fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Geoblokowanie pod nadzorem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Adobe Stock
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie dbał, by nie dochodziło do geograficznej dyskryminacji klientów np. w sieci.

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Czytaj też: Co oznacza zakaz geoblokowania w działalności gospodarczej

Przewiduje on, że prezes UOKiK będzie organem odpowiedzialnym za egzekwowanie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/302 w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym. Natomiast sądy powszechne będą właściwe w sprawach dotyczących geoblokowania, gdy nie doszło do ograniczenia konkurencji ani do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi o pozwy odszkodowawcze i zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli.

Praktycznej pomocy konsumentowi w razie sporu z przedsiębiorcą będzie udzielał Punkt Kontaktowy ds. ADR/ODR, czyli podmiot ds. pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich oraz internetowego systemu rozwiązywania sporów konsumenckich przy prezesie UOKiK. Jednym z jego zadań będzie informowanie konsumentów o ich prawach.

Prezes UOKiK będzie mógł przekazywać przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego informacje o prowadzonych postępowaniach. Umożliwi to wykorzystanie przez KNF informacji zebranych w postępowaniach prowadzonych przez prezesa UOKiK.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA