Kreml nęka Google karami za informacje o wojnie i życiu w Rosji

Amerykański koncern ma zapłacić do rosyjskiego budżetu karę o równowartości 165 tys zł. Reżim ukarał Google za nieusunięcie uznawanych przez Kreml za nieprawdziwe, informacji o rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Dotąd rosyjskie sądy ukarały Amerykanów karami o łącznej równowartości 1,6 mld zł.

Publikacja: 11.05.2023 11:28

Kreml nęka Google karami za informacje o wojnie i życiu w Rosji

Foto: Bloomberg

Sąd w Moskwie nałożył karę administracyjną w wysokości 3 milionów rubli na Google za „nieusuwanie treści zawierających nieprawdziwe informacje o przebiegu specjalnej operacji wojskowej (wojny rosyjskiej - red.) na Ukrainie oraz propagowanie nietradycyjnych postaw i związków seksualnych” – poinformowała agencja Interfaks.

Czytaj więcej

Google wie, jakie hasła Polacy najczęściej wpisywali do wyszukiwarki

Z materiałów sądu wynika, że ​​chodzi tu o kilka filmów na YouTube pokazujących rzeczywiste oblicze rosyjskiej wojny i zachowania rosyjskich wojsk na Ukrainie. A także o treści dotyczące homoseksualistów i nagrania wideo o rosyjskich prostytutkach.

Wniosek o ukaranie Google złożył do sądu rosyjski nadzór komunikacyjny (Roskomnadzor) po tym, jak serwis nie zastosował się do wysłanych zawiadomień o konieczności usunięcia informacji. Wcześniej sprawami publikacji serwisu zajmowała się rosyjska prokuratura generalna, Federalna Agencji ds. Młodzieży oraz sądy.

Czytaj więcej

Rosja chciała stworzyć swojego Androida. Takich problemów się nie spodziewano

Obrońca Google'a zwrócił się do sądu o umorzenie postępowania, wskazując na brak w aktach sprawy dowodów na prawidłowe zawiadomienie spółki o konieczności usunięcia informacji, a także na brak podania charakteru i przebiegu przestępstwa.

Od końca 2021 roku Google został w Rosji dwukrotnie ukarany karami na łączną kwotę ponad 29 miliardów rubli (1,6 mld zł) za powtarzające się naruszenia rosyjskiego prawa. Część gotówki w wysokości 7,22 mld rubli została ściągnięta z rosyjskich kont firmy przez rosyjskich komorników.

Media
Radio Zet: Daniel Obajtek chciał kupić „Rzeczpospolitą”. Nie kupił, ale wydał setki tysięcy złotych
Media
TVN jednak nie zmieni właściciela. Zarząd informuje o przyczynach
Media
Rosjanie są zmęczeni propagandą. Porzucają kremlowską telewizję
Media
Znów gorąco wokół TVN. Nowe informacje o inwestorach
Media
„Minecraft: Film” ustanowił rekord kinowy w Polsce. Wygrał z polskim filmem