fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Powiaty chcą wycofania zakazu podwójnego kontraktowania z NFZ

Jedyną legalną formą pracy w szpitalu jest etat
Rzeczpospolita, RP Radek Pasterski
Ustawodawca powinien umożliwić lekarzom, którzy w ramach własnej praktyki mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, podejmowanie zatrudnienia w publicznych szpitalach i przychodniach.

Związek Powiatów Polskich apeluje o zmianę art. 132 ust. 3 oraz art. 133 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z przepisów tych wynika zakaz podpisywania umów z lekarzem, pielęgniarką, położną i inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie takich świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to tzw. zakaz podwójnego kontraktowania z NFZ.

Oznacza on tyle, że lekarz, pielęgniarka, położna czy psycholog, którzy chcą prowadzić prywatną praktykę lekarską w ramach kontraktu z NFZ, muszą zrezygnować z pracy (świadczenia usług na podstawie innej umowy) np. w publicznym szpitalu, który również ma taki kontrakt.

Co prawda zakaz ten nie był rygorystycznie przez Fundusz przestrzegany, ale teraz to się zmieniło w związku z kontrolą Najwyższej Izby Kontroli. Ta wytknęła bowiem oddziałom wojewódzkim NFZ, że nie przestrzegają art. 132 ust. 3 ustawy, i zalecił zmiany postępowania.

W efekcie lekarze rodzinni i specjaliści zaczęli masowo porzucać pracę w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej (SP ZOZ) na rzecz prywatnej praktyki z kontraktem NFZ.

– W praktyce art. 132 ust. 3 oraz art. 133 ustawy stwarzają poważne trudności publicznym świadczeniodawcom związane z obsadą dyżurów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich. – Problem ten dotyczy zwłaszcza pediatrów, których brakuje we wszystkich województwach – mówi.

I dodaje, że obecne rozwiązania legislacyjne powodują kuriozalne sytuacje.

– Z jednej bowiem strony obowiązujące przepisy prawa i zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia wymuszają na prowadzonych przez powiaty samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej poprawę standardów opieki lekarskiej, a z drugiej ograniczają możliwość zatrudniania lekarzy, właśnie ze względu na zawarte w art. 132 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczenia – wyjaśnia.

Na zmianę przepisów sygnalizowaną w stanowisku ZPP czekają powiaty prowadzące przychodnie i szpitale.

Obecnie jedynym rozwiązaniem, aby zakaz podwójnego kontraktowania ominąć, jest założenie przez lekarzy spółki prawa handlowego. Wówczas bowiem stroną umowy z NFZ jest ta spółka właśnie. A lekarz czy pielęgniarka mogą swobodnie świadczyć swoje usługi zarówno na podstawie umowy z tą spółką, jak i podpisanej np. z SP ZOZ.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA