Ograniczenia dodatkowego zatrudnienia. Czy można mieć pracownika na wyłączność?

Pracodawca nie może swobodnie wprowadzać zakazu podejmowania przez pracownika dodatkowej pracy. Taką możliwość daje tylko prawidłowo zastosowany zakaz konkurencji.

Publikacja: 05.12.2023 02:00

Ograniczenia dodatkowego zatrudnienia. Czy można mieć pracownika na wyłączność?

Foto: Adobe Stock

Zmiana kodeksu pracy (KP), która weszła w życie 26 kwietnia br. i która wprowadziła nowy art. 26(1) odnoszący się do podejmowania przez pracowników dodatkowego zatrudnienia, stanowiła implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Przepis ten mówi wprost, że pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym, będącym podstawą świadczenia pracy, innym niż stosunek pracy, np. prowadzenia działalności gospodarczej lub współpracy z innym podmiotem na podstawie umowy cywilnoprawnej (B2B). Warunkiem skorzystania z tej możliwości powinno być wykonywanie dodatkowej pracy poza harmonogramem czasu pracy ustalonym z głównym pracodawcą. Dyrektywa dawała państwom członkowskim możliwość wprowadzenia w przepisach krajowych ograniczeń przy łączeniu przez pracownika różnych miejsc zatrudnienia, jeżeli ograniczenia te wynikają z przyczyn obiektywnych, np. wymogów ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, potrzeby ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa lub konieczności uniknięcia konfliktów interesów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona