Matki i delegowani pod szczególną ochroną prawa pracy

Gdyby szef rozwiązał umowę pracownicy na urlopie macierzyńskim, ma ona prawo odwołać się do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie na etat z zachowaniem wynagrodzenia za cały czas bez zatrudnienia.

Publikacja: 05.07.2016 07:20

Foto: 123RF

Na urlopie macierzyńskim nadal w ZUS

Jeżeli pracodawca nieprawidłowo odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne z umowy o pracę, zainteresowany pracownik powinien to zgłosić na piśmie do ZUS.

- Przebywam na urlopie macierzyńskim. Dowiedziałam się, że mój pracodawca wyrejestrował mnie z ZUS, a nie dostałam informacji, że zakończył działalność. Wcześniej źle odprowadzał składki, miałam co innego wpisane w umowie i co innego w ZUS. Co mam robić w tej sytuacji?

Zgodnie z art. 177 § 1 i 2 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątek dotyczy przyczyn uzasadniających rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z winy pracownicy, gdy reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na takie rozstanie. Ten ochronny przepis nie odnosi się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym miesiąca.

Jeżeli czytelniczka jest zatrudniona na umowie okresowej, jej ochrona trwa tylko do czasu obowiązywania angażu (gdy przebywa na urlopie macierzyńskim). Gdyby pracodawca rozwiązał go w okresie ochronnym, pracownicy służy prawo odwołania się do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy z zachowaniem wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez zatrudnienia.

Jeżeli pracodawca w sposób nieprawidłowy odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę do ZUS (podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych), czytelniczka powinna zgłosić to na piśmie do ZUS – Wydział Kontroli Płatników Składek. Podejmie on odpowiednie działania w sprawie przypisu składek. Podobnie należy postąpić z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń w ZUS.

Z pytania wynika, że pracodawca nie zlikwidował działalności gospodarczej, a umowa o pracę nadal łączy strony. Pracownica nie powinna być zatem wyrejestrowana z ubezpieczeń. Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym etatowcy podlegają od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania (art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.).

Czeskie zaświadczenie honorowane po przetłumaczeniu

Badania lekarskie pracowników delegowanych do pracy w Polsce powinny spełniać co najmniej wymagania określone w naszych przepisach.

- Czy czeskie badania lekarskie pracowników są aprobowane w Polsce?

Zagadnienia dotyczące uznawania na terytorium Polski orzeczeń lekarskich wydanych poza naszym terytorium reguluje art. 8 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (DzU UE L 177 z 4.07.2008 r., s. 6 ze zm.). Jeśli strony stosunku pracy nie wybiorą prawa właściwego dla niego, podlega on prawu państwa, w którym pracownik zazwyczaj świadczy pracę. Wobec pracowników delegowanych do pracy w Polsce generalnie właściwe pozostanie prawo państwa ich pochodzenia. Tę zasadę zmodyfikował art. 3 ust. 1 dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (DzU UE L 18 z 21.01.1997 r., s. 1). Zgodnie z nim zatrudnionym przy świadczeniu usług gwarantowane są co najmniej warunki zatrudnienia obowiązujące na terytorium państwa wykonywania usługi. Dlatego badania lekarskie pracowników delegowanych do pracy w Polsce powinny spełniać co najmniej wymagania określone w naszych przepisach.

Osoby dopuszczające do pracy cudzoziemców muszą ocenić, czy uzyskane w innym kraju badania profilaktyczne dla podejmujących pracę na terytorium Polski spełniają standardy określone w naszych przepisach. Jeżeli tak, mogą one być honorowane z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z prawa polskiego.

Dokumenty związane z przeprowadzonymi badaniami powinny być przedstawione w języku polskim, co wiąże się z koniecznością ich przetłumaczenia (art. 7 ust. 1 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim; tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 43, poz. 224 ze zm.).

Polscy pracodawcy mogą więc uznać wydane w Republice Czeskiej orzeczenia lekarskie po przeprowadzonych badaniach pod warunkiem, że spełnią one wszystkie kryteria wymagane dla uzyskania tego dokumentu w Polsce.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił