fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Jakie branże dostaną wsparcie z tarczy 6.0? Dużo zależy od kodów PKD

Tarcza antykryzysowa
Adobe Stock
Kluczem do uzyskania pomocy z tarczy 6.0 jest odpowiedni typ działalności.

Z założenia tarcza 6.0 ma pomóc przetrwać kryzys przedsiębiorcom działającym w branżach, które najbardziej ucierpiały po wprowadzeniu pandemicznych zasad bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o gastronomię, rozrywkę, rekreację czy sprzedaż detaliczną. Po zgłoszonych przez Senat poprawkach lista beneficjentów została wydłużona m.in. o firmy działające w kateringu, transporcie, handlu czy sporcie.

Czytaj także: Tarcza 6.0 podpisana przez prezydenta

Nie rozszerzono jej jednak na – w zasadzie „przyklepane" – PKD 47.74.Z, czyli sprzedaż detaliczną wyrobów medycznych, w tym ortopedycznych. Poza listą znalazło się także wiele innych PKD, których objęcia wsparciem z tarczy 6.0 chciał Senat. Ponadto Sejm nie przystał na poprawkę, aby z pomocy mogły skorzystać firmy założone po 30 listopada 2019 r.

Tarcza branżowa przewiduje wsparcie m.in. w formie:

- zwolnienia ze składek za listopad 2020 r.,

- dodatkowego świadczenia postojowego (2080 zł lub 1300 zł),

- dofinansowania do pensji pracowników i ubezpieczonych zleceniobiorców – do 2000 zł na osobę przez trzy miesiące,

- dotacji do 5000 zł, o którą mogą się starać mikro- i mali przedsiębiorcy, jeśli nie mieli zawieszonej działalności na 30 września br.

Nowy rodzaj dofinansowania wynagrodzeń pracowników nie wyklucza przy tym automatycznie podmiotów, które już otrzymały lub otrzymują wsparcie na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nowa pomoc nie może jednak objąć tych samych pracowników za te same okresy.

– Choć wsparcie kierowane jest do branż, które od dawna są bliskie załamania, to wygląda ono jedynie na doraźną, przedświąteczną pomoc na otarcie łez – mówi Magdalena Chochowska, senior associate w Baker McKenzie Krzyżowki i Wspólnicy sp.k.

Kilka warunków

Aby uzyskać pomoc, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego przychody spadły o 40 proc. W zależności od formy wsparcia spadek ten będzie liczony przez porównanie innych okresów.

Przedsiębiorca z właściwym kodem PKD poza spadkiem przychodów musi też spełnić inne warunki. Może to być terminowe złożenie wniosku lub innych dokumentów albo brak zaległości w ZUS czy fiskusie na koniec III kw. 2019 r.

Tarcza branżowa zwiększa ponadto listę beneficjentów z tarczy tzw. turystycznej 5.0, uprawnionych do zwolnienia ze składek za okres lipiec–wrzesień br. oraz dodatkowego świadczenia postojowego. Tu jednak trzeba wylegitymować się spadkiem przychodów aż o 75 proc.

Eksperci podkreślają, że bazowanie na kodach PKD może zniweczyć ideę pomocy najbardziej pokrzywdzonym. Są bowiem firmy zarejestrowane pod PKD, które dziś już niewiele znaczą w ich działalności, a są też takie, które w PKD nie mają żadnego z listy, natomiast pomoc powinny dostać.

– Tu przedsiębiorcy mogli wpaść we własne sidła, bo kod PKD będzie sprawdzany na 30 września br. – mówi mec. Chochowska – a ten nie zawsze jest zgodny z przedmiotem prowadzonej działalności. Rozumiem intencję Senatu, który chciał rozszerzyć stosowanie tarczy na jak najwięcej podmiotów. Jednak propozycja, aby o wsparciu decydował „rodzaj działalności stanowiącej największy udział w działalności" to przesłanka zbyt ogólna, która mogłaby wprowadzić jeszcze większe zamieszanie, nierówność stosowania przepisów oraz uznaniowość – dodaje prawniczka.

Rząd może przedłużyć

Przepisy tarczy 6.0 pozwalają Radzie Ministrów przedłużyć rozporządzeniem pomoc na kolejne okresy, a także skierować ją do przedsiębiorców posługujących się innymi kodami PKD.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Status: podpisana przez prezydenta, Dzienniku Ustaw z 15.12.2020, poz. 2255, wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (z wyjątkami)

Kliknij na tabelę żeby powiększyć

Kliknij na tabelę żeby powiększyć

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA