fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Tarcza 6.0: prezydent podpisał ustawę wprowadzającą ws. pomocy branżowej

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. pomocy branżowej dla firm czyli tzw. tarczę antykryzysową 6.0 - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Założeniem tarczy 6.0 jest pomoc w przetrwaniu kryzysu przedsiębiorcom działającym w branżach, które najbardziej ucierpiały po wprowadzeniu pandemicznych zasad bezpieczeństwa. Na wsparcie może liczyć ok. 40 branż. Chodzi o gastronomię, rozrywkę, sport, rekreację, turystykę, transport, edukację, catering, usługi pralnicze.

Po zgłoszonych przez Senat poprawkach lista beneficjentów została wydłużona m.in. o firmy działające w kateringu, transporcie, handlu czy sporcie.

Zobacz także: Jakie branże dostaną wsparcie? Dużo zależy od kodów PKD

Dzięki uchwalonym przepisom firmy mogą uzyskać zwolnienie z ZUS czy świadczenia postojowe w wysokości ok. 2 tys. zł miesięcznie. Ponadto ustawa przewiduje tzw. małe dotacje w kwocie 5 tys. zł oraz dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 2 tys. zł.

Tarcza obejmie nie tylko zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę ale zleceniobiorców, którym odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne.

Oprócz pomocy dla firm nowe przepisy umożliwiają ubieganie się o pieniądze gminom, które utraciły dochody związane z opłatą targową. 

Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (z wyjątkami). 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA