WSA: prawo do odliczenia VAT od wydatków na uzbrojenie działek na sprzedaż

Gdy gmina w ramach zadań komunalnych ponosi wydatki na realizację inwestycji, które powodują powstanie podatku należnego przy sprzedaży tych inwestycji – nie można pozbawiać jej prawa do odliczenia VAT – uznał sąd.

Publikacja: 24.07.2018 06:30

WSA: prawo do odliczenia VAT od wydatków na uzbrojenie działek na sprzedaż

Foto: 123RF

Gminie przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu budowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej dla działek przeznaczonych do sprzedaży – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 29 maja 2018 r., sygn. I SA/Bd 242/18.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że posiada w swoim zasobie szereg nieruchomości, z których część przeznaczona jest do sprzedaży pod zabudowę mieszkaniową, usługową oraz rekreacji indywidualnej. W celu zwiększenia atrakcyjności nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, gmina zrealizowała projekty inwestycyjne, których celem było uzbrojenie działek w niezbędną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Poniosła w tym zakresie szereg wydatków, m.in.: na nabycie usług wykonania dokumentacji projektowej, na prace budowlane związane z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej, na usługi pełnienia nadzoru.

Czytaj także: VAT: opodatkowanie zamiany nieruchomości między gminą i Skarbem Państwa

We wniosku zaznaczyła, że koszty, o które pyta dotyczą tylko i wyłącznie gruntów przeznaczonych pod zabudowę (w szczególności nie są to wydatki o charakterze ogólnym, które dotyczyłyby wszystkich gruntów posiadanych przez gminę), jak również że poniesione wydatki związane są wyłącznie z konkretnymi działkami (gruntami) przeznaczonymi do sprzedaży, która to sprzedaż ta będzie opodatkowana według stawki 23 proc. Wytworzona infrastruktura służyć ma jedynie uatrakcyjnieniu i podniesieniu wartości działek na sprzedaż, tj. przy jej wykorzystaniu gmina nie będzie świadczyć na rzecz nabywców działek usług doprowadzania wody i odbioru ścieków, ani samodzielnie ani poprzez żadną z gminnych jednostek organizacyjnych (usługi takie świadczyć będzie odrębny od gminy podmiot gospodarczy, któremu infrastruktura zostanie przekazana na podstawie nieodpłatnej umowy w zakresie administrowania). Gmina zapytała, czy przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację projektów uzbrojenia działek. Sama stanęła na stanowisku, że prawo takie jej przysługuje.

Stanowisko organu podatkowego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji Nr 0115-KDIT1-2.4012.821.2017. 2.AD z 22 stycznia 2018 r. uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. Wskazał na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, odpowiednie przepisy Dyrektywy 2006/112 oraz orzecznictwo TSUE, z którego wynika, że podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego jedynie od wydatków poniesionych w celach związanych z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT i jednocześnie nie jest uprawniony do odliczenia podatku od wydatków nabytych do celów działalności nieodpłatnej lub w charakterze władzy publicznej. Uznał następnie, że analiza przedstawionego stanu faktycznego prowadzi do wniosku, że skoro gmina – jak wynika z treści wniosku – nie świadczy i nie będzie świadczyć za pomocą wytworzonej infrastruktury usług doprowadzania wody i odbioru ścieków, ani samodzielnie ani poprzez żadną z gminnych jednostek organizacyjnych, lecz inwestycję tę przekaże nieodpłatnie na rzecz odrębnego podmiotu gospodarczego, który za jej pomocą samodzielnie świadczyć będzie usługi w tym zakresie, to przy uwzględnieniu zapisu ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT związanego z wydatkami poniesionymi na realizację ww. projektów. Co prawda gmina sprzedając działki będzie zawierała umowy cywilnoprawne i w tym zakresie wystąpi w charakterze podatnika VAT, jednak fakt ten nie może mieć wpływu na przyznanie jej prawa do odliczenia VAT naliczonego przy realizacji przedmiotowych, odrębnych od zbycia działek, przedsięwzięć.

Czytaj także: Sprzedaż nieruchomości a zwolnienie z VAT

Wyrok WSA

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, który uznał stanowisko organu podatkowego za nieprawidłowe i interpretację uchylił. W ustnym uzasadnieniu zwrócił uwagę, że organ podatkowy kwestionuje istnienie związku między zakupami dokonanymi przez gminę a sprzedażą opodatkowaną na tej podstawie, że to nie gmina będzie wykorzystywała przedmiotową infrastrukturę do świadczenia odpłatnych usług doprowadzania wody i odbioru ścieków.

Tymczasem gmina nie upatruje takiego prawa w związku tych wydatków z czynnościami opodatkowanymi w postaci świadczenia tego rodzaju usług tylko w związku z czynnościami opodatkowanymi w postaci sprzedaży samych działek. Inwestycja ma za zadanie uatrakcyjnienie działek przeznaczonych na sprzedaż, a cena działek przekłada się na wysokość podatku VAT należnego.

Wyposażenie sprzedawanych działek w infrastrukturę stanowi podstawę konkurencyjności ofert gminy w pozyskaniu nabywców. Poniesione wydatki związane są wyłącznie z konkretnymi gruntami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową, usługową lub rekreacyjną i nie dotyczą wszystkich działek posiadanych przez gminę. W sposób oczywisty uzbrojenie działek ma także wpływ na ich cenę, która – gdyby gmina nie zrealizowała tych inwestycji – byłaby niższa. W przypadku zatem, gdy gmina w ramach zadań komunalnych ponosi wydatki na realizację inwestycji, które powodują powstanie podatku należnego przy sprzedaży tych inwestycji – nie ma podstaw do pozbawienia jej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację tego rodzaju projektów. Wyrok jest nieprawomocny.

Agnieszka Bieńkowska doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens

Doradztwo Podatkowe Cieszy, że pomimo początkowych rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych co do możliwości odliczania przez samorządy podatku VAT naliczonego od wydatków na uzbrojenie terenów przeznaczonych na sprzedaż obecnie sądy opowiadają się za tym, że takie prawo po stronie gmin istnieje i to w zakresie pełnej kwoty podatku VAT naliczonego. Chyba również sam organ podatkowy nie był przekonany do tego co napisał – twierdzenie, że co prawda inwestycja będzie miała związek z czynnościami opodatkowanymi w postaci sprzedaży działek, jednak fakt ten nie może mieć wpływu na przyznanie jej prawa do odliczenia VAT naliczonego, nie przekonałby nawet największego laika. Pozostaje mieć nadzieję, że analogiczne podejście ukształtuje się w zakresie możliwości odliczania przez samorządy VAT od wydatków na promocję terenów inwestycyjnych.

Gminie przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu budowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej dla działek przeznaczonych do sprzedaży – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 29 maja 2018 r., sygn. I SA/Bd 242/18.

Wniosek o interpretację

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP