Polexit albo śmierć

Wyjście Polski z Unii Europejskiej było do niedawna egzotycznym pomysłem pociągającym garstkę najtwardszych eurosceptyków. Jego głosicieli jednak przybywa, a słowo „polexit” powoli wkracza na polityczne salony.

Publikacja: 26.04.2024 10:00

Slogany zwolenników wyjścia z UE rymują się z hasłami antyunijnie nastawionych rolników. – Albo Ziel

Slogany zwolenników wyjścia z UE rymują się z hasłami antyunijnie nastawionych rolników. – Albo Zielony Ład, albo polexit. Nie ma innej możliwości – ogłosił kilka tygodni temu poseł Janusz Kowalski z Suwerennej Polski. Na zdjęciu rolniczy protest w Krakowie, 27 marca 2024 r.

Foto: marek lasyk/reporter

Polska jest wyjątkowo poszkodowana na obecności w Unii Europejskiej. Płacimy nieprawdopodobne pieniądze za emisję dwutlenku węgla, co doprowadzi do likwidacji naszego przemysłu. Jesteśmy pod butem Komisji Europejskiej, rządzonej przez Niemców i Francuzów. Oni co prawda tracą swoją państwowość tak samo jak my, tyle że pod własnym przywództwem – mówi Stanisław Żółtek, matematyk, brydżysta, były wiceprezydent Krakowa, były europoseł i legenda Unii Polityki Realnej.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
„Dziennik wyjścia”: Rzeczywistość i nierzeczywistość
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem