fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC: samego goodwill sprzedać nie można

123RF
W przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, od tzw. wartości firmy nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na sprzedaży firmy, zwłaszcza dobrze prosperującej i z dobrą renomą można sporo zarobić. Schody zaczynają się, gdy na takiej operacji dobrze zarobić chce też fiskus. I upiera się, że w przypadku takiej transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) powinien być pobrany także od tzw. goodwill, czyli wartości firmy. Na szczęście jego profiskalne zapędy studzi orzecznictwo sądów administracyjnych, zwłaszcza Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładem może być wyrok z 8 października 2019 r., w którym NSA nie zgodził się na osobne opodatkowania goodwill (II FSK 3272/17, prawomocny).

Nabycie przedsiębiorstwa

Kanwą sporu była interpretacja podatkowa. We wniosku spółka wyjaśniła, że w ramach wykonywania działalności gospodarczej nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Transakcja została potwierdzona aktem notarialnym i notariusz pobrał należny PCC. Firma zauważyła, że wyniku nabycia powstała wartość firmy w rozu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA