Ministerstwo Finansów potwierdza to, przed czym przestrzegaliśmy już 2 czerwca. Przedsiębiorca, który na podstawie nowelizacji Polskiego Ładu zrezygnuje z liniowego PIT i cały 2022 r. rozliczy według skali, będzie musiał oddać ulgę na składkę zdrowotną. Na skali bowiem nie przysługuje.

Przypomnijmy, że obowiązujący od 1 stycznia Polski Ład zlikwidował ulgę na składki zdrowotne. W poprzednich latach można je było odliczać od podatku (w większej części). Nowelizacja Polskiego Ładu ( wejdzie 1 lipca) przywraca ulgę, jednak w innej formie niż poprzednio. Skorzystają z niej m.in. przedsiębiorcy na liniowym 19-proc. PIT. Dostaną dwie możliwości. Pierwsza: zaliczenia składki zdrowotnej do podatkowych kosztów. Druga: odliczenia od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany).

Liniowcy będą mogli odliczyć też składki zdrowotne odprowadzone przed 1 lipca.

Preferencji nie dostaną przedsiębiorcy na skali. Za to będą mieli niższą stawkę PIT w pierwszym progu – 12 proc. I to może zainteresować część liniowców przejściem na skalę. Nowelizacja Polskiego Ładu daje taką możliwość po zakończeniu roku.

W „Rzeczpospolitej” z 2 czerwca ostrzegaliśmy jednak, że liniowcom, którzy zdecydują się na zmianę zasad opodatkowania i rozliczenie całego 2022 r. według skali, przepadnie ulga na składki zdrowotne. Na skali odliczenie bowiem nie przysługuje. W zeznaniu rocznym będą musieli oddać to, co odliczyli przy obliczaniu miesięcznych bądź kwartalnych zaliczek na PIT.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów. W zamieszczonych na swoich stronach internetowych wyjaśnieniach odpowiedziało na pytanie przedsiębiorcy na liniowym PIT, który od lipca zamierza zaliczać składki zdrowotne do podatkowych kosztów. Po zakończeniu roku może się jednak okazać, że korzystniejsza jest dla niego skala, i zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania. Co ma wtedy zrobić? Czy musi wyłączyć składki zdrowotne z kosztów?

Tak, jeśli po zakończeniu roku wybierze opodatkowanie według skali, powinien wyłączyć składki z kosztów – wyjaśnia resort finansów. Na skali nie ma ulgi, co oznacza, że przedsiębiorca nie może rozliczyć składek w kosztach, nie wolno mu też odliczyć ich od dochodu.