Reklama

Think tank o 72. Brygadzie z Rosji: Ukraińcy rozbijają jej oddziały trzeci raz

72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana jest symbolem wielu endemicznych problemów, związanych z pozyskiwaniem nowych sił, z którymi boryka się rosyjska armia - twierdzi think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 11.05.2023 06:57

Ukraińska wyrzutnia rakiet Grad

Ukraińska wyrzutnia rakiet Grad

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 442

Dwa pododdziały 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej - 6. i 8. kompania - miały zostać rozbite przez kontratak ukraińskiej 3. Brygady Szturmowej, o czym informowała zarówno strona ukraińska, jak i szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, oskarżający rosyjskich żołnierzy o porzucenie stanowisk w rejonie Bachmutu, co miało odsłonić flankę jednostek Grupy Wagnera.

ISW przypomina, że już 7 sierpnia 2022 roku informowała, iż 72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana została sformowana w obwodzie orenburskim jako część 3. Korpusu Armijnego i składała się głównie z ochotniczych batalionów.

Czytaj więcej

Ukraiński analityk wojskowy: Kontrofensywa się rozpoczęła

"Forbes" informował we wrześniu 2022 roku, że 3. Korpus Armijny został skierowany do obwodu charkowskiego i - w dużej części - został rozbity w czasie ukraińskiego kontrataku. W czasie kontrofensywy Ukrainy z jesieni 2022 roku ciężkie straty poniosła też 72. Brygada.

Reklama
Reklama

Według ukraińskich mediów ocalałe pododdziały Brygady mogły zostać przerzucone do obwodu mikołajowskiego, gdzie poniosły straty w czasie kontrofensywy z października 2022 roku, która zakończyła się wyparciem Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru.

Analitycy ISW zwracają uwagę, że straty poniesione przez 72. Brygadę w czasie dwóch poprzednich kontrofensyw ukraińskich oznaczają, że jakiekolwiek pododdziały tej Brygady, które walczą w rejonie Bachmutu, są poważnie osłabione w wyniku wcześniejszych walk - a skierowanie ich w rejon frontu w Bachmucie, wraz z już wyczerpanymi walkami oddziałami Grupy Wagnera, stwarza Ukraińcom szanse do przeprowadzania skutecznych kontrataków.

Ukraińcy próbowali 10 maja nacierać w rejonie odpowiedzialności 4. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Ługańskiej Republiki Ludowej w rejonie Bachmutu

Rosyjski bloger wojskowy, powołując się na dowódcę z Grupy Wagnera, który walczy w rejonie Bachmutu twierdzi też, że wycofanie się pododdziałów Brygady w rejonie Bachmutu było efektem problemów w komunikacji między dowództwem 72. Brygady i Grupą Wagnera.

ISW pisze też, że Ukraińcy przeprowadzili ograniczone kontrataki w rejonie Bachmutu 9 maja - kontrataki takie miały mieć miejsce na północ od miasta Chromowe (na zachód od Bachmutu) i na północny-zachód od Biłej Hory (14 km na południowy-zachód od Bachmutu).

Wpływowy rosyjski bloger wojskowy twierdził też, że Ukraińcy próbowali 10 maja nacierać w rejonie odpowiedzialności 4. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Ługańskiej Republiki Ludowej w rejonie Bachmutu, ale niewskazana z nazwy jednostka Grupy Wagnera miała powstrzymać ukraińskie siły przed przełamaniem frontu.

Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: 10-dniowe dziecko zginęło w izraelskim ataku. Izrael oskarża Hamas
Konflikty zbrojne
Zełenski chciał odpowiedzi USA na rosyjski atak. Trump: Putin dotrzymał słowa
Konflikty zbrojne
Trener Manchesteru City pyta: Widziecie co się dzieje? W Palestynie, na Ukrainie, w USA?
Konflikty zbrojne
Rosja i Starlinki. Armia Kremla uzależniona od kradzionego internetu
Konflikty zbrojne
Wojsko USA zestrzeliło irańskiego drona zbliżającego się do lotniskowca USS Abraham Lincoln
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama