Dominika Mitkowska

Biznes może pozbawić prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu etatu

Już samo posiadanie innego niż stosunek pracy tytułu do ubezpieczenia chorobowego, czym jest m.in. umowa zlecenia lub prowadzenie działalności gospodarczej, spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. Nie ma znaczenia, że z tytułu umowy zlecenia czy prowadzonej działalności nie były uzyskiwane dochody, a nawet czy praca była faktycznie wykonywana.

Konsultacja zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę ze związkiem zawodowym tylko na piśmie - wyrok Sądu Najwyższego

Tryb konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z organizacją związkową określony w art. 38 § 1 kodeksu pracy określa obowiązek, którego wykonanie ma nastąpić na piśmie. Stanowi to jednoznaczną normę prawną, której naruszenie obwarowane jest sankcją w postaci uznania wypowiedzenia umowy o pracę za niezgodne z prawem (art. 45 § 1 k.p.).

Czynności przygotowawcze to też czas pracy

Pracodawca w ramach realizacji uprawnień kierowniczych na podstawie art. 22 § 1 kodeksu pracy może zlecić pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Ze względu na to, że polecenie to nie zostało w żaden sposób sformalizowane w przepisach, ważność zachowuje każda forma takiego polecenia, zarówno pisemna, ustna, jak i dorozumiana.

Rozwiązanie umowy o pracę: szef odwoła zwolnienie z obowiązków, aby dać urlop

Pracodawca w każdym czasie może zwolnić pracownika, któremu wypowiedział umowę o pracę, z obowiązku dalszego świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, opierając się na art. 362 kodeksu pracy. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 k.p. nie jest jednak czynnością prawną (oświadczeniem woli pracodawcy) w rozumieniu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, lecz traktowane jest jako uprawnienie kierownicze pracodawcy, o którym mowa w art. 22 § 1 k.p. W związku z tym możliwe jest ponowne zobowiązanie pracownika do świadczenia pracy (zgoda pracownika nie jest tu wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p.

Czy nieefektywność pracownika może być powodem zwolnienia

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu osiągania niezadowalających wyników pracy trzeba dobrze uzasadnić. Wymaga to właściwej oceny i porównania z efektami pracy innych osób.