Część biznesu może już korzystać z nowej, wprowadzonej w korekcie Polskiego Ładu, ulgi na składki zdrowotne. Jej limit wynosi w tym roku 8,7 tys. zł. Nie da się go podwoić.

Przypomnijmy, że obowiązujący od 1 stycznia br. Polski Ład zlikwidował ulgę na składki zdrowotne. W poprzednich latach można je było odliczać od podatku (w większej części). Nowelizacja Polskiego Ładu (która weszła 1 lipca br.) przywróciła ulgę, jednak w innej formie niż poprzednio. Skorzystają z niej m.in. przedsiębiorcy rozliczający się liniowym 19-proc. PIT.

Mają oni dwie możliwości. Mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów. Albo odliczyć od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł. W następnych latach będzie waloryzowany.

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca zaliczy do kosztów 8,7 tys. zł, a zapłaci więcej składek? Czy może nadwyżkę odliczyć od dochodu? Inaczej mówiąc, czy przysługują mu dwa limity, czyli w sumie 17,4 tys. zł?

Z nowelizacji Polskiego Ładu w wersji przesłanej do Senatu wynikało, że tak. Przedsiębiorcy na liniowym PIT mieli więc nadzieję, że skorzystają z podwójnego limitu. Czyli zaliczą 8,7 tys. zł do kosztów i 8,7 tys. zł odliczą od dochodu (jeśli oczywiście zapłacą w 2022 r. aż tyle składek).

W Senacie poprawiono jednak nowelizację. Z ostatecznej wersji przepisów (Dziennik Ustaw z 15 czerwca br., poz. 1265) wynika, że przedsiębiorca ma jeden limit ulgi, wspólny dla kosztów i odliczeń od dochodu. Nowe regulacje (chodzi o art. 23 ust. 1 pkt 58 oraz art. 30c ust. 2 ustawy o PIT) stanowią, że łączna wysokość składek zdrowotnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć 8,7 tys. zł rocznie.

Z nowej ulgi skorzystają też przedsiębiorcy na ryczałcie. Mogą odliczyć połowę składek (również płaconych za osoby współpracujące) od przychodu. Natomiast ci, którzy są na karcie, odpiszą 19 proc. od podatku. Preferencji nie dostali przedsiębiorcy rozliczający się według skali.

Ulga weszła 1 lipca, odliczyć można jednak też składki zdrowotne zapłacone wcześniej. „Przedsiębiorca już przy obliczaniu zaliczek za czerwiec albo drugi kwartał 2022 r. może uwzględnić składki zdrowotne zapłacone przed wejściem w życie nowych przepisów” – pisze Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach zamieszczonych na swojej stronie internetowej. Dotyczą przedsiębiorców na liniowym PIT, ale taką możliwość mają też ryczałtowcy i kartowicze.

Czytaj więcej

Po zmianie formy opodatkowania stracimy ulgę na składki
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM