Spółka kapitałowa, a więc m.in. sp. z o.o., może być podzielona na co najmniej dwie spółki kapitałowe, chyba że ta dzielona spółka znajduje się w likwidacji i rozpoczęto już proces podziału jej majątku albo znajduje się ona w upadłości.
Podział ten zaś może nastąpić np. poprzez wydzielenie, tj. poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę już istniejącą bądź nowo zawiązaną.
Czytaj także: Podział spółki poprzez wydzielenie a wstąpienie do procesu o zapłatę
Z chwilą doręczenia pozwu, z kolei, zbycie w toku zawisłej sprawy rzeczy lub prawa objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania. Nabywca może jednak wejść na miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej.
W świetle powyższego zatem na wstąpienie do procesu w miejsce spółki H (powoda) spółki G niezbędne byłoby uzyskanie zgody pozwanego.
Analiza treści uchwały Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 2016 r., III CZP 85/16 prowadzi jednak do odmi...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.