fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dematerializacja akcji w spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

123RF
Każda spółka akcyjna i komandytowo – akcyjna już niebawem podlegać będzie obowiązkowi dematerializacji akcji. W praktyce oznacza to utratę mocy przez papierowe dokumenty akcji na rzecz zapisów elektronicznych prowadzonych przez podmioty prowadzące działalność maklerską.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych z 30 sierpnia 2019 r. wprowadziła szereg istotnych zmian w zakresie funkcjonowania spółek akcyjnych i komandytowo akcyjnych. Wśród nich kluczowa z punktu widzenia obowiązków ciążących na zarządach tych spółek wydaje się obowiązkowa dematerializacja akcji.

Co trzeba zrobić już teraz

Mimo, że główne zmiany wchodzą w życie w 2021 roku, to nowelizacja kodeksu nakłada na wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne obowiązek wykonania szeregu czynności już w bieżącym roku. Wśród nich za najważniejsze uznać należy:

- posiadanie własnej strony internetowej i zamieszczenie na niej danych rejestrowych spółki, a w przyszłości ogłoszeń wymaganych przez prawo lub status spółki (od 1 stycznia 2020 r.);

- pięciokrotne wezwanie swoich akcjonariuszy do złożenia w spółce dokumentów akcji – pierwsze zawiadomienie do 30 czerwca 2020 roku;

- zawarcie umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy z podmiotem upra...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA