Koronawirus: Wsparcie w czasie pandemii bez podatku

Dotacje na działalność oraz dofinansowania do pensji nie są przychodem firmy.

Aktualizacja: 11.12.2020 19:07 Publikacja: 11.12.2020 06:11

Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy z niektórych branż, które straciły najwięcej na epidemii Covid-19, dostaną kolejne środki od państwa. Uchwalona przez Sejm tarcza 6.0 przewiduje dla nich różne formy wsparcia. Czy trzeba będzie zapłacić podatek od otrzymanych pieniędzy?

Bieżące wydatki

Zacznijmy od dotacji dla najmniejszych przedsiębiorców. Udzielane będą ze środków Funduszu Pracy. Wnioski w tej sprawie należy składać do urzędu pracy. Maksymalna kwota wsparcia to 5 tys. zł. Czy jest opodatkowana? Nie, z nowych przepisów wynika, że dotacja nie stanowi przychodu dla celów PIT/CIT.

Pieniądze z urzędu pracy należy przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czytaj także:

– Tak. Oczywiście pod warunkiem, że zostały faktycznie wydane na firmowe potrzeby, np. czynsz za wynajem lokalu, abonament telefoniczny czy ratę leasingową za służbowy samochód – mówi Bartosz Sankiewicz, doradca podatkowy, partner w NGL Tax. Dodaje, że powinny tu obowiązywać podobne zasady rozliczenia jak przy pożyczkach z urzędu pracy, które firmy dostawały w czasie pierwszej fali epidemii.

Z tarczy 6.0 wynika, że przedsiębiorca, który nie spełnił określonych warunków, będzie musiał zwrócić dotację. Przykładowo wtedy, gdy przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia nie wykonywał działalności gospodarczej. Jeśli jednak w tym czasie umrze, spadkobiercy nie muszą oddawać pieniędzy. W takiej sytuacji także nie powstaje przychód.

Dopłata do pensji

Przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię Covid-19 mogą też liczyć na dofinansowanie wynagrodzeń zatrudnionych osób ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z tarczy 6.0 wynika, że takie dofinansowanie także nie jest przychodem przedsiębiorcy.

Zdaniem Bartosza Sankiewicza to wyłączenie nie powinno zmieniać zasad rozliczania wynagrodzeń w kosztach PIT/CIT. – Trudno jednak przewidzieć, jak do tego podejdzie skarbówka. Wynagrodzenia dofinansowane na podstawie poprzednich tarcz antykryzysowych zaliczano do kosztów, wtedy jednak samo dofinansowanie było uznawane za przychód – przypomina ekspert.

Postojowe i zwolnienia

Następna forma pomocy to jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe finansowane z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Tarcza 6.0, poprzez nowelizację ustawy o PIT, zwalnia je z podatku.

– Jeśli przedsiębiorca wydał postojowe na cele firmowe, rozliczy wydatki w kosztach – twierdzi Bartosz Sankiewicz.

Tarcza 6.0 wprowadza też zwolnienie ze składek ZUS.

– Nie jest przychodem dla przedsiębiorcy. Musi jednak pamiętać, że składki, z których został zwolniony, nie są dla niego podatkowym kosztem. Jeśli skorzysta ze zwolnienia, nie ma też prawa do ulgi w PIT – podkreśla Bartosz Sankiewicz.

Kolejne udogodnienie: rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę, w której zwolni przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Ulga może dotyczyć części 2020 r. oraz wybranych miesięcy pierwszego półrocza 2021 r. Obejmie firmy, którym z  powodu Covid-19 pogorszyła się płynność finansowa. Rada gminy może też przedłużyć terminy płatności rat podatku.

Z tarczy 6.0 wynika także, że w 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa (o której mówi ustawa o podatkach i opłatach lokalnych).

Przedsiębiorcy z niektórych branż, które straciły najwięcej na epidemii Covid-19, dostaną kolejne środki od państwa. Uchwalona przez Sejm tarcza 6.0 przewiduje dla nich różne formy wsparcia. Czy trzeba będzie zapłacić podatek od otrzymanych pieniędzy?

Bieżące wydatki

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów