#SelfieTime - jak chronić wizerunek i bezpieczeństwo nie tylko podczas majówki

Czy wszyscy muszą wiedzieć co robisz podczas majówki? Na podstawie zdjęć, które publikujesz na Facebooku czy Instagramie można zdobyć naprawdę wiele informacji – nie tylko o Tobie, ale i Twojej rodzinie czy znajomych.

Aktualizacja: 27.04.2019 09:33 Publikacja: 27.04.2019 08:00

#SelfieTime - jak chronić wizerunek i bezpieczeństwo nie tylko podczas majówki

Foto: Adobe Stock

Kto nie lubi wypoczywać? Zwłaszcza na bogato! Ale czy wszyscy muszą o tym wiedzieć? Jeśli należysz do ludzi, którzy nie są w stanie powstrzymać się przed relacjonowaniem grilla lub zagranicznego wyjazdu na swoim profilu, wiedz że możesz narazić się na kłopoty - przestrzega Ministerstwo Cyfryzacji. Podaje kilka zasad, które warto stosować, nie tylko podczas majowego weekendu.

Selfie - kopalnia informacji

Na podstawie zdjęć można zdobyć naprawdę wiele informacji – nie tylko o nas, ale i naszej rodzinie czy znajomych. Już sama sceneria, na tle której pozujemy, zdradza gdzie jesteśmy.

Czytaj też:

Wpisy i zdjęcia w sieci mogą szkodzić w pracy

Sąd: nie można żądać rekompensaty za zmarnowany urlop i pisać na Facebooku, że "było zajefajnie"

To nie wszystko. W plikach .jpg, oprócz obrazu, często zapisywane są też inne dane. Data, czas utworzenia pliku, typ użytego aparatu, marka, model a nawet nazwa operatora smartfona – to tylko niektóre z nich.

Zanim opublikujemy zdjęcie w sieci lub prześlemy znajomym, warto oczyścić je z metadanych dotyczących np. geolokalizacji. W Internecie można znaleźć darmowe aplikacje, które w tym pomogą. Inna opcja – w ustawieniach aparatu (także aparatu smartfona) warto wyłączyć funkcję „zapisywanie lokalizacji". Niektóre portale społecznościowe przy wgrywaniu fotografii automatycznie zapisują dane lokalizacyjne. Można zablokować  tę opcję wybierając polecenie „usuń lokalizację".

Mem po latach

Internet nie uznaje ani majówki, ani wakacji. To co do niego wrzucamy, zostaje tam na zawsze. Warto pamiętać o rozwadze. Przerobienie, udostępnienie jako mem, pokazanie w ośmieszającym kontekście – to tylko kilka przykładów tego, co może stać się z fotografią naszą lub  dziecka nawet po wielu miesiącach lub latach.  Poza tym zdjęcia dzieci mogą trafić w niepowołane ręce.

Dobra rada: ustalmy z przyjaciółmi zasady publikowania zdjęć – zanim cokolwiek wrzucicie, pytajcie się nawzajem o zgodę.

– Korzystajmy z ustawień prywatności, które umożliwiają blokowanie zdjęć wstawianych przez innych lub zatwierdzanie tych, na których jesteśmy, zanim będą widoczne na naszych profilach – radzi Marta Witkowska z Akademii NASK. – Przede wszystkim jednak nie zgadzajmy się na publikowanie i sami nie publikujmy zdjęć, które mogą być przykre, przedstawiają nas i innych w niekorzystnym świetle lub po prostu nam się nie podobają. W przypadku, gdy takie zdjęcie opublikował ktoś z naszych znajomych – nie wahajmy się prosić o usunięcie takiego materiału – dodaje ekspertka NASK.

Po co zapraszać złodzieja

W mediach społecznościowych lepiej także nie ujawniać lokalizacji, w której aktualnie jesteśmy.

- To publiczne zaproszenie złodzieja do domu. Im dalej jesteś, tym więcej będzie miał czasu, by cię odwiedzić - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.

WAŻNE! Nigdy nie publikuj w Internecie zdjęć dokumentów, np. dowodu osobistego czy karty debetowej. Jeśli idziesz na świetny koncert i koniecznie chcesz się tym pochwalić – nie pokazuj zdjęcia biletu z widocznym kodem kreskowym. Tyle wystarczy, by stworzyć piracką kopię wejściówki.

Marta Witkowska z Akademii NASK zwraca uwagę, że ważne jest nie tylko to, co publikujemy w sieci, ale i to jak patrzymy na to, co opublikowali inni.

– Nie oceniajmy siebie na podstawie tego, co inni publikują na swoich profilach. Pamiętajmy, że nie wszystko co widzimy w Internecie jest tak piękne i doskonałe, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka – przypomina ekspertka NASK. – Miejmy do tego dystans. Z dużym prawdopodobieństwem ktoś kto opublikował takie zdjęcia, starannie je wybrał spośród najlepszych ujęć. I co najważniejsze – nie ulegajmy presji! Nie musimy mieć idealnego wizerunku. Piękny profil z nieskazitelnymi zdjęciami nie świadczy o tym, że czyjaś majówka była bardziej udana od naszej – dodaje.


Kto nie lubi wypoczywać? Zwłaszcza na bogato! Ale czy wszyscy muszą o tym wiedzieć? Jeśli należysz do ludzi, którzy nie są w stanie powstrzymać się przed relacjonowaniem grilla lub zagranicznego wyjazdu na swoim profilu, wiedz że możesz narazić się na kłopoty - przestrzega Ministerstwo Cyfryzacji. Podaje kilka zasad, które warto stosować, nie tylko podczas majowego weekendu.

Selfie - kopalnia informacji

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego