04:37
12.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 443
00:33
12.05.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:29
12.05.2023

Potężny pożar w Norylsku w rosyjskim Kraju Krasnodarskim

Pożar wybuchł w magazynie o powierzchni 4000 m2

Według rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pożar już się podwoił, szybko rozprzestrzeniając się po budynku, w którym przechowywane są  łatwopalne płyny.

Do gaszenia pożaru wysłano co ponad 60 strażaków.

Według wstępnych informacji nie ma ofiar.

00:20
12.05.2023

95 estońskich deputowanych podpisało oświadczenie popierające członkostwo Ukrainy w NATO

Projekt oświadczenia przedłożył parlamentowi Marco Mikkelson, przewodniczący estońskiej Komisji Spraw Zagranicznych. W dokumencie podkreślono, że przystąpienie Ukrainy do NATO to jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa demokratycznych państw UE.

Dodatkowo w uzasadnieniu oświadczenia estońscy posłowie wezwali parlament do zaproponowania konkretnych kroków, które przyspieszyłyby przystąpienie Ukrainy do Sojuszu podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie 11-12 lipca.

00:11
12.05.2023

Czechy wysłały Ukrainie 75 generatorów

Przedsiębiorstwa infrastrukturalne i ukraińscy żołnierze otrzymali 75 generatorów wysłanych przez Czechy - poinformował szef Rady Obwodu Dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk.

- Dzisiaj generatory otrzymało 31 gmin we wszystkich siedmiu obwodach obwodu dniepropietrowskiego – powiedział.

Od początku wojny Rosji z Ukrainą miliony Ukraińców zostały pozbawione prądu w wyniku ataków rakietowych i dronów.

23:51
12.05.2023

Amunicja zdobywcza 3. Brygady Szturmowej na opuszczonych przez Rosjan pozycjach pod Bachmutem

23:27
11.05.2023

Wiceminister obrony Hanna Maliar: Rosyjski ostrzał w pobliżu Bachmutu i Łymanu stał się bardziej intensywny

Wiceminister obrony Ukrainy Anna Malyar uważa, że ​​strona rosyjska celowo rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o braku pocisków artyleryjskich.

Maliar stwierdziła, że w rzeczywistości intensywność rosyjskiego ostrzału na kierunkach na Bachmut i Łyman wzrosła w ostatnich dniach.

Wcześniej szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, który  twierdzi, że walki pod Bachmutem toczą głównie jego najemnicy, kilkakrotnie ostro krytykował rosyjskie Ministerstwo Obrony za niedostateczne zaopatrzenie wagnerowców w amunicję.

23:04
11.05.2023

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji więźniów politycznych i praw człowieka

PE wezwał do zaprzestania wykorzystywania więźniów politycznych i zapewnienia im dostępu do prawników, krewnych, dyplomatów i organizacji międzynarodowych.

22:43
11.05.2023

USA szukają potencjalnych więźniów do wymiany

. Obecnie nie ma w areszcie żadnych rosyjskich szpiegów wysokiego szczebla, twierdzą obecni i byli urzędnicy amerykańscy, co powoduje potrzebę zwrócenia się o pomoc do sojuszników.

Czytaj więcej

USA szukają potencjalnych kandydatów do wymiany więźniów za Whelana i Gershkovicha
22:19
11.05.2023

Pod Moskwą powstanie osiedle dla ekspatriantów z USA i Kanady?

Rosja od lat pozycjonuje się jako bastion „tradycyjnych” wartości w przeciwieństwie do zachodniego liberalizmu, zwłaszcza odkąd jej stosunki z Zachodem pogorszyły się po aneksji Krymu w 2014 roku i inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku.

Czytaj więcej

Pod Moskwą ma powstać osiedle dla "konserwatywnych" Amerykanów i Kanadyjczyków
21:59
11.05.2023

Rosyjscy samozwańczy "korespondenci wojenni" w panice alarmowali o początku ukraińskiej kontrofensywy

Nerwowość w rosyjskich kanałach telegramów propagandy wojskowej zaczyna stopniowo opadać - pisze rosyjska redakcja BBC.

Czytaj więcej

Panika rosyjskich "korespondentów wojennych". Alarmowali o początku kontrofensywy
21:42
11.05.2023

Białoruś spieszy się z zainstalowaniem systemu syren przeciwlotniczych w pobliżu granicy z Ukrainą

Białoruś masowo instaluje system uruchamiania syren przeciwlotniczych na terenach wiejskich przy granicy z Ukrainą i na terenach przygranicznych obwodu homelskiego.

Administracja obwodu homelskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi zamawia usługi modernizacji zautomatyzowanego systemu scentralizowanego powiadamiania ludności regionów przygranicznych. Modernizacja polega na instalacji syren alarmowych na terenach przygranicznych obwodu homelskiego z Ukrainą.

Projekt dotyczy 52 miejscowości w ośmiu powiatach obwodu, głównie na terenach wiejskich.

21:18
11.05.2023

Niepowodzenie rosyjskich ataków na przedmieściach Bachmutu

Ukraińska straż graniczna poinformowała o odparciu rosyjskich ataków na przedmieścia miasta Bachmut i zestrzeleniu czterech rosyjskich dronów.

20:58
11.05.2023

Prezydent Zełenski spotka się z papieżem?

Spotkanie ma się odbyć w sobotę  Watykanie.

Czytaj więcej

Seria wizyt Zełenskiego w stolicach Europy. Berlin, Rzym, Watykan?
20:30
11.05.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Walki wciąż toczą się w tych  samych miejscach

Walki toczą się głownie wokół Bachmutu, Marjinki i Sztab poinformował w wieczornym komunikacie, że wojska rosyjskie przeprowadziły ponad 30 ataków na wschodniej Ukrainie i przeprowadziły 46 nalotów.

Zaatakowali miasta Sławiańsk, Konstantynówka, są ofiary śmiertelne i ranni. Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić 7 dronów różnych typów.

20:05
11.05.2023

Amerykańscy senatorowie oskarżają Pentagon o utrudnianie ścigania zbrodni wojennych w Rosji

Senatorowie oskarżyli Pentagon o skuteczne utrudnianie ścigania zbrodni wojennych w Rosji poprzez blokowanie wymiany amerykańskich danych wywiadowczych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (ICC) w Hadze.

- Dlaczego niechętnie dzielicie się dowodami, które zebraliśmy w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Departamentu Obrony dla tych, którzy pociągają Władimira Putina do odpowiedzialności za jego zbrodnie wojenne? - pytał Lloyda Austina demokratyczny senator Dick Durbin podczas przesłuchania w senacie.

19:41
11.05.2023

Rosja rozważa bojkot kwalifikacji olimpijskich po wykluczeniu złotych medalistów

Rosja rozważa bojkot zawodów kwalifikacyjnych szermierki na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu po tym, jak niektórym szermierzom nie pozwolono na start, przekazał przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow.

Prezes Rosyjskiej Federacji Szermierczej Ilgar Mammadov powiedział, że Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) uniemożliwiła złotym medalistom olimpijskim Janie Jegorian , Sofii Wielikoj, Oldze Nikitinie i Sofii Pozdniakowej – córce Pozdniakowa – udział w zawodach,

Podczas gdy Rosjanie i Białorusini otrzymali zielone światło od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) na rywalizację jako neutralni sportowcy, sportowcy zakontraktowani przez wojsko lub agencje bezpieczeństwa narodowego obu krajów nie mogą tego robić.

Wszystkie wymienione zawodniczki są zrzeszone w Centralnym Klubie Sportowym Armii (CSKA) Moskwa.

19:13
11.05.2023

UE nie obserwuje przemytu broni palnej z Ukrainy

UE nie zaobserwowała żadnego znaczącego przemytu broni do Europy z Ukrainy w czasie wojny - powiedziała europejska komisarz do spraw wewnętrznych UE  Ylva Johansson w wywiadzie dla agencji Reuters

Johansson powiedziała, że odnotowano pojedyncze przypadki wywozu broni strzeleckiej z Ukrainy, jako "trofeów albo do ochrony osobistej, ale broń ta była konfiskowana na granicy.

18:58
11.05.2023

W Mariupolu zniszczono popiersie Lenina

Popiersie zostało ustawione w parku po zdobyciu miasta przez Rosjan.

18:37
11.05.2023

Rosjanie donoszą o zamachu na urzędnika w Melitopolu

Prorosyjski gubernator obwodu zaporoskiego na Ukrainie powiedział, że dokonano tam zamachu na wyznaczonego przez Rosję przewodniczącego sądu.

W wyniku zamachu sędzia nie odniósł obrażeń, rannych zostało dwóch strażników.

Sędzia z Zaporoża jest ostatnim celem serii zamachów w okupowanym przez Rosję Melitopolu w ciągu ostatnich kilku tygodni.

W zeszłym tygodniu zastępca szefa Komendy Okręgowej Policji w Melitopolu trafił do szpitala po tym, jak przed bramą budynku mieszkalnego wybuchł ładunek wybuchowy.

27 kwietnia inny szef policji w Melitopolu, Ołeksandr Miszczenko, zginął, kiedy improwizowane urządzenie eksplodowało przy wejściu do budynku mieszkalnego.

18:18
11.05.2023

Rosyjski potentat pozywa rząd Wielkiej Brytanii

Siergiej Georgiewicz Naumenko, deweloper, który nie znajduje się na brytyjskiej liście sankcji wobec Rosji, złożył pozew do sądu najwyższego przeciwko Departamentowi Transportu (DfT), żądając uwolnienia jego 58,5-metrowego superjachtu Phi i zapłacenia odszkodowania.

Zajęcie statku w marcu 2022 r. ogłosił ówczesny sekretarz ds. transportu Grant Shapps. - Zatrzymanie Phi po raz kolejny dowodzi, że możemy i podejmiemy najostrzejsze działania przeciwko tym, którzy chcą czerpać korzyści z powiązań z reżimem Putina – mówił wówczas Shapps.

Funkcjonariusze z National Crime Agency weszli na pokład statku w marcu 2022 r. w Canary Wharf, gdzie pozostaje on do tej pory.

17:57
11.05.2023

Polska jak dotąd przekazała Ukrainie najwięcej czołgów

Jak poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Polska przekazała Ukrainie jak dotąd najwięcej czołgów, przekazując 325 maszyn.

Od początku wojny do Kijowa dostarczono łącznie 575 czołgów.

17:37
11.05.2023

W 2023 roku Ukraina otrzymała ponad 16 mld dolarów pomocy

Minister finansów Serhij Marczenko powiedział, że Ukraina otrzymała w tym roku 16,7 mld dolarów pomocy finansowej od swoich zachodnich sojuszników.

- Mamy też zapewnienia partnerów o dalszym wsparciu w finansowaniu deficytu budżetu państwa w 2023 roku – powiedział Marczenko.

Ukraina ma w tym roku deficyt budżetowy w wysokości 38 miliardów dolarów, a rząd prosi też o kolejne 14 miliardów dolarów na odbudowę infrastruktury krytycznej i sektora energetycznego.

17:11
11.05.2023

Ukraina sprowadziła z Rosji kolejnych 96 dziei

Informuje o tym portal Suspilne, powołując się na szefa organizacji Ratujmy Ukrainę, byłego ukraińskiego komisarza ds. praw dziecka Mykołę Kułebę.

Obecnie przygotowywana jest siódma misja powrotu ukraińskich dzieci, które zostały wywiezione do Rosji z terenów Ukrainy okupowanych przez wojska rosyjskie.

Według Kułeby z okupowanego Berdiańska tylko w zeszłym tygodniu wywieziono do Rosji tylko 660 dzieci. Częste są przypadki zbiorowego wysyłania do Rosji uczniów internatów znajdujących się na terenach okupowanych.

Obecna Rzeczniczka Praw Dziecka Ukrainy Daria Gierasimczuk poinformowała wcześniej, że od marca tego roku z okupowanych regionów Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji wywieziono ponad 19 tysięcy dzieci. Strona rosyjska nie komentuje tych danych.

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej w związku z nielegalnymi deportacjami ukraińskich dzieci.

16:51
11.05.2023

Progożyn: Sytuacja w Bachmucie rozwija się według najgorszego scenariusza

Prigożyn stwierdził, że tereny, o które najemnicy z Grupy Wagnera walczyli i za które ginęli, są w tej chwili bez walki oddawane przez rosyjskie oddziały.

16:38
11.05.2023

Rząd w Pretorii  "bada" doniesienia mediów o dostarczaniu Rosji broni z RPA

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że jego rząd "przygląda się doniesieniom prasowym", jakoby RPA dostarczyła broń Rosji

Ambasador USA w RPA Reuben Brigety powiedział południowoafrykańskim mediom, że Waszyngton uważa, że w grudniu na rosyjski statek załadowano broń i amunicję.

Brigety powiedział, że amerykańscy urzędnicy mają obawy co do deklarowanej przez Republikę Południowej Afryki neutralności wobec wojny Rosji na Ukrainie.

16:15
11.05.2023

Szef bezpieczeństwa USA i minister spraw zagranicznych Chin rozmawiają o Ukrainie 

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i czołowy chiński dyplomata Wang Yi po dwudniowych rozmowach w Wiedniu zgodzili się zachować "otwarte linie komunikacyjne"..

W ostatnich miesiącach napięcia między USA i Chinami wzrosły z powodu kwestii Tajwanu oraz odmowy potępienia Rosji przez Pekin.

15:56
11.05.2023

Brytyjskie czołgi Challenger 2 dotarły na Ukrainę

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wszystkie obiecane Ukrainie czołgi Challenger 2 dotarły już na Ukrainę.

15:36
11.05.2023

Sześć osób rannych w wyniku ataku rakietowego na Torećk

Sześć osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Toreck w obwodzie donieckim - poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy.

15:18
11.05.2023

Turcja zauważa postępy w rozmowach zbożowych

Ministerstwo Obrony Turcji twierdzi, że poczyniono postępy w rozmowach na temat zboża z Morza Czarnego prowadzonych przez przedstawicieli Rosji, Ukrainy i urzędników ONZ.

Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że strony zgodziły się kontynuować czterokierunkowe spotkania techniczne w sprawie umowy, która wygasa 18 maja.

Wiceministrowie obrony i przedstawiciele ONZ odbyli dwudniowe rozmowy na temat umowy w Stambule w środę i czwartek.

W środę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego zdaniem umowa zbożowa z Morza Czarnego może zostać przedłużona o co najmniej dwa miesiące.

14:56
11.05.2023

Reprezentacja Iraku w piłce nożnej nie zagra meczu towarzyskiego z Rosją

Iracka Federacja Piłkarska rozważała zorganizowanie meczu Iraku z Rosją 7 września, ale ostatecznie zdecydowała się na wzięcie w tym terminie udziału w turnieju towarzyskim z udziałem reprezentacji Iraku, Iranu, Jordanii i Kataru. Jednocześnie Iracka Federacja Piłkarska zapewniła, że nadal utrzymuje współpracę z Rosyjską Federacją Piłkarską.

14:29
11.05.2023

Fiński koncern definitywnie zrywa z Rosją

Fortum stracił 1,7 mld euro. Kreml zawłaszczył cały majątek firmy.

Czytaj więcej

Finowie definitywnie zrywają z Rosją. Kreml zawłaszczył ich majątek
14:22
11.05.2023

Z okupowanej przez Rosjan części Zaporoża ewakuowano ponad 12 tys. osób

Informacje takie przekazał przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego, Władimir Rogow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że 4 tys. osób ewakuowano busami a kolejnych 8 tys. osób opuściło obwód zaporoski poruszając się własnymi samochodami.

13:54
11.05.2023

Minister obrony Wielkiej Brytanii potwierdza: Dostarczamy Ukrainie pociski Storm Shadow

Ben Wallace potwierdził na forum brytyjskiego parlamentu doniesienia, że Wielka Brytania dostarcza Ukrainie pociski powietrze-ziemia Storm Shadow, o zasięgu 250 km. Wallace podkreślił, że przekazanie Ukrainie tego rodzaju uzbrojenia, zwiększy szansę Kijowa na obronę terytorium kraju.

13:51
11.05.2023

Do Kijowa dotarły pierwsze wagony metra przekazane ukraińskiej stolicy przez Warszawę

O sześciu wagonach metra z Warszawy, które dotarły na Ukrainę, informuje na swoim kanale w serwisie Telegram mer ukraińskiej stolicy, Witalij Kliczko.

13:30
11.05.2023

Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej proponuje utworzenie sądu alternatywnego wobec MTK i ETPCz

Mówiąc o Międzynarodowym Trybunale Karnym, przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Bystrykin stwierdził, że Komitet chce wystawić listy gończe za sędziami, którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Czytaj więcej

Rosja stworzy własny Międzynarodowy Trybunał Karny?
13:11
11.05.2023

Japonia zamierza przekazać miliard dolarów państwom sąsiadującym z Ukrainą, które przyjmują uchodźców z tego kraju

O planie pomocy dla państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy poinformował minister finansów Japonii, Shunichi Suzuki, który będzie przewodniczył trzydniowemu spotkaniu ministrów finansów państw grupy G7.

13:04
11.05.2023

Unijna komisarz ds. wewnętrznych przebywa z wizytą w Kijowie

Ylva Johansson napisała, że z szefem MSW Ukrainy, Ihorem Kłymenko, będzie rozmawiała m.in. o współpracy Ukrainy i UE w zakresie przeciwdziałania przemytowi broni oraz o prowadzeniu śledztw ws. zbrodni wojennych i pomocy UE w rozminowywaniu Ukrainy.

12:55
11.05.2023

Wkrótce może dojść do rozmowy Putin-Erdogan

Kreml zadeklarował, że Władimir Putin jest gotów, w razie potrzeby, w każdej chwili rozmawiać z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem, w kwestii przedłużenia tzw. porozumienia zbożowego. Rozmowy na temat przedłużenia porozumienia z 22 lipca 2022 roku, które wygasa 18 maja, toczą się w Stambule. 

12:46
11.05.2023

Prigożyn: Ukraiński kontratak się rozpoczął, jest częściowo udany

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, w nagraniu umieszczonym w czwartek w serwisie Telegram przekonuje, że ukraińska armia rozpoczęła kontratak i zbliża się do Bachmutu ze stron skrzydeł walczącego tam zgrupowania. Prigożyn stwierdził, że działania Ukraińców są "niestety, częściowo udane".

12:22
11.05.2023

Kreml nie chce komentować wypowiedzi Jewgienija Prigożyna

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odmówił komentarza ws. wypowiedzi Jewgienija Prigożyna krytykujących generałów i żołnierzy uczestniczących w wojnie na Ukrainie. - Nie odpowiem na to pytanie - odparł pytany czy prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że powinien porozmawiać o tych wypowiedziach z Prigożynem.

12:17
11.05.2023

Ukraiński wywiad wojskowy pokazuje jak niszczy rosyjskie pojazdy opancerzone

11:51
11.05.2023

Ukraina może atakować cele oddalone o ponad 250 km. Londyn przekazał pociski

Ukraińcy otrzymali od Wielkiej Brytanii pociski dalekiego zasięgu - podaje stacja CNN.

Czytaj więcej

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow
11:44
11.05.2023

11 maja rano Rosjanie ostrzelali Kramatorsk

W wyniku ataku jedna kobieta zginęła - informuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

11:39
11.05.2023

Kreml ściga Google za "nieprawdziwe" informacje

Amerykański koncern ma znów zapłacić karę, ale niezbyt dotkliwą.

Czytaj więcej

Kreml nęka Google karami za informacje o wojnie i życiu w Rosji
11:37
11.05.2023

Wiceszef MSZ o pocisku, który spadł w grudniu na Polskę: Wiedza jest, nie możemy wszystkiego mówić

Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, w rozmowie z RMF FM pytany o to jak to możliwe, że przez pięć miesięcy po tym, jak na Polskę spadła rosyjska rakieta powietrze-ziemia, w sprawie panowało milczenie, odparł, że "ta cisza rzeczywiście była, ale nie jest to tak, że nikt nic nie wie".

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ o pocisku, który spadł na Polskę: Nie jest tak, że nikt nic nie wie
11:07
11.05.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa pokazuje zestrzelonego rosyjskiego drona

Zestrzelony dron przenosił ładunki wybuchowe - wynika z opublikowanego komunikatu.

10:55
11.05.2023

Kreml stracił mnóstwo pieniędzy z powodu sankcji

Przychody Rosji z eksportu ropy i gazu spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Czytaj więcej

Kreml przyznaje, że się dusi. Dochody Rosji z surowców gwałtownie spadły
10:40
11.05.2023

Daniłow: Ukraińcy nie oddadzą Bachmutu

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow oświadczył, że ukraińska armia nie odda Rosjanom Bachmutu. - Wczorajsze oświadczenie naszego generała (Ołeksandra) Syrskiego (dowódcy wojsk lądowych - red.) jest całkowicie prawdziwy, wypychamy ich krok po kroku. Ale pamiętajmy, że Bachmut ma 41 km2 - 1 km2 to nie 41 km, miejmy to w pamięci, jest przestrzeń do pracy, nasza armia nad tym pracuje - stwierdził. - Będziemy utrzymywać Bachmut tak długo, jak długo armia będzie uważać to za niezbędne z punktu widzenia celów taktycznych i strategicznych dowództwa naszej armii - dodał.

10:33
11.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale z terytorium Ukrainy

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego napisał, że w wyniku ostrzału wsi Czeremosznoje w obwodzie biełgorodzkim, uszkodzona została linia wysokiego napięcia - w efekcie siedem miejscowości pozostaje bez prądu.

10:22
11.05.2023

Zełenski: Moglibyśmy już ruszyć, ale stracilibyśmy wielu ludzi

Prezydent Ukrainy powiedział, że armia rozpocznie kontrofensywę, gdy do kraju dotrze więcej sprzętu od zachodnich partnerów.

Czytaj więcej

Kiedy początek ukraińskiej ofensywy? Zełenski: Potrzebujemy więcej czasu
09:55
11.05.2023

Dmytro Kułeba rozpoczął historyczną wizytę w Gwatemali

Po raz pierwszy w historii szef MSZ Ukrainy odwiedza Gwatemalę. "Gwatemala staje się naszym kluczowym sojusznikiem w Ameryce Środkowej" - napisał wiceszef MSZ Ukrainy, Andrij Melnyk.

09:45
11.05.2023

"NYT": Putinowi nie udał się plan zdobycia Ukrainy. Bezskutecznie szuka planu B

"Działania Putina pokazują, że jest świadomy niepowodzenia planu A. Teraz zrobi wszystko, aby stworzyć plan B, aby usprawiedliwić straty dla kraju, w którym pokonani przywódcy nie rezygnują pokojowo" - pisze na łamach "New York Times" analityk Thomas Friedman.

Czytaj więcej

"NYT": Putin tak wierzył w powodzenie planu A, że nie przygotował alternatywy
09:42
11.05.2023

Ukraiński dron zaatakował skład paliw w obwodzie briańskim

O ataku na skład paliw poinformował gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bogomaz. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał - pisze Bogomaz dodając, że uszkodzona w wyniku uderzenia drona została podstawa zbiornika z paliwem i sam zbiornik.

09:37
11.05.2023

Węgierski generał mówił, że wojna Niemiec Hitlera z Polską była "wojną lokalną". Jest protest polskiego ambasadora

"To nieakceptowalne wypaczenie historii, którego nie należy dokonywać, zwłaszcza jeśli robi to przedstawiciel bliskiego sojusznika" - podkreślił polski ambasador na Węgrzech. Jego słowa cytuje serwis telex.hu.

Czytaj więcej

Polski ambasador protestuje po słowach węgierskiego generała. "Wypacza historię"
09:12
11.05.2023

Prezydent Republiki Serbskiej wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny 23 maja ma spotkać się w Moskwie z Władimirem Putinem

Milorad Dodik o planowanej wizycie w Moskwie i spotkaniu z Putinem mówił w rozmowie z publicznym nadawcą, RTRS. Dodik ma rozmawiać z Putinem m.in. o "ważnych kwestiach geopolitycznych". Rozmowy mają dotyczyć tego "jak świat powinien wyglądać w przyszłości".  8 stycznia 2023 roku Dodik ogłosił, że odznaczy Putina najwyższym odznaczeniem Republiki Serbskiej za wkład w rozwój dwustronnych relacji.

08:41
11.05.2023

Prigożyn niepokoi Kreml. Urzędnicy mówią o przekroczeniu czerwonej linii

Jeżeli szef Grupy Wagnera będzie kontynuował swoją krytykę władz Rosji, do działań mają wkroczyć propagandyści z państwowych stacji telewizyjnych.

Czytaj więcej

Rosyjscy propagandyści przygotowywani do nazywania Prigożyna "zdrajcą"
08:37
11.05.2023

Pierwszy rosyjski oligarcha stracił pieniądze na rzecz Ukrainy

Amerykański prokurator zdecydował o przekazaniu skonfiskowanych aktywów Konstantina Małofiejewa na rzecz odbudowy Ukrainy.

Czytaj więcej

Pieniądze rosyjskiego oligarchy na odbudowę Ukrainy. Prokurator zdecydował
08:15
11.05.2023

Brytyjski resort obrony: Tylko w kwietniu do rosyjskiej armii zaciągnęło się 10 tys. więźniów

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie pisze, że rosyjski resort obrony rozpoczął intensywną rekrutację więźniów do armii, po tym jak dostęp do kolonii karnych, jako miejsc pozyskiwania nowych najemników, straciła Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna.

08:12
11.05.2023

Obwód chersoński ostrzelany 90 razy w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby na obwód chersoński spadło łącznie 461 pocisków - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że w wyniku ostrzału zginęła mieszkanka obwodu.

07:53
11.05.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Na pokładach tych okrętów znajduje się 16 pocisków Kalibr - podaje Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego. Z jego wpisu w Telegramie wynika, że na Morzu Czarnym znajduje się obecnie zgrupowanie 11 rosyjskich okrętów.

07:42
11.05.2023

USA: Nie ma dowodów na to, że wagnerowcy wycofują się z Bachmutu

Zdaniem Amerykanów, wbrew twierdzeniom Prigożyna, rosyjscy najemnicy dysponują zapasami amunicji w Bachmucie.

Czytaj więcej

Sytuacja w Bachmucie. Amerykanie nie widzą oznak odwrotu Grupy Wagnera
07:32
11.05.2023

Wieczorem, 10 maja, Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie zaporoskim amunicją kasetową i fosforową

W wyniku ostrzału pięć budynków stanęło w płomieniach, a sześć zostało uszkodzonych. Uszkodzone zostały dwie karetki pogotowia. Rannych zostało pięć osób - w tym dwóch kierowców karetek - podają ukraińskie władze.

07:30
11.05.2023

Marina Owsiannikowa, była dziennikarka z Rosji twierdzi, że "Putinowi nie wystarczy nowiczoka, by zabić wszystkich krytyków"

W marcu 2022 roku Marina Owsiannikowa, redaktorka "Pierwego Kanału" pojawiła się na antenie podczas wieczornego serwisu informacyjnego. Prezenterka stacji zapowiadała w tym czasie materiał na temat rosyjsko-białoruskiej współpracy. Owsiannikowa trzymała w ręku transparent z hasłami "Stop wojnie", "Nie wierzcie propagandzie", "Oni was okłamują". Chwilę później została zatrzymana. W październiku uciekła z aresztu domowego i wyjechała z Rosji.

Czytaj więcej

Była rosyjska dziennikarka: Ktoś przyjdzie i powie Putinowi "przegrywamy, odejdź"
07:03
11.05.2023

Rosjanie prowadzą ewakuację cywilów z okupowanej części obwodu zaporoskiego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatnich trzech dni z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego ewakuowano ok. 300 cywilów, w tym dzieci, do okupowanego Berdiańska.

06:59
11.05.2023

ISW: Rosyjska 72. Brygada symbolem problemów, jakie ma rosyjska armia z pozyskiwaniem nowych sił

"Forbes" informował we wrześniu 2022 roku, że 3. Korpus Armijny został skierowany do obwodu charkowskiego i - w dużej części - został rozbity w czasie ukraińskiego kontrataku. W czasie kontrofensywy Ukrainy z jesieni 2022 roku ciężkie straty poniosła też 72. Brygada. Według ukraińskich mediów ocalałe pododdziały Brygady mogły zostać przerzucone do obwodu mikołajowskiego, gdzie poniosły straty w czasie kontrofensywy z października 2022 roku, która zakończyła się wyparciem Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru. Teraz dwie kompanie tej Brygady miały zostać rozbite w rejonie Bachmutu.

Czytaj więcej

Think tank o 72. Brygadzie z Rosji: Ukraińcy rozbijają jej oddziały trzeci raz
06:34
11.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 196 920 żołnierzy, 3 740 czołgów, 7 287 pojazdów opancerzonych, 3 053 zestawy artyleryjskie, 557 wyrzutni rakiet, 310 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 627 bezzałogowych statków powietrznych, 970 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 984 pojazdów (w tym cystern), 391 jednostek sprzętu specjalnego.

06:14
11.05.2023

Rosjanie do tej pory zniszczyli lub uszkodzili ponad 550 obiektów historycznych na Ukrainie

Do końca ubiegłego roku naliczono 240 całkowicie zburzonych lub uszkodzonych zabytkowych budynków i kompleksów architektonicznych. Drugie tyle Rosjanie zniszczyli już w tym roku. Oprócz tego zrujnowano jeszcze około tysiąca instytucji kulturalnych: klubów, bibliotek czy szkół artystycznych.

Czytaj więcej

Ukraina: Rosjanie niszczą i kradną na potęgę
06:01
11.05.2023

78 proc. przybyszów z Ukrainy znalazło w Polsce zatrudnienie

Ponad połowa wspiera też finansowo rodzinę, która pozostała w ojczyźnie – wynika z raportu agencji zatrudnienia EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. „Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje raport, który podsumowuje rezultaty badania przeprowadzonego w połowie marca br. wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińcy mają łatwiej niż inni imigranci na polskim rynku pracy
05:52
11.05.2023

Rosyjska armia informuje o ataku z użyciem rakiet Iskander na zgrupowanie Ukraińców w obwodzie charkowskim

Sergiej Żybiński, szef biura prasowego rosyjskiego zgrupowania "Zachód" poinformował, że rosyjska armia przeprowadziła atak z użyciem rakiet Iskander na żołnierzy i sprzęt brygady pancernej Sił Zbrojnych Ukrainy w Bałakliji, w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego. Zaatakowana miała zostać 112. Samodzielna Brygada Pancerna Sił Zbrojnych Ukrainy. 

05:26
11.05.2023

Na niektórych odcinkach frontu w Bachmucie Rosjanie mieli wycofać się nawet o 2 km

Informacje takie przekazuje dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski.

Czytaj więcej

Ukraiński analityk wojskowy: Kontrofensywa się rozpoczęła
05:02
11.05.2023

Trump oświadczył, że gdyby on był prezydentem USA, wojna Rosji z Ukrainą nie wybuchłaby

W czasie spotkania z wyborcami w New Hampshire były prezydent USA mówił też, że gdyby był prezydentem zakończyłby wojnę Rosji z Ukrainą w ciągu 24 godzin.

Czytaj więcej

Trump nie chciał powiedzieć czy uważa Putina za zbrodniarza wojennego
04:38
11.05.2023

W nocy w obwodzie zaporoskim słychać było eksplozje

Na terenie obwodu ogłoszono alarm powietrzny. Anatolij Kurtiew, sekretarz zaporoskiej rady miejskiej apelował do mieszkańców, by udali się do schronów. Alarm został odwołany ok. 2 w nocy czasu lokalnego.

04:34
11.05.2023

Ukraiński dron zaatakował budynek administracyjny w obwodzie briańskim

Informację o ataku drona z Ukrainy na budynek administracyjny w mieście Starodub, w obwodzie briańskim, podał gubernator tego obwodu, Aleksandr Bogomaz na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:27
11.05.2023

Ambasador USA w Mołdawii: Szanujemy neutralność tego kraju

Kent D. Logsdon, ambasador USA w Mołdawii zapewnił, że USA szanują zasadę neutralności, jaką kieruje się była radziecka republika i "nie podejmują żadnych decyzji dotyczących statusu Mołdawii jako kraju neutralnego". - Wiemy, że w tutejszym społeczeństwie toczy się gorąca dyskusja o tym, czy Mołdawia potrzebuje neutralności, czy nie. My kierujemy się neutralnym statusem zapisanym w konstytucji Mołdawii - podkreślił Logdson w czasie spotkania ze studentami na mołdawskim uniwersytecie. Ambasador dodał, że decyzja o tym czy zachować neutralność, czy nie, powinna zostać podjęta samodzielnie przez mieszkańców Mołdawii. Jednocześnie dyplomata mówił, że USA pomagają stworzyć Mołdawii dobrze funkcjonujące siły zbrojne. Zwrócił uwagę, że od lutego 2022 roku USA zwiększyły pomoc militarną dla Mołdawii z 3 do 30 mln dolarów. - Ale rozumiemy też, że niezależnie od tego jak bardzo pomożemy Mołdawii, ma ona ograniczony potencjał z militarnego punktu widzenia. Ponieważ jest małym państwem z małą armią. Sądzę, że jest właściwe, iż rozmawiacie o sojuszach, współpracy z sąsiednimi krajami, by zapewnić obronę własnego kraju - mówił.

04:20
11.05.2023

W Kongresie USA powstała rezolucja ws. uwolnienia przez Rosjan dziennikarza, Evana Gershkovicha

W wydanym oświadczeniu Izba Reprezentantów pisze, że rezolucja wzywa do "natychmiastowego uwolnienia Evana". Dokument został przedstawiony przez dwóch republikańskich kongresmenów i dwóch kongresmenów z Partii Demokratycznej. Autorzy rezolucji wzywają Moskwę do zapewnienia Gershkovichowi możliwości skorzystania z pomocy konsularnej, wzywają też władze USA, by te domagały się uwolnienia obywatela USA więzionego w Rosji. Rezolucja ma być głosowana w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów 16 maja. Jeśli zostanie przyjęta - będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Izby Reprezentantów. Gershkovich został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. Grozi mu do 20 lat więzienia.

04:19
11.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 441