Tajemnica przedsiębiorstwa: odpowiedzialność cywilna pracownika za kradzież dla konkurencji

Wystarczy, że pracownik czy zleceniobiorca swoim działaniem stanowiącym czyn nieuczciwej konkurencji tylko zagrozi interesom pracodawcy, aby te osoby pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa.

Publikacja: 17.01.2019 05:30

Tajemnica przedsiębiorstwa: odpowiedzialność cywilna pracownika za kradzież dla konkurencji

Foto: Adobe Stock

Na gruncie ustawy, z definicją tajemnicy przedsiębiorstwa związane jest także pojęcie „czynu nieuczciwej konkurencji" określone w art. 11 ust. 3. Również ten przepis został znowelizowany od września 2018 r.

W myśl nowej definicji ustawowej: „Pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności, gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści".

Zatem ustawodawca sformułował szeroką i bardziej szczególną/skonkretyzowaną definicję czynu nieuczciwej konkurencji, uwidaczniając różne typy zachowań. Za czyn nieuczciwej konkurencji może być uznane każde zachowanie rynkowe, któremu można przypisać powyższe cechy. Jednak czynem nieuczciwej konkurencji może być również inne zachowanie, niewymienione wyraźnie w ustawie, ale odpowiadające powyższej definicji.

Czytaj też:

Ochronę firmowych tajemnic można znacznie wzmocnić

Za wynoszenie danych grozi nawet dyscyplinarka

Klucz do sukcesu chroniony bezterminowo

Firma nie obciąży etatowca za ujawnienie poufnej wiedzy

Utrata etatu ceną za ujawnienie tajemnicy firmy

Zakres ochrony ...

W przypadku popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji przez podmiot występujący na rynku, z którym przedsiębiorcę łączą zarówno stosunek pracy, jak i inne stosunki cywilnoprawne wynikające z umowy o współpracę (do której to stosuje się przepisy o umowie zlecenia), przedsiębiorca, którego interes został w ten sposób naruszony (lub choćby tylko zagrożony) może wystąpić do sądu z przewidzianymi ustawą roszczeniami, o których mowa w art. 18 ustawy. Przepis ten reguluje odpowiedzialność cywilną za naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Został on rozszerzony poprzez dodanie do art. 18 ust. 3 – 5.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:

1)zaniechania niedozwolonych działań,

2) usunięcia skutków niedozwolonych działań,

3) złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,

4) naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,

5) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,

6) zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony >> patrz ramka.

Zgodnie z ust. 2 art. 18 ustawy, sąd – na wniosek uprawnionego – może orzec również o wyrobach, ich opakowaniach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. W szczególności może orzec ich zniszczenie lub zaliczenie na poczet odszkodowania.

... został rozszerzony

Dodane ustępy 3-5 jeszcze bardziej chronią przedsiębiorcę przed naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa.

Ustęp 3 art. 18 ustawy mówi, że w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa sąd – na wniosek uprawnionego – może zobowiązać pozwanego do podania do publicznej wiadomości informacji o wyroku albo treści wyroku, w oznaczony sposób i w oznaczonym zakresie, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na okoliczności dokonania czynu nieuczciwej konkurencji (w szczególności sposób dokonania czynu, wartość informacji, których dotyczył czyn, skutek czynu oraz prawdopodobieństwo dokonania czynu nieuczciwej konkurencji w przyszłości). W przypadku zaś, gdy pozwanym jest osoba fizyczna, dodatkowo nie może się temu sprzeciwiać uzasadniony interes pozwanego, w szczególności wzgląd na ochronę jego dóbr osobistych.

Sposób i zakres podania do publicznej wiadomości informacji o wyroku albo treści wyroku nie może prowadzić do ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa.

Jest to kolejne, bardzo dobre rozwiązanie, mające być przestrogą dla innych przedsiębiorców, tak by nie zawierali ani transakcji handlowych, ani umów cywilnoprawnych z podmiotami bądź osobami fizycznymi działającymi w sposób nieuczciwy, naruszając chronione tajemnice przedsiębiorcy.

Art. 18 ust. 4 przewiduje, że w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa sąd – zamiast uwzględnienia żądania określonego w ust. 1 pkt 1 lub 2 lub ust. 2 – może, na wniosek pozwanego, zobowiązać go do zapłaty na rzecz powoda stosownego wynagrodzenia, w wysokości nie wyższej niż wynagrodzenie, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z informacji, przez czas nie dłuższy niż do ustania stanu tajemnicy, jeżeli:

1) pozwany w chwili wykorzystywania lub ujawniania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa nie wiedział ani przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć, że informacje te pozyskano od osoby, która je wykorzystała lub ujawniła w okolicznościach określonych w art. 11 ust. 4,

2) uwzględnienie żądania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, spowodowałoby dla pozwanego niewspółmierne szkody,

3) zobowiązanie do zapłaty wynagrodzenia nie narusza uzasadnionego interesu powoda.

Ustęp 5 art. 18 ustawy pozwala z kolei żądać poszkodowanemu przez czyn nieuczciwej konkurencji polegający na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa – zamiast odszkodowania określonego w ust. 1 pkt 4 – naprawienia szkody przez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że zamiast ewentualnego orzekania nakazu zaniechania niedozwolonych działań i usunięcia ich skutków oraz o odszkodowaniu, sąd może zobowiązać pozwanego do zapłaty na rzecz przedsiębiorcy stosownego wynagrodzenia w wysokości nie wyższej niż to, które w chwili jego dochodzenia należałoby mu się z tytułu udzielenia zgody na korzystanie z informacji, przez czas nie dłuższy niż do ustania stanu tajemnicy.

Najpierw trzeba udowodnić

W procesie cywilnym pracodawca musi udowodnić:

- że pracownik swoim zachowaniem naruszył tajemnicę, oraz

- w wyniku tego pracodawca poniósł szkodę,

- wysokość tej szkody.

W praktyce wykazanie tych okoliczności może być pod względem dowodowym dość skomplikowane.

Organem właściwym do orzekania w sprawach roszczeń dochodzonych w związku z czynem nieuczciwej konkurencji jest sąd powszechny. Tym samym w takich sprawach nie jest możliwe wszczynanie i prowadzenie postępowania administracyjnego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

>> Żądania przedsiębiorcy

ZANIECHANIE NIEDOZWOLONYCH DZIAŁAŃ – to roszczenie może sprowadzać się np. do żądania zakazania przez sąd pozwanemu określonego zachowania (np. rozprowadzania ulotek/newsletterów stanowiących nieuczciwą reklamę). Przedsiębiorca powinien już w pozwie przedstawić argumenty, a nawet dowody zagrożenia lub naruszenia własnego interesu oraz sprzeczności z prawem lub dobrymi obyczajami działań osoby naruszającej jego tajemnicę. Zgodnie z orzecznictwem SN, przesłanką dochodzenia roszczenia o zaniechanie nie jest wina. Przedsiębiorca musi jedynie wykazać, że zagrożenie istnieje w dacie wszczęcia procesu i jego zakończenia oraz że jest ono realne.

USUNIĘCIE SKUTKÓW NIEDOZWOLONYCH DZIAŁAŃ – roszczenie to ma na celu przywrócenie stanu poprzedniego. Konkretne żądanie może tu zmierzać np. do nakazania przez sąd pozwanemu dokonania określonych czynności faktycznych (np. usunięcia szyldów stosowanych w sieci sklepów, które naśladują chronione oznaczenia innej sieci sklepów).

ZŁOŻENIE JEDNOKROTNEGO LUB WIELOKROTNEGO OŚWIADCZENIA ODPOWIEDNIEJ TREŚCI I W ODPOWIEDNIEJ FORMIE – roszczenie to może polegać na odwołaniu, sprostowaniu, przeproszeniu przedsiębiorcy, przez ogłoszenie w pismach branżowych lub prasie codziennej. Przedsiębiorca powinien sprecyzować w pozwie żądanie złożenia oświadczenia, podając treść oświadczenia, częstotliwość, rozmiar i miejsce publikacji.

NAPRAWIENIE WYRZĄDZONEJ SZKODY, NA ZASADACH OGÓLNYCH – roszczenie to ma na celu wyrównanie doznanego uszczerbku. Może być dokonane albo poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, albo poprzez zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej. Przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej są następujące: musi powstać szkoda, szkoda ma być wyrządzona na skutek czynu nieuczciwej konkurencji oraz musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zdarzeniem, które ją spowodowało. Warto pamiętać, iż w umowach w stosunkach cywilnoprawnych należy zawrzeć karę umowną, która będzie regulowała wysokość wyrządzonej krzywdy bez konieczności badania jej poprzez biegłych. Kara ta może być jednorazowa albo określona co do poszczególnych przypadków naruszenia.

WYDANIE BEZPODSTAWNIE UZYSKANYCH KORZYŚCI, NA ZASADACH OGÓLNYCH – tak jak i powyższe roszczenia, tak i tego przedsiębiorca może dochodzić, gdy popełniono czyn nieuczciwej konkurencji, jednak w tym przypadku musi on dodatkowo udowodnić, że pozwany (ten, kto naruszył) został wzbogacony, a po stronie poszkodowanego nastąpiło zubożenie – czyli że jeden zyskał, a drugi utracił.

ZASĄDZENIE ODPOWIEDNIEJ SUMY PIENIĘŻNEJ NA OKREŚLONY CEL SPOŁECZNY ZWIĄZANY ZE WSPIERANIEM KULTURY POLSKIEJ LUB OCHRONĄ DZIEDZICTWA NARODOWEGO – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony; roszczenie to służy poszkodowanemu niezależnie od stopnia tej winy; jej stopień ma natomiast wpływ na wysokości zasądzanej kwoty. -

>> Termin przedawnienia dochodzenia roszczenia

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy „roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się oddzielnie co do każdego naruszenia". Początek terminu przedawnienia wyznacza dzień, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz o osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Jeżeli jednak czyn nieuczciwej konkurencji polegający na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa stanowił jednocześnie zbrodnię albo występek, przepis ten nie ma zastosowania, stosownie do art. 4421 § 2 kodeksu cywilnego. W takim przypadku termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody nie może skończyć się później niż z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. -

Monika Matyjasik-Staszewska adwokat, prowadzi Kancelarię Adwokacką

W dobie obowiązywania reguł rynkowej konkurencji z punktu widzenia przedsiębiorców posiadane przez nich tajemnice przedsiębiorstwa są tym czynnikiem, który pozwala im na osiąganie znaczących celów gospodarczych, w tym także dominacji na określonym rynku. Tajemnica przedsiębiorstwa obejmująca m.in. takie obszary jak rozwiązania technologiczne, techniczne, innowacyjne projekty czy składy receptur są (powinny być) najpilniej strzeżonymi informacjami. To właśnie dzięki nim przedsiębiorcy mogą nie tylko utrzymywać działalność gospodarczą na wypracowanym poziomie, ale poprzez stały rozwój (a więc w domyśle – także rozwój obszarów objętych tajemnicą przedsiębiorstwa) poszerzać zakres uczestnictwa na danym rynku, zdobywać nowych klientów. Nic więc dziwnego, że w sferze tajemnicy przedsiębiorstwa może dochodzić do działań mających na celu nieuprawnione zapoznanie się z nimi i wykorzystanie ich dla własnych celów, bądź też ich wykradanie i sprzedaż. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze zabezpieczenie się przed nimi.

Biorąc pod uwagę powyższe, implementacja przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego miała istotne znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i opierających swoją działalność o know-how bądź na informacjach poufnych, które posiada każdy pomiot prowadzący niniejszą działalność. Celem ustawodawcy nie było zawężenie za pomocą nowelizacji przepisów w jakimkolwiek zakresie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa ukształtowanej na podstawie przepisów wcześniej obowiązujących, lecz przeciwnie – projektowana zmiana była oparta na założeniu szerokiej interpretacji pojęcia „ujawnienia", obejmującej także wszelkie przypadki „przekazania" informacji – nawet jeśli przekazanie nie prowadzi bezpośrednio do ich ujawnienia.

Odpowiedzialność karna za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa i naruszenia zasad poufności określonych w umowach – nie tylko ze stosunku pracy, lecz również i innych tj. cywilnoprawnych, stanowić będzie cz. IV przedmiotowego cyklu.

Na gruncie ustawy, z definicją tajemnicy przedsiębiorstwa związane jest także pojęcie „czynu nieuczciwej konkurencji" określone w art. 11 ust. 3. Również ten przepis został znowelizowany od września 2018 r.

W myśl nowej definicji ustawowej: „Pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności, gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści".

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów