsiębiorca oraz jego żona prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Na potrzeby prowadzonej działalności przedsiębiorca nabywa usługi od firmy prowadzonej przez żonę. Czy wydatki poniesione na nabycie usług od żony prowadzącej odrębną działalność gospodarczą mogą dla przedsiębiorcy stanowić koszt uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP