fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zwolnienie a pozorna kasacja stanowiska

123RF
Sąd ma prawo badać, jakie były rzeczywiste przyczyny zwolnienia pracownika, w szczególności oceniać, czy pod pozorem likwidacji jego stanowiska nie kryła się inna motywacja pracodawcy.

To teza wyroku Sądu Najwyższego z 4 marca 2015 r. (I PK 183/14). Zapadł on we względnie klasycznych okolicznościach. Sąd rejonowy wydał wyrok na korzyść jednej ze stron, zaś sąd okręgowy orzekł, przesuwając wahadło sprawiedliwości w zupełnie przeciwną stronę.

O co chodziło

W uproszczeniu stan faktyczny był taki, że pracownica działu handlowego dużej firmy kosmetyczno-farmaceutycznej udała się najpierw na urlop macierzyński, a potem na wychowawczy.

Po urlopie wychowawczym kobieta sensownie zadbała o swoją pozycję zawodową, występując do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru etatu do 7/8 na podstawie art. 1867 kodeksu pracy.

Na marginesie: takie ułamki zawsze budzą wątpliwość, czy spełniają wyobrażenia ustawodawcy o tym, czemu to rozwiązanie miało służyć. To korzystne rozwiązanie dla kobiet po urlopie macierzyńskim pozwala im obniżyć dotychczasowy wymiar czasu pracy, blokując jednocześnie pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę przez rok, z ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA