fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

#RZECZoPRAWIE Niechciał: UOKiK będzie płacił za donosy o zmowach przedsiębiorców

Marek Niechciał - prezes UOKiK
rp.pl
Czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie karał przedsiębiorców czy może trochę złagodnieje? Na ten temat w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE Ewa Usowicz rozmawiała z Markiem Niechciałem – prezesem UOKiK.

Za co karze Prezes UOKiK?

Za najbardziej szkodliwe dla rynku przewinienia czyli zmowy. Kary powinny odstraszać przedsiębiorców od nielegalnych praktyk. Najgorsze są zmowy poziome przedsiębiorców z tej samej branży produkujących substytuty lub bardzo podobne produkty lub oferujących te same usługi.

 

Na kim Pan się skupi? Na konsumentach, czy konkurencji?

Więcej wniosków jest ze strony konsumentów. Szczególnie osoby starsze są naciągane. Zawierają umowy poza lokalem przedsiębiorcy np. na pokazach. Później okazuje się, że oferta była nieatrakcyjna. Konsumenci szukają pomocy w UOKiK, bo nie odstąpili od umowy na czas.

 

Na ile UOKiK szerzej chce się zająć frankowiczami? Wydał Pan ostatnio czwarty istotny pogląd w tej sprawie. Umowę frankowa można by uznać za nieważną w sytuacji wystąpienia klauzuli abuzywnej.

Jeśli chodzi o istotne poglądy w sprawie, to mamy kilkadziesiąt wniosków kolejnych. Większość dotyczy frankowiczów, są też polisolokaty. Idziemy tropem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że wystąpienie w umowa klauzuli abuzywnej decyduje o tym, że nie wiąże ona konsumenta. Sąd w takiej sytuacji nie ma prawa zastąpić jej czymś innym. Dlatego też umowa jest od początku nieważna. Oznacza to, ze strony powinny usiąść do negocjacji.

Ostatnio Związek Banków Polskich wzywa banki do negocjacji z klientami.

Jesteśmy po pierwszej turze rozmów z ubezpieczycielami by rozszerzyć decyzje urzędu, które były zawarte w ciągu ostatnich dwóch lat, gdzie opłaty wyjścia z poliso lokat są wyraźnie obniżone na te polisy, które nie zostały obcięte tymi umowami ze względu na przedawnienie a jeszcze konsumenci tych polis nie zerwali.

Gospodarzem tematu jeśli chodzi o frankowiczów jest prezydent. Czekamy na to, co zrobi komitet stabilności finansowej. Te rozwiązanie, które może być tam wypracowane być może będzie optymalne i przez wymogi kapitałowe doprowadzimy do zmiany. Każda ta zmiana może rodzić frustracje innych konsumentów.

 

Ma pan pomysł wprowadzenia sygnalistów, którzy będą informować o zmowach. Miałyby one dostawać procent od nałożonej na przedsiębiorcę kary albo miesięczne wynagrodzenie. Chce Pan zmusić do donoszenia za pieniądze?

Nie zmusić. Są osoby, które wiedzą o zmowach i nie mają motywacji aby przyjść do urzędu. Prawdopodobnie w kwestii kilku miesięcy będzie można anonimowo przez internet zgłosić taka sprawę. Natomiast my nie będziemy znali informatora.

Druga opcja jest taka, że ktoś zgłasza się do urzędu. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo identyfikacji. Pieniądze otrzymane za donos maja spełnić funkcję ochronną.

Pytanie czy to zadziała. Patrząc na historie policji, to zaczęła ona dobrze działać, kiedy stworzyła siatkę informatorów.

 

UPC chce kupić Multimedia Transakcja na 3 mld zł. Zgodę musi wyrazić UOKiK. Czy państwo już nad tym pracują?

Nie dostaliśmy jeszcze wniosku. Jeśli dostaniemy wniosek, to będziemy sprawdzać na jakich rynkach działają te przedsiębiorstwa, czy się pokrywają, czy powstanie pozycja dominująca.

 

Długo Pan będzie to badał?

To zależy od tego jak nakładają się na siebie te dwa przedsiębiorstwa. Najdłużej trwające postępowania w takich przypadkach trwały około roku. Tutaj może to być nawet dłuższe postępowanie.

Mimo, że potrwa to ponad rok, to nie oznacza to, że firmy dostaną zgodę.

Zgadza się.

#RZECZoPRAWIE: Niechciał o UPC i Multimedia

Druga transakcja to PZU i Polski Fundusz Rozwoju, którzy najprawdopodobniej kupią od Włochów bank Pekao S.A. Czy UOKiK przygląda się już tej możliwej transakcji?

Zobaczymy czy Włosi będą sprzedawać i komu. Wtedy zaczniemy się martwić. Jest to bardzo odległe. Nie angażujemy się w to jeszcze. Byłoby to marnowanie czynnika społecznego i publicznych pieniędzy.

Liczba wniosków o fuzje to około 200 rocznie. W większości rynki się nie nakładają.

Warto przed podpisaniem umowy zastanowić się czy prezes UOKiK wyda zgodę.

 #RZECZoPRAWIE: Niechciał o PZU i Pekao S.A.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA