Rozwiązanie umowy o pracę: szef odwoła zwolnienie z obowiązków, aby dać urlop

Pracodawca w każdym czasie może zwolnić pracownika, któremu wypowiedział umowę o pracę, z obowiązku dalszego świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, opierając się na art. 362 kodeksu pracy. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 k.p. nie jest jednak czynnością prawną (oświadczeniem woli pracodawcy) w rozumieniu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, lecz traktowane jest jako uprawnienie kierownicze pracodawcy, o którym mowa w art. 22 § 1 k.p. W związku z tym możliwe jest ponowne zobowiązanie pracownika do świadczenia pracy (zgoda pracownika nie jest tu wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p.

Aktualizacja: 19.07.2020 11:10 Publikacja: 19.07.2020 00:01

Rozwiązanie umowy o pracę: szef odwoła zwolnienie z obowiązków, aby dać urlop

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r. (III PK 96/18).

Ze względu na likwidację stanowiska pracy pracownikowi zatrudnionemu w szpitalu pracodawca wypowiedział 3 lutego 2017 r. umowę o pracę ze skutkiem na 31 maj 2017 r. W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę szpital zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie trwania wypowiedzenia. Pismem z 8 marca 2017 r. zwrócił się jednak do pracownika z oświadczeniem, w którym zastrzegł, że udziela mu urlopu wypoczynkowego od 9 marca do 31 maja 2017 r. Pracownik nie odebrał tego pisma. Pracownikowi przysługiwało łącznie 80 dni urlopu wypoczynkowego, ale szpital wypłacił mu ekwiwalent pieniężny za 23 dni.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP