fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

RODO: Administratorzy ocenią, czy dane są im jeszcze potrzebne

Fotolia
Nadzór nad przetwarzaniem danych w ramach ustawy będzie sprawował prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Sejm uchwalił w piątek ustawę o przetwarzaniu danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości.

A wszystko to w związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO), które zaczęło obowiązywać od 25 maja 2018 r. Dodatkowo na podstawie tzw. dyrektywy RODO Polska, podobnie jak inne kraje unijne, musi wdrożyć przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości. Stąd rządowy projekt.

Jednym z głównych jego założeń jest utrzymanie równowagi pomiędzy prawem osób do prywatności a koniecznością zachowania poufności w przetwarzaniu danych podczas postępowań prowadzonych przez policję, Straż Graniczną czy inne służby.

Zgodnie z nowelą administratorzy danych będą musieli w określonych terminach dokonywać oceny, które z posiadanych przez nich danych są zbędne. Te uznane za zbędne będą usuwane. Pozostałe administratorzy będą przetwarzali tylko w uzasadnionych celach. Będą musieli zadbać też o ich uaktualnienie i przetwarzać w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA