fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Ulgi dla pracodawców zatrudniachących więźniów

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Przedsiębiorcy zatrudniający więźniów mogą liczyć na pewne ulgi.

Więzienna kuchnia, pralnia, produkcja okien i mebli drewnianych, remonty, cięższe prace budowlane – to tylko niektóre prace podejmowane dziś przez osadzonych. Pracuje ich coraz więcej, a ma być jeszcze więcej.

W życie wchodzi bowiem właśnie nowela ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, która ma w tym pomóc. Co przewiduje?

Ulgi dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów. Do tej pory były to ryczałty dla przedsiębiorców, finansowane ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Teraz wpływy z tego tytułu się zwiększają. Zamiast 20 proc. (jak do 1 czerwca) potrącenia wyniosą 35 proc.

Większe kwoty potrąceń z wynagrodzeń więźniów na ten fundusz sprawią, że więcej przedsiębiorców będzie zainteresowanych ich zatrudnianiem. Wypłata ryczałtu następuje na wniosek przedsiębiorców.

Brak pracy dla skazanych to od lat jeden z największych problemów sądownictwa. Obecnie pracuje 31,5 tys. osadzonych. To o 7,6 tys. więcej niż w styczniu 2016 r. Odpłatnie pracuje 12,6 tys., nieodpłatnie – prawie 19 tys. W sumie, jak wyliczył resort, powszechność zatrudnienia wynosi 46,24 proc., czyli o 32 proc. więcej niż rok temu.

Praca to najlepsza resocjalizacja – uznało Ministerstwo Sprawiedliwości i uruchomiło specjalny program „Praca dla więźniów". Ruszył rok temu i są już pierwsze efekty. W kwietniu 2016 r. rząd postawił na budowę hal produkcyjnych przy kryminałach, większe szanse na darmową pracę na rzecz samorządów, a także na ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

W ciągu roku otwarto trzy hale produkcyjne: dwie w zakładach karnych (w Potulicach – gdzie pracuje 84 osadzonych, i w Krzywańcu – tu pracuje 150) oraz jedną w areszcie śledczym w Poznaniu (pracuje tu 25 osadzonych).

Teraz czas na oddanie dwóch hal w Koszalinie i Sierakowie Śląskim. Powoli rusza też budowa kolejnych 12, w których zatrudnienie znajdzie 1,5 tys. osadzonych. Prace mają ruszyć w 2018 r.

Zdaniem resortu sprawdził się też drugi filar – nieodpłatna praca skazanych. Od 1 kwietnia 2017 r. poszerzeniu uległy bowiem możliwości wykonywania przez więźniów nieodpłatnej pracy na cele społeczne.

Dotychczas więźniowie mogli wykonywać na rzecz samorządów jedynie prace porządkowe. Teraz już mogą wspierać wszelkie zadania samorządu, a więc pracować m.in. w szpitalach, domach opieki społecznej, placówkach oświatowych itd.

Zwiększyły się także finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia. Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszy się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

podstawa prawna: Nowela o pracy skazanych z 23 marca 2017 r. DzU z 11 maja 2017, poz. 924

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA