W postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą dotyczącym przetargu na sprzęt informatyczny do udziału po stronie zamawiającego zgłosiło się kilka firm. Izba oceniła, że dwa przystąpienia nie zostały złożone w terminie. Zgodnie z art. 185 ust. 2 Prawa zamówień publicznych wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w ciągu trzech dni od otrzymania kopii odwołania. Zgłoszenie doręcza się prezesowi Izby w formie pisemnej albo elektronicznej, opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym. W tym przypadku termin upływał 15 kwietnia.

Jeden z wykonawców przesłał przystąpienie do Izby faksem, bez jakiegokolwiek podpisu własnoręcznego. Drugi – trzy dni później. Izba przypomniała, że takie dokumenty nie spełniają wymagań formy pisemnej w rozumieniu kodeksu cywilnego – podpis musi być oryginalny, bo odbity przez urządzenie faksujące nie jest wystarczający.

Niedopuszczalność składania zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego w formie faksowej przewiduje także § 7 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań. Zgodnie z tym przepisem – z wyjątkiem wniesienia odwołania i zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego przez wykonawcę – korespondencja w sprawie odwoławczej kierowana przez strony i uczestników postępowania odwoławczego do Izby, a także korespondencja kierowana przez Izbę może być przesyłana faksem lub drogą elektroniczną.

O ile jednak braki formalne odwołania (w tym nieprawidłowo wniesionego drogą faksową) mogą być naprawione, to takiej możliwości nie ma przy przystąpieniu. Dlatego, jak podkreśliła Izba, w takiej sytuacji zobowiązana jest nie dopuścić przystępującego do udziału w postępowaniu. Braki, których taka sankcja dotyczy, to właśnie: forma i termin wniesienie przystąpienia. Taką nieusuwalną wadą jest także brak wskazania strony, do której się przystępuje, interesu w uzyskaniu korzystnego dla strony, do której się przystępuje, rozstrzygnięcia, oraz nieprzekazanie kopii przystąpienia zamawiającemu i odwołującemu.