fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci chcą pracować na etatach

Adwokaci chcą pracować na etatach
Fotorzepa
Członkowie palestry nie są zwolennikami łączenia się z samorządem radcowskim

Samorząd adwokacki dwa tygodnie temu skierował do swoich członków ankietę dotyczącą funkcjonowania i przyszłości zawodu. Są już pierwsze wyniki. Adwokaci nie chcą łączyć się z radcami, ale większość jest za możliwością pracy na etacie oraz złagodzeniem zakazu reklamy. Na ankietę odpowiedziało ok. 6 tys. członków palestry (4 tys. adwokatów z 17 tys. i 1,7 tys. aplikantów z 7 tys.).

Za rozważeniem zatrudniania adwokatów na etacie opowiedziało się aż 68 proc. ankietowanych (ok. 4 tys. osób).

– Niektórzy moi koledzy chcą zatrudnienia na etacie zapewne z dwóch powodów: potrzeby zabezpieczenia socjalnego i postępującej pauperyzacji zawodu – mówi Karol Orzechowski, młody stołeczny adwokat.

I tytuł, i komfort

Jego zdaniem bardziej pożądana byłaby możliwość wykonywania zawodu w formie spółek z o.o. Za taką zmianą opowiedziała się też większość ankietowanych.

– Nie widzę potrzeby zmiany konstrukcji zawodu adwokata poprzez danie możliwości etatów. Część kolegów chciałaby jednak zapewne zachować tytuł adwokata i komfort zatrudnionego radcy prawnego – ocenia mec. Orzechowski.

Zakaz zatrudniania na etacie to obecnie jedyna różnica między radcami a adwokatami.

Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podkreśla, że podczas dyskusji o danie radcom uprawnień obrończych kwestia umowy o pracę była podnoszona przez samorząd adwokacki jako przesłanka niedająca rękojmi niezależności.

– Kwestionowaliśmy ten zarzut, jeśli zakaz zatrudniania adwokatów na etacie zostałby zniesiony, potwierdziłoby to, że był zupełnie bezzasadny – dodaje Sałajewski.

Z drugiej strony większość członków palestry nie chce się łączyć z samorządem radców prawnych (65 proc. jest na „nie").

– Choć nie przeprowadzaliśmy takiej ankiety jak adwokaci, to w naszym samorządzie dominuje przekonanie o niecelowości połączenia. Takie jest stanowisko władz i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się zmienić – mówi prezes Sałajewski.

Młodzi potrzebują zmian

Zdaniem prof. Macieja Gutowskiego, szefa zespołu ds. opracowania strategii adwokatury przy NRA oraz dziekana ORA w Poznaniu, najważniejszym efektem ankiety jest to, że wreszcie wiadomo, co myślą adwokaci, zwłaszcza ci młodzi. Na ankietę odpowiedziało aż 30 proc. adwokatów, którzy mają maksymalnie trzyletni staż.

67 proc. oczekuje złagodzenia zasad dotyczących udziału adwokatów w reklamie i promocji. Dziś zgodnie z kodeksem etyki adwokatów obowiązuje zakaz korzystania z reklamy. Przepisy szczegółowo określają też, na jakich zasadach mogą oni informować o wykonywania zawodu.

Wyniki ankiety mają być wzięte pod uwagę przez zespół pracujący nad długofalową strategią adwokatury.

– Będą traktowane raczej jako pewne ogólne wskazówki, a nie żelazne wytyczne. Pokazują, jak zmienia się postrzeganie pewnych instytucji, które do tej pory wydawały się niewzruszalne. Ważne jest też z naszego punktu widzenia, że większość badanych oczekuje stworzenia instytucjonalnego modelu pomocy prawnej z urzędu – mówi prof. Maciej Gutowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA