Nowy adres firmy wpłynie umowy

Nie każde przeniesienie siedziby pracodawcy wymaga wypowiedzenia czy porozumienia zmieniającego. Będzie tak jednak, gdy nowa lokalizacja jest rzeczywistym miejscem pracy załogi.

Publikacja: 26.11.2016 06:30

Nowy adres firmy wpłynie umowy

Foto: 123RF

Zmiana siedziby pracodawcy oznacza wiele obowiązków związanych z ujawnieniem nowego adresu. Taka modyfikacja może być także istotna dla prawa pracy.

Stały punkt lub obszar

Miejscem wykonywania pracy jest zakład pracy lub inne miejsce poza zakładem wyznaczone do świadczenia pracy (art. 128 § 1 kodeksu pracy). W przeważającej mierze jest nim siedziba pracodawcy, ale może to być także inne miejsce związane z firmą, np. siedziba filii czy jeden z należących do firmy sklepów lub magazynów.

Miejsce wykonywania pracy należy do warunków pracy i należy je określić w umowie o pracę (art. 29 § 1 pkt 2 k.p.). Nie jest to jednak tzw. konieczny element treści umowy o pracę, jak rodzaj pracy. Gdy strony nie wskażą w angażu miejsca pracy, zazwyczaj przyjmuje się, że jest nim siedziba pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik zgłosi się do pracy w innym miejscu, np. w jednostce organizacyjnej pracodawcy, i został do niej dopuszczony, wówczas będzie to jego miejsce pracy.

Na tej samej zasadzie miejscem pracy jest ta jednostka organizacyjna, w której pracownik stale wykonuje faktycznie całość lub większość swoich obowiązków. Zatem umowa o pracę może w ogóle nie wskazywać miejsca pracy albo określać je na różne sposoby jako:

- stały punkt w znaczeniu geograficznym (np. siedziba pracodawcy),

- konkretne stanowisko wskazane w strukturze organizacyjnej i przestrzennej zakładu,

- pewien określony obszar,

- strefę oznaczoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju, np. województwo mazowieckie lub

- w inny, dostatecznie wyraźny sposób.

Ponadto jeżeli pracodawca decyduje się wskazać swoją siedzibę w umowie o pracę, może to zrobić na dwa sposoby. Dopuszczalne postanowienia angażu będą brzmieć: „miejscem pracy jest siedziba pracodawcy" albo „miejscem pracy jest siedziba pracodawcy, to jest ulica ...., nazwa miast, kod ....".

Modyfikacja angażu

Miejsce pracy to element treści umowy o pracę, a zatem można je zmienić na takich samych zasadach, jak pozostałe warunki pracy. Nastąpi to przez porozumienie zmieniające, wypowiedzenie zmieniające, a w wyjątkowych sytuacjach – wskutek jednostronnej decyzji pracodawcy, np. w razie przestoju (art. 81 k.p.) i przeniesienia pracownika do innej pracy na podstawie orzeczenia lekarskiego (art. 55, 179, 230, 231 k.p.).

Przeniesienie siedziby pracodawcy będzie oznaczało konieczność zmiany treści umowy o pracę tylko w jednym przypadku – gdy ta siedziba jest rzeczywistym miejscem pracy. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy podano siedzibę łącznie z określeniem dokładnego adresu, jak i tej, gdy w umowie zapisano jedynie ogólnie, że „miejscem pracy jest siedziba pracodawcy", czy w ogóle nie określono miejsca pracy.

Ogólne postanowienie nie oznacza bowiem „każdej siedziby, niezależnie od jej położenia", lecz siedzibę z dnia zawierania umowy o pracę, najczęściej wskazaną w części umowy o pracę, określającej strony kontraktu. Wskazanie siedziby jako miejsca pracy oznacza podanie stałego geograficznego punktu.

Ponadto pogląd o braku konieczności zmiany treści umowy w razie przeniesienia siedziby w inne miejsce, gdy w umowie wskazano ją jako miejsce pracy, mógłby w niektórych sytuacjach naruszać przepisy.

Przykład

W umowach o pracę jako miejsce pracy wskazano „siedzibę pracodawcy". Firma przenosi się ze Szczecina do Rzeszowa. Kierownictwo uznało jednak, że nie są konieczne ani porozumienia zmieniające, ani wypowiedzenia zmieniające, gdyż nadal miejscem pracy będzie siedziba pracodawcy. Tymczasem w rzeczywistości pracownicy będą wykonywać pracę w zupełnie innym miejscu, co wynika ze zmian organizacyjnych pracodawcy. Firma powinna więc zaproponować podwładnym aneksy, a w razie ich odrzucenia – wypowiedzenia zmieniające. Co więcej, jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, musi zastosować ustawę o zwolnieniach grupowych. A to oznacza obowiązek wypłaty odprawy tym, których angaże rozwiążą się w wyniku odrzucenia nowych warunków pracy czy odmowy przeprowadzki ze Szczecina do Rzeszowa.

Bliskie sąsiedztwo bez odpraw

Firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników nie powinny się obawiać, że będą musiały wypłacać odprawy pracownikom, którzy nie zgodzą się na pracę w nowym miejscu znajdującym się w tej samej miejscowości czy innej, ale niedaleko poprzedniej lokalizacji. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego odprawa pieniężna przysługuje wprawdzie pracownikowi w razie wypowiedzenia zmieniającego, gdy stosunek pracy został rozwiązany, ponieważ pracownik nie przyjął zaproponowanych mu przez pracodawcę nowych zmienionych warunków (np. wyrok SN z 6 stycznia 2009 r., II PK 108/08), ale konieczne jest przy tym stwierdzenie, że przyczyny z art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o zwolnieniach grupowych stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem (art. 10 ust. 1 tej ustawy). Jeżeli bowiem etatowcowi zaproponowano odpowiednią pracę, to odmowa jej przyjęcia może być w pewnym wypadku potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. Będzie tak wtedy, gdy z uwagi na interes pracownika i pracodawcy oraz rodzaj i charakter zaproponowanej mu pracy w zasadzie można oczekiwać, że podwładny powinien przyjąć zaoferowane mu nowe warunki. Odmowa przyjęcia nowych warunków noszących znamiona szykany, jak i nieprzyjęcie ich wyraźnie z jakiegoś powodu niedogodnych dla pracownika (np. konieczności przeprowadzki czy uciążliwych dojazdów) oznacza, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżą wyłącznie po stronie pracodawcy (wyrok SN z 6 stycznia 2009 r., II PK 108/08).

Obowiązki informacyjne

Dotychczasowa siedziba pracodawcy pojawia się w umowie także przy określaniu stron. Jest to ustalenie na dzień podpisywania kontraktu. Oznacza to, że w razie zawierania aneksów czy sporządzania wypowiedzeń zmieniających przy określaniu stron podaje się nową siedzibę. Jeśli natomiast zmiana siedziby nie pociąga za sobą konieczności aneksów czy wypowiedzeń, nie trzeba sporządzać nowych umów / aneksów. Wystarczy podać informację o zmianie siedziby i rozesłać ją do pracowników, np. pocztą elektroniczną.

Ponieważ zmiana siedziby może mieć różny wpływ na treść umowy, oznacza to dodatkowe obowiązki dla kadr. Polegają one na sprawdzeniu, jak określono siedzibę firmy w każdej umowie o pracę. Po wykonaniu tej pracy sporządza się aneksy, wypowiedzenia i zatrudnionym wysyła zawiadomienia o zmianie >patrz ramka.

Przykład zawiadomienia

Od dnia ... (data) nasza firma zmienia siedzibę na ................................. (tu podać np. adres).

Ponieważ świadczy Pan/Pani pracę w miejscu pracy, które nie jest siedzibą pracodawcy, treść umowy o pracę nie zmienia się.

...............................................................

(podpis pracodawcy lub osoby występującej w jego imieniu)

Zmiana siedziby pracodawcy oznacza wiele obowiązków związanych z ujawnieniem nowego adresu. Taka modyfikacja może być także istotna dla prawa pracy.

Stały punkt lub obszar

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą