Ukraińcy mają łatwiej niż inni imigranci na polskim rynku pracy

Migranci z innych państw nie mogą liczyć na tak dobre warunki pobytu w Polsce jak przybysze z Ukrainy. A to – obok bliskości kulturowej – wpływa na ich wysoką aktywność zawodową nad Wisłą.

Publikacja: 11.05.2023 03:00

Robotnicy na terenie budowy tunelu średnicowego w Łodzi

Robotnicy na terenie budowy tunelu średnicowego w Łodzi

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Już 78 proc. przybyszów z Ukrainy znalazło w Polsce zatrudnienie, a ponad połowa wspiera też finansowo rodzinę, która pozostała w ojczyźnie – wynika z raportu agencji zatrudnienia EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. „Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje raport, który podsumowuje rezultaty badania przeprowadzonego w połowie marca br. wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińcy chcą się rozwijać w Polsce. Większość jest zadowolona z pracy

– Polska ma przed sobą ogromną szansę zdobycia wykwalifikowanych i wyszkolonych specjalistów – podkreśla Andrzej Korkus, prezes EWL. Jak dodaje, w interesie polskiej gospodarki jest to, by ci specjaliści znaleźli zatrudnienie odpowiadające nabytym wcześniej kwalifikacjom.

Na razie – jak wynika z badania – jest z tym problem: chociaż ponad połowa ankietowanych ma wyższe wykształcenie (wśród uchodźców prawie 70 proc.), to tylko co trzeci jest zatrudniony zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Jest to bardzo często problem migrantów, a jeszcze częściej dotyka tych, którzy pochodzą z bardziej odległych państw. – Młodzi ludzie spoza Europy są znacznie bardziej narażeni na życie w ubóstwie niż ich europejscy rówieśnicy migranci – wynika z unijnego raportu konsorcjum dziewięciu państw, w tym Polski. Raport podsumowuje rezultaty badania losów młodych ludzi pochodzących m.in. z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu oraz Europy Wschodniej, którzy migrują do Unii.

Czytaj więcej

Mariusz Janik: Od etnosu do wspólnoty

Okazało się, że ryzyko biedy, które dotyka 19 proc. migrantów z Europy, dotyczy aż 37 proc. przybyszów z Azji i Afryki. Jednym z powodów jest ich mniejsza tendencja do szukania pracy, ale z raportu wynika też, że migranci nie są równo traktowani. Zdaniem prof. Izabeli Grabowskiej, koordynatorki polskiej części międzynarodowego badania z Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością Akademii Leona Koźmińskiego, widać to szczególnie w Polsce na przykładzie Ukraińców, którzy dostali takie same prawa jak polscy obywatele, w tym prawo do świadczeń socjalnych i doradztwa zawodowego. W zupełnie innej sytuacji są np. migranci z Bliskiego Wschodu. – Na jednym korytarzu w organizacji pozarządowej siedzą Ukrainka i Afganka z ostatniej ewakuacji. Inne prawa i różne usługi przewidziane są dla Ukrainki, a inne dla Afganki. Pracownicy organizacji mają po prostu ludzki dylemat, jak równo je traktować, skoro instrumenty wsparcia nie dają im takich możliwości – obrazowo opisuje prof. Grabowska.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Rynek pracy
Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej
Rynek pracy
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
Rynek pracy
Płacowy hamulec włączył się w IT
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja wyśle programistów na dodatkowe kursy
Rynek pracy
Spowolnienie dotknęło już pracowników tymczasowych