04:35
14.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 384
00:08
14.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:45
14.03.2023

Pierwsi ukraińscy żołnierze ukończą w tym tygodniu szkolenie na hiszpańskich leopardach

Pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy szkolących się do obsługi i obsługi hiszpańskich czołgów Leopard 2A4 zakończy szkolenie w tym tygodniu - poinformowało hiszpańskie Ministerstwo Obrony w  oświadczeniu.

W skład pierwszej grupy wchodzi 10 kompletnych załóg i personelu pomocniczego, składających się łącznie z 55 żołnierzy.

Hiszpania zgodziła się wysłać na Ukrainę sześć swoich czołgów podstawowych Leopard 2A4 w ramach skoordynowanych wysiłków z Niemcami, Norwegią, Polską, Portugalią i Holandią, aby dostarczyć Kijowowi około 80 czołgów Leopard 2. Niemcy dostarczą Ukrainie 18 bardziej zaawansowanych wariantów leopardów 2A6.

23:25
14.03.2023

W Czernihowie może powstać aleja imienia Ołeksandra Macijewskiego

O nadaniu imienia rozstrzelanego bohatera ma zdecydować rada Czenihowa na najbliższym posiedzeniu.

22:55
13.03.2023

Zełenski w wieczornym wystąpieniu mówi o sytuacji na froncie

- Biłohoriwka i Marjinka, Awdijiwka i Bachmut, Wuhłedar i Kamjanka i wiele innych miejsc - w nich teraz decyduje się, jaka będzie nasza przyszłość. Tam walczy się o przyszłość wszystkich Ukraińców - mówił prezydent.

Czytaj więcej

Zełenski: Nasza przyszłość rozstrzyga się na wschodzie Ukrainy
22:28
13.03.2023

Kułeba o wejściu Ukrainy do UE i NATO

- Członkostwo Ukrainy w UE i NATO zagwarantuje długotrwały pokój i stabilność - uważa szef ukraińskiej dyplomacji.

Dmytro Kułeba stwierdził, że wejście Kijowa do UE i NATO nie powinno być postrzegane jako „dobroczynność”, ale jako coś w „najlepszym pragmatycznym interesie społeczności europejskiej”.

- Niedopracowane rozwiązania, takie jak trzymanie Ukrainy w tle lub w poczekalni, niezmiennie skutkowałyby nową rosyjską agresją, co nie leży w  interesie Europy – powiedział Kułeba podczas przemówienia na szczycie Oksford-Ukraina w Wielkiej Brytanii.

22:09
13.03.2023

Lloyd Austin rozmawiał z Ołeksijem Reznikowem

Szefowie departamentów obrony USA i Ukrainy omawiali priorytety przed spotkaniem grupy do spraw obrony Ukrainy, które odbędzie się 15 marca,

21:38
13.03.2023

Serbski minister gospodarki wezwał władze do przyłączenia się do sankcji wobec Rosji

- Serbia powinien natychmiast nałożyć sankcje na Rosję - powiedział minister gospodarki Rade Basta. Według niego republika „już teraz płaci wysoką cenę” za odmowę przystąpienia do międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

Basta zauważył, że presja na Serbię „staje się nie do zniesienia” i może doprowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji gospodarczych.

- Jako minister gospodarki widzę naciski wywierane na prezydenta Vučicia i nie mogę pogodzić się z tym, że milczymy. Dlatego jestem za nałożeniem sankcji na Rosję, popieram prezydenta Vučicia w obronie interesów państwowych i narodowych oraz całkowicie mu ufam – podkreślił i wezwał innych członków rządu do wypowiedzenia się w tej sprawie.

21:21
13.03.2023

Ukraińscy uchodźcy mogą dłużej zostać w USA

Decyzja administracji dotyczy posiadaczy ukraińskich paszportów, którym wygasa poprzednie zezwolenie władz USA.

Czytaj więcej

Administracja Bidena zezwala Ukraińcom na dłuższy pobyt w USA
20:59
13.03.2023

Rosjanie usuwają obowiązkowy język ukraiński ze szkół w obwodzie zaporoskim

Rosyjscy okupanci twierdzą, że we wrześniu 2023 roku rodzice będą mogli wybrać, czy ich dzieci będą uczyć się rosyjskiego czy ukraińskiego jako języka ojczystego.

Czytaj więcej

Rosjanie rugują obowiązkowy ukraiński ze szkół w obwodzie zaporoskim
20:39
13.03.2023

Ukraina powiększa budżet na wojsko

Gabinet Ministrów poparł zwiększenie budżetu wojskowego Ukrainy o 537 mld hrywien -  powiedział premier Denys Szmyhal.

20:17
13.03.2023

Litwa zwiększa wydatki obronne. Sfinansują je banki

Wilno ma pomysł na dodatkowe wpływy do budżetu obronnego państwa. Opodatkuje rosnące zyski banków, a otrzymane dodatkowe pieniądze przeznaczy na projekty wojskowe. Będzie tego około 510 mln euro.

Czytaj więcej

Litwa: Banki sfinansują wydatki obronne
19:56
13.03.2023

Wielka Brytania zwiększa nakłady w siły zbrojne

Premier Rishi Sunak powiedział, że Wielka Brytania zainwestuje dodatkowe 5 miliardów funtów w siły zbrojne w ciągu dwóch lat i zwiększy wydatki na obronę do 2,5 proc.  PKB.

- To oczywiste, że świat stał się bardziej niestabilny. Zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa wzrosły – powiedział Sunak.

19:34
13.03.2023

Premier Finlandii otwarty na dyskusję o przekazaniu Ukrainie odrzutowców F18

Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jest otwarta na dyskusję na temat przekazania Ukrainie myśliwców, pomimo krytyki w kraju, ponieważ Kijów opowiada się za bardziej zaawansowanymi systemami uzbrojenia.

Podczas gdy Finlandia posiada obecnie flotę myśliwców F/A-18 Hornet, w grudniu 2021 roku ogłosiła, że zamawia 64 myśliwce wielozadaniowe F-35A od amerykańskiego kontrahenta Lockheed Martin.

-Nadchodzą nowe myśliwce F35… Kiedy te stare Hornety zostaną wycofane z eksploatacji, możemy omówić ich przyszłe wykorzystanie – powiedziała dziennikarzom premier Sanna Marin.

Jednak nowe samoloty mają pojawić się dopiero w 2025 roku.

19:17
13.03.2023

Ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii: Zakończyło się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard

"Po kilku tygodniach dobiega końca szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard 2 w niemieckim Munster. Żołnierze mogą teraz korzystać z nowoczesnych czołgów podstawowych, których 18 Niemcy wysyłają na Ukrainę w najbliższych dniach" - napisał Miguel Berger.

18:52
13.03.2023

UE rozszerza sankcje na 1473 osoby, 205 podmiotów z Rosji

Rada UE zdecydowała o przedłużeniu na kolejne sześć miesięcy środków ograniczających wymierzonych w osoby odpowiedzialne za podważanie lub zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

Obowiązujące środki ograniczające przewidują ograniczenia w podróżowaniu osób fizycznych, zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania funduszy lub innych zasobów gospodarczych wymienionym osobom i podmiotom. Sankcje będą nadal obowiązywać 1473 osoby i 205 podmiotów, z których wiele jest celem odpowiedzi na trwającą nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję wojskową Rosji na Ukrainę.

18:27
13.03.2023

Prezydent Zełenski publikuje zdjęcia z frontu

18:05
13.03.2023

Rosja jest skłonna przedłużyć  umowę zbożową tylko o 60 dni

Rosja twierdzi, że jest gotowa zaakceptować przedłużenie kluczowej umowy eksportowej zboża, która pomogła obniżyć światowe ceny żywności w czasie wojny z Ukrainą – ale tylko na 60 dni.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały w lipcu umowę między dwoma walczącymi krajami, która umożliwia Ukrainie transport żywności i nawozów z trzech jej portów nad Morzem Czarnym. 120-dniowa umowa, która pomogła nieco złagodzić rosnące ceny żywności na świecie, została odnowiona w listopadzie ubiegłego roku.

Po poniedziałkowych rozmowach w Genewie delegacja rosyjska przekazała: "Kompleksowa i szczera rozmowa po raz kolejny potwierdziła, że o ile komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, o tyle restrykcje wobec rosyjskich eksporterów rolnych są wciąż na swoim miejscu”.

17:38
13.03.2023

Będzie porozumienie o współpracy energetycznej Polski z Ukrainą

Operatorzy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i ropy podpiszą ze swoim ukraińskimi odpowiednikami porozumienie ws. zacieśnienia współpracy energetycznej. Uroczystość odbędzie się w środę 15 marca z udziałem przedstawicieli rządu polskiego i ukraińskiego.

Czytaj więcej

Polacy zacieśnią współpracę energetyczną z Ukrainą. Będzie porozumienie
17:17
13.03.2023

Rosjanie rozpowszechniają fake newsy o zajęciu Bachmutu

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji (CSCIS) ostrzegło, że rosyjscy okupanci próbują podważyć zaufanie społeczeństwa ukraińskiego do władz, publikując w mediach społecznościowych fałszywe informacje o rzekomej „przegranej bitwie o Bachmut” oraz rezygnacji sojuszników z kolejnych dostaw broni dla Ukrainy.

CSCIS zaleca składanie skarg dotyczących takich treści w mediach społecznościowych.

16:56
13.03.2023

W pięciu kolejnych dzielnicach Moskwy rozpoczęto instalację systemów obrony przeciwlotniczej

Zaraz po Nowym Roku w kilku dzielnicach Moskwy rozpoczęło się aktywne wylesianie. Jak dowiedział się rosyjski niezależny  portal The Insider, przygotowywane są obiekty na potrzeby Ministerstwa Obrony,  w szczególności pod instalacje obrony przeciwlotniczej.

Czytaj więcej

Moskwa instaluje systemy przeciwlotnicze. Trwa wycinka lasów na wielką skalę
16:40
13.03.2023

MTK wystapi o nakazy aresztowania Rosjan za uprowadzenie ukraińskich dzieci

Oczekuje się, że Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wkrótce  będzie zabiegał o wydanie nakazów aresztowania Rosjan zaangażowanych w konflikt na Ukrainie - informuje Reuters powołując się na anonimowe źródło.

MTK ma  zabiegać o zgodę na wydanie listów gończych przeciwko kilku Rosjanom za uprowadzenie dzieci z Ukrainy do Rosji i atak na infrastrukturę cywilną.

"The New York Times", który również informował o możliwych nakazach MTK, dodał, że nie jest jasne, kogo Trybunał planuje oskarżyć, ale będzie to pierwszy międzynarodowy zarzut, który zostanie wniesiony od początku konfliktu.

16:16
13.03.2023

Import rosyjskiej ropy do Niemiec spadł o 99,9 procent

Niemcy w ciągu roku zmniejszyły zakupy ropy z Rosji o 99,9 procent. Berlin zwiększył zakupy w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, USA i ZEA.

Czytaj więcej

Niemcy zmniejszyły zakupy ropy z Rosji o 99,9 procent
15:49
13.03.2023

Wagnerowcy rekrutują mieszkańców Melitopola

Rosyjskie wojska oferują mieszkańcom Melitopola 200 000 rubli (2650 dolarów według oficjalnego kursu Rosji) miesięcznie za walkę po stronie Rosji w Bachmucie.

Czytaj więcej

Mer: Wagnerowcy rekrutują mieszkańców Melitopola do walki o Bachmut
15:28
13.03.2023

Genewa. Rozpoczęły się negocjacje ws. umowy zbożowej

Negocjacje dotyczą przedłużenia umowy, która wygasa 18 marca.

15:10
13.03.2023

Kreml wyklucza pokojowe rozwiązanie konfliktu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie widzi obecnie przesłanek do "przejścia sytuacji na Ukrainie na pokojowy kurs".

Czytaj więcej

Pieskow otwarcie: Nie ma szans na pokojowe negocjacje
15:02
13.03.2023

Nad ranem Rosjanie ostrzelali rejon kupiański w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.

14:43
13.03.2023

Jedynym wyjściem dla Prigożyna, by całkowicie nie stracić łask władcy (a możliwe, że i życia) jest zdobycie Bachmutu

Ale szturmowanie miasta prowadzi do niszczenia już nie „mięsa armatniego”, ale najlepszych jednostek najemniczych. Wraz z ich topnieniem znikają też polityczne wpływy ich właściciela. – Rosjanie mogli stracić tam do 30 tys. żołnierzy – sądzi brytyjski analityk wojskowy Philip Ingram.

Czytaj więcej

Bachmut: Kreml szuka winnych
14:40
13.03.2023

Na Morzu Czarnym są trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że na Morzu Czarnym znajdują się obecnie trzy rosyjskie okręty (w tym jeden podwodny), uzbrojone łącznie w 20 pocisków Kalibr, zdolnych razić cele na całej Ukrainie. 

14:37
13.03.2023

Indie nie złamią sankcji nałożonych na Rosję

Władze Indii zwróciły się do banków i handlowców o przestrzeganie zachodnich sankcji.

Czytaj więcej

Indie opite rosyjską ropą. Bez wstydu zwiększają zakupy
14:13
13.03.2023

W latach 2018-2022 wartość importu uzbrojenia skoczyła w Europie o 47 proc. w porównaniu z okresem 2013-2017

Motorem napędowym tego wyniku jest oczywiście Ukraina, która w 2022 r. skoczyła na pozycje trzeciego największego na świecie importera, za Katarem i Indiami. W całym analizowanym okresie Kijów uplasował się na 14 pozycji, co oznacza, że za naszą wschodnią granicę trafiło 2 proc. globalnego eksportu uzbrojenia.

Czytaj więcej

Zmiany na globalnym rynku broni. Amerykanie w górę, Rosjanie w dół
14:11
13.03.2023

Obwód chersoński: Samochód wjechał na minę. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zginęła w wyniku wjechania samochodu na minę w obwodzie chersońskim - informuje chersońska prokuratura obwodowa. W sprawie wszczęto śledztwo.

13:55
13.03.2023

Rosjanie ostrzelali szkołę w Awdijiwce. Jedna osoba nie żyje

Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.

13:52
13.03.2023

Minister kultury Niemiec o filmie "Na Zachodzie bez zmian": Pokazuje wojnę, która znów szaleje w Europie

"Na zachodzie bez zmian", antywojenny film na podstawie powieści Ericha Marii Remarque'a pod tym samym tytułem, zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a także Oscary za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę filmową i najlepszy scenariusz.

Czytaj więcej

Oscary 2023: Scholz pisze o "wielkim sukcesie niemieckiego filmu"
13:19
13.03.2023

Szef parlamentarnej frakcji partii Zełenskiego: Chcielibyśmy wejść do UE z naszymi gruzińskimi braćmi

Dawid Arachmia, szef parlamentarnej frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że Ukraina chciałaby wejść do UE wraz z Gruzją, ale "gruzińskie władze zmierzają w całkowicie przeciwnym kierunku".

13:01
13.03.2023

Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku armia Ukrainy miała stracić w czasie walk 400 samolotów, 220 śmigłowców, 3 401 bezzałogowych statków powietrznych, 412 zestawów przeciwlotniczych, 8 280 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 055 wyrzutni rakiet, 4 333 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 8 904 specjalne pojazdy wojskowe - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. 

12:32
13.03.2023

Liczba rannych w ostrzale rejonu mikołajowskiego wzrosła do czterech

Dwie osoby zginęły, a cztery, w tym 7-letnie dziecko, zostały ranne w związku z porannym ostrzałem rejonu mikołajowskiego przez Rosję. Rankiem, 13 marca, rosyjska artyleria ostrzelała wieś Sołonczaki w tym rejonie.

12:29
13.03.2023

Xi Jinping włącza Chiny do dyplomatycznej gry. W planach rozmowy z Putinem i Zełenskim

Przywódca Chin, po wizycie w Moskwie i spotkaniu z Władimirem Putinem, ma rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim. Do takiej rozmowy nie doszło od początku wojny.

Czytaj więcej

Chiny rozpoczynają dyplomatyczną ofensywę. Xi spotka się z Putinem, będzie rozmawiał z Zełenskim
12:15
13.03.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie sumskim, jedna osoba nie żyje

Wieś Znob-Nowgorodskie, w obwodzie sumskim, została ostrzelana przez Rosjan. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

12:13
13.03.2023

Rosyjscy piłkarze wystąpią na mistrzostwach Azji Środkowej

Środkowoazjatycką Federację Piłkarską tworzą Afganistan, Iran, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Wszystkie te kraje należą do Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej.

Czytaj więcej

Piłkarska reprezentacja Rosji zagra w mistrzostwach Azji Środkowej
12:09
13.03.2023

Błędne oceny Kremla. Jak Rosjanie źle przygotowali się do wojny na Ukrainie

W artykule dla London School of Economics, Ołeh Czupryna, doktorant w Centrum Studiów Europejskich i Euroazjatyckich na Uniwersytecie Maynooth, opisuje, jak Władimir Putin popełnił "krytyczny błąd, ponieważ wierzył, że niepodległa Ukraina była historycznym kaprysem, sztucznie stworzonym przez Zachód w celu osłabienia i podzielenia Rosji".

Czytaj więcej

Jak Putin dokonał błędnej kalkulacji planując inwazję na Ukrainę
11:48
13.03.2023

Zmiany personalne w kierownictwie ukraińskiej armii

Generał Wiktor Nikoliuk został szefem szkolenia wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Dmytro Krasilnikow stanął na czele Dowództwa Operacyjnego "Północ".

11:46
13.03.2023

Kreml o propozycji zmiany nazwy Rosji: Śmieszna ciekawostka

Federacja Rosyjska, niezależnie od tego jak ktoś ją nazywa, pozostanie wielką potęgą, wielkim krajem, pozostanie Rosją - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Zełenski mówi o zmianie nazwy Rosji. Kreml: Niezależnie od nazwy jesteśmy potegą
11:24
13.03.2023

Hakerzy uderzyli w rosyjskie banki i sieć społecznościową

Hakerzy zablokowali Rosbank objętego sankcjami oligarchy Potanina, a po nim masową awarię ogłosiła jedyna dopuszczona przez Kreml sieć społecznościowa VKontakte. Wcześniej ucierpiał Sbierbank.

Czytaj więcej

Masowy cyberatak na Rosję. Ucierpiały banki i reżimowa sieć społecznościowa
11:21
13.03.2023

Kreml nie wyklucza udziału Putina w szczycie G20 w Delhi

Dmitrij Pieskow stwierdził, że Kreml nie wyklucza możliwości udziału prezydenta Rosji, Władimira Putina, w szczycie G20 w Delhi, ale - jak dodał - ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

11:18
13.03.2023

Putin spotka się w poniedziałek z Ramzanem Kadyrowem

Prezydent Rosji, Władimir Putin, ma spotkać się w poniedziałek z prezydentem Czeczenii, Ramzanem Kadyrowem - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że Kadyrow jest ciężko chory a nawet, że został otruty.

11:12
13.03.2023

Co trzeci mieszkaniec okupowanego Siewierodoniecka nie ma dostępu do prądu

Ukraińska Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa pisze na swoim profilu na Facebooku, że choć "zimą okupanci przywrócili dostawy prądu w Siewierodoniecku", to jednak "zrobili to bez zastosowania środków bezpieczeństwa". "W szczególności nie przywiązywano uwagi do instalacji transformatorów. Cały ten system ledwie funkcjonował zimą. Ale nie jest w stanie wytrzymać obciążenia również w marcu" - piszą ukraińskie władze obwodu ługańskiego. Z wpisu wynika, że ze względu na dużą konsumpcję prądu ponad tysiąc mieszkańców miasta, co stanowi obecnie 1/3 jego populacji, nie ma dostępu do prądu. "Przyczyny są znane, ale nie mogą być rozwiązane bez znaczących środków" - podkreśla Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa.

10:57
13.03.2023

Auchan nie otwiera nowego sklepu w Rosji

Francuska sieć nie zamyka też już działających, ale zmieni ich nazwę.

Czytaj więcej

Auchan zaprzecza: nie planuje otwarcia nowego sklepu w Rosji
10:39
13.03.2023

Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko podpisał mapę drogową ws. wszechstronnej współpracy między Białorusią a Iranem

Do podpisania dokumentu ws. współpracy białorusko-irańskiej w latach 2023-2026 doszło po negocjacjach między Łukaszenką a prezydentem Iranu, Ebrahimem Ra'isim. Dokument dotyczy współpracy na polach "politycznym, gospodarczym, konsularnym, naukowym i technicznym, a także w zakresie edukacji, kultury, sztuki, mediów i turystyki" - podaje agencja BiełTA. Łukaszenko, po negocjacjach z Raisim ogłosił gotowość Białorusi i Iranu do "rozpoczęcia nowego etapu współpracy".

10:37
13.03.2023

Burmistrz Seulu: Ukraina niemal nie atakuje terytorium Rosji, bo Rosja ma broń atomową

- Rosja swobodnie narusza przestrzeń powietrzną Ukrainy (...), wystrzeliwuje rakiety... ale Ukraina niemal nie atakuje terytorium Rosji z powodu psychologicznej niższości względem państwa nuklearnego - ocenił burmistrz Seulu, Oh Se-hoon.

Czytaj więcej

Burmistrz Seulu: Wojna na Ukrainie pokazuje, że trzeba mieć broń atomową
10:12
13.03.2023

Patriarcha Cyryl pogratulował papieżowi Franciszkowi z okazji 10. rocznicy wyboru na papieża

Agencja RIA cytuje fragment depeszy gratulacyjnej, w której patriarcha Cyryl pisze, iż "w trudnych czasach, z którymi się mierzymy, dialog pomiędzy przywódcami religijnymi może przynieść dobre efekty".

10:06
13.03.2023

W nocy w okupowanym Mariupolu i w otaczających go wsiach było słychać eksplozje

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram mariupolska rada miejska. Z jej wpisu wynika też, że nad obwodem zaporoskim aktywne było rosyjskie lotnictwo.

09:49
13.03.2023

Xi Jinping w przyszłym tygodniu może odwiedzić Moskwę

O planowanym spotkaniu przywódcy Chin z Władimirem Putinem informuje agencja Reutera.

Czytaj więcej

Reuters: Xi Jinping planuje wizytę w Rosji w przyszłym tygodniu
09:28
13.03.2023

Patruszew: Rosja nie wie, kto doprowadził do uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej mówił, że Rosja powinna być stroną śledztwa, które ma wyjaśnić okoliczności uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. - Wciąż nie wiemy z pewnością, kto dokładnie jest autorem i sprawcą eksplozji (gazociągów) Nord Stream. Rosja nie została włączona do śledztwa ws. tego bezprecedensowego aktu terrorystycznego - powiedział Patruszew w rozmowie z tygodnikiem "Argumenty i Fakty".

09:27
13.03.2023

Żony i matki zmobilizowanych apelują do Putina

Bliscy zmobilizowanych Rosjan twierdzą, że armia wysyła swoich żołnierzy na rzeź.

Czytaj więcej

Rosyjskie żony i matki wzywają Putina do zaprzestania wysyłania zmobilizowanych mężczyzn "na rzeź"
09:21
13.03.2023

Bolesna porażka Rosji w tworzeniu odpowiedników zachodnich technologii

Rosja chce stworzyć własne telefony i tablety z systemem Android kosztem 10 mld dol. Ale już kilka razy takie projekty zakończyły się klapą.

Czytaj więcej

Rosyjskie żony i matki wzywają Putina do zaprzestania wysyłania zmobilizowanych mężczyzn "na rzeź"
09:00
13.03.2023

Prigożyn próbuje uzupełnić straty. Szuka najemników w szkołach i klubach sportowych

Grupa Wagnera nie ma już możliwości werbowania do armii rosyjskich więźniów. Szukają najemników w innych miejscach.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera odcięta od więzień. Szukają najemników w rosyjskich szkołach
08:59
13.03.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 56 razy

Na obwód chersoński miało spaść w niedzielę ponad 330 pocisków - podaje chersońska administracja obwodowa. Rosjanie w ciągu ostatniej doby ostrzelali m.in. dwukrotnie dzielnice mieszkalne w Chersoniu, stolicy obwodu.

08:52
13.03.2023

FSB z obwodu nowogrodzkiego informuje o zatrzymaniu obywatela Rosji, który namawiał żołnierzy walczących na Ukrainie do kapitulacji

Służba prasowa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że funkcjonariusze FSB z obwodu nowogrodzkiego zatrzymali urodzonego w obwodzie winnickim na Ukrainie obywatela Rosji, który "namawiał osoby zaciągające się do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, by dostarczali wrogowi informacji o lokalizacji jednostek wojskowych, przekazywali (wrogowi) sprzęt wojskowy, a także poddawali się" - głosi komunikat służby prasowej. 

08:42
13.03.2023

Druga ofiara ostrzału Mikołajowa

Mężczyzna i kobieta w wieku 40 lat zginęli w rosyjskim ostrzale Mikołajowa - poinformował gubernator obwodu. 

Witalij Kim przekazał, że do szpitala przetransportowano siedmiolatka. Dwóm innym osobom na miejscu udzielono pomocy.

Do ataku doszło we wsi Kutsurub.

08:23
13.03.2023

Grupa Wagnera atakuje Bachmut z kilku kierunków

O aktualnej sytuacji na wschodzie kraju poinformował dowódca wojsk lądowych Ołeksandr Syrski.

Czytaj więcej

Wagnerowcy próbują przedrzeć się do centrum Bachmutu. Nacierają z kilku kierunków
07:59
13.03.2023

Politico: Coraz większe podziały między USA a Ukrainą

Portal Politico informuje, że coraz częściej widoczne są różnice w podejściu do wojny między rządami w Kijowie i Waszyngtonie. Potencjalne punkty zapalne dotyczą m.in. tego, jak i kiedy konflikt się zakończy.

Czytaj więcej

Politico: Rośnie spór o prowadzenie wojny między Ukrainą a USA
07:38
13.03.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan rannych zostało siedmioro cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:36
13.03.2023

Rosjanie ostrzelali rejon mikołajowski

W wyniku ostrzału miejscowości Kucuruwska w rejonie mikołajowskim zginęła jedna osoba. 

07:21
13.03.2023

Brytyjski resort obrony: Połowa więźniów walczących w szeregach Grupy Wagnera zginęła na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie pisze, że twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, prawdopodobnie nie może już prowadzić rekrutacji najemników w rosyjskich więzieniach ze względu na jego konflikt z kierownictwem resortu obrony Rosji. "Prigożyn prawdopodobnie zwraca się obecnie ku prowadzeniu zaciągu wśród wolnych obywateli Rosji" - czytamy w analizie.

06:55
13.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 r. Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 159 800 żołnierzy, 3 474 czołgi, 6 774 pojazdy opancerzone, 2 503 zestawy artyleryjskie, 493 wyrzutnie rakiet, 259 zestawów przeciwlotniczych, 304 samoloty, 289 śmigłowców, 2 109 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 354 pojazdy (w tym cysterny), 251 jednostek sprzętu specjalnego.

06:48
13.03.2023

Żona Nawalnego: Mój mąż jest w więzieniu tylko za to, że mówi prawdę

Po ogłoszeniu, że "Nawalny" został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, na scenie, oprócz reżysera filmu, Daniela Rohera, pojawiła się też żona opozycjonisty, Julia.

Czytaj więcej

Oscar dla "Nawalnego". Żona opozycjonisty: Marzę o dniu, gdy Rosja będzie wolna
06:17
13.03.2023

Ukraiński żołnierz: Już dwa tygodnie nie było na froncie poważnych ruchów, wróg nie jest w stanie okrążyć Bachmutu

My prowadzimy tylko działania stabilizacyjne, tzn. małe, lokalne kontrataki, odrzucające wroga, gdy za bardzo zbliży się do dróg prowadzących do miasta – powiedział dziennikarzom ukraiński żołnierz z Bachmutu Andrij Babiczew.

Czytaj więcej

Dreptanie wokół Bachmutu
06:12
13.03.2023

O tym, że Kreml może próbować ingerować w wybory w Polsce, w 2020 roku ostrzegał „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego”

Powołując się na rosyjskich analityków, autor artykułu dr Michał Wojnowski, przestrzegał, że Kreml może dopuścić się trzech rodzajów operacji: eksplozji informacyjnej, fali informacyjnej i operacji wpływu. Jego zdaniem wszystkie trzy rodzaje działań Rosjanie przećwiczyli już m.in. w USA i we Francji.

Czytaj więcej

Czy Rosja będzie ingerować w wybory parlamentarne w Polsce?
06:07
13.03.2023

Chodorkowski: Gdyby imperialny model zarządzania okazał się skuteczny, pewnie żylibyśmy w świecie imperiów

Imperium w świecie współczesnym nie jest konkurencyjne. Nadszedł czas dla Rosji, by przestała być imperium. Warto przyznać, że 80 procent mieszkańców kraju utożsamia się z kulturą rosyjską niezależnie od przynależności etnicznej. I państwo na terenie Rosji będzie budowane na bazie kultury rosyjskiej, uwzględniając kultury innych narodowości. Ale trzeba porzucić idiotyczną ideę, że ekspansja terytorialna prowadzi do dobrobytu. Raczej do nędzy - mówi w rozmowie z Rusłanem Szoszynem rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski.

Czytaj więcej

Michaił Chodorkowski: Władimir Putin przegra tę wojnę
06:03
13.03.2023

Premier Gruzji twierdzi, że Zełenski ingeruje w sytuację polityczną w jego kraju

Premier Gruzji stwierdził jednocześnie, że "życzy wszystkim szybkiego zakończenia wojny i pokoju" na Ukrainie.

Czytaj więcej

Gruziński premier zarzuca Zełenskiemu ingerowanie w sytuację w Gruzji
05:47
13.03.2023

Jedna osoba ranna po zestrzeleniu nad obwodem biełgorodzkim w Rosji czterech rakiet

Gubernator obwodu biełgoradzkiego, Wiaczesław Gładkow pisze, że szczątki zestrzelonych rakiet uszkodziły dwa budynki mieszkalne. Ranna została kobieta, którą zabrano do szpitala.

Czytaj więcej

Rosja: Nad obwodem biełgorodzkim Rosjanie zestrzelili cztery rakiety
05:28
13.03.2023

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili osiem ataków powietrznych na cele na Ukrainie

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe, osiem ataków powietrznych i 49 ostrzałów celów na Ukrainie przez artylerię i wojska rakietowe - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:25
13.03.2023

Jewgienij Prigożyn mówi, że Ukraińcy rzucają do walki w Bachmucie "niekończące się rezerwy"

Obecnie linia frontu w Bachmucie przebiega wzdłuż Bachmutki - niewielkiej rzeki dzielącej miasto na część wschodnią i zachodnią - podaje Reuters. Rosjanie - przede wszystkim najemnicy z Grupy Wagnera - kontrolują wschodnią część miasta.

Czytaj więcej

Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie w tydzień stracili 2 600 żołnierzy w Bachmucie
05:06
13.03.2023

Wielka Brytania zwiększy wydatki na armię do 2,5 proc. PKB

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że w ciągu dwóch najbliższych lat jego rząd zwiększy wydatki na brytyjską armię o 5 mld funtów, co oznacza, że Wielka Brytania będzie przeznaczać na siły zbrojne 2,25 proc. PKB. Docelowo Londyn chce przeznaczać na armię 2,5 proc. PKB - zapowiedział brytyjski premier. 

04:51
13.03.2023

"Nawalny" z Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego

Czytaj więcej

Oscary 2023: Triumf filmu „Wszystko wszędzie naraz”. "IO" bez statuetki
04:29
13.03.2023

W okupowanym Mariupolu zaczęło nadawać ukraińskie radio

Informacje takie przekazuje doradca ukraińskiego mera miasta, Petro Andriuszczenko. "Teraz Ukraina jest jeszcze bliżej" - napisał Andriuszczenko na swoim kanale w serwisie Telegram. 

04:29
13.03.2023

Rosyjscy żołnierze na Białorusi. Ukraiński dowódca: Monitorujemy ruchy wroga

Dowódca ukraińskich Sił Połączonych gen. Serhij Najew zaznaczył, że na terytorium Białorusi przebywają wojska rosyjskie.

Czytaj więcej

Ukraiński dowódca ocenia ryzyko ataku wojsk rosyjskich z terenu Białorusi
04:28
13.03.2023

Minister kultury Ukrainy za zmianą nazwy Rosji

Ołeksandr Tkaczenko oświadczył, że podoba mu się pomysł zmiany nazwy rosyjskiego państwa z "Federacji Rosyjskiej" na "Federację Moskiewską".

Czytaj więcej

Nie Rosja, a Moskowia? Ukraiński minister popiera zmianę nazwy Federacji Rosyjskiej
04:23
13.03.2023

W Genewie odbędą się dziś konsultacje ws. przedłużenia porozumienia zbożowego

W konsultacjach wezmą udział przedstawiciele Rosji i ONZ. Ze słów rzeczniczki MSZ Rosji, Marii Zacharowej wynika, że w konsultacjach weźmie udział m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths, 9 marca szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że kwestia przedłużenia "porozumienia zbożowego" staje się "skomplikowana" ze względu na to, że jest ono realizowane tylko w połowie. Rosja ma obiekcje co do realizacji części porozumienia mówiącej o "usunięciu przeszkód w eksporcie rosyjskiego zboża i rosyjskich nawozów".

04:19
13.03.2023

Ministerstwo Obrony Rosji: Nasze jednostki zmotoryzowane prowadzą ofensywę na Ukrainie

"Rosyjska armia prowadzi ofensywę w strefie specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.), ze wsparciem artylerii rakietowej z Centralnego Okręgu Wojskowego" - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji nie wskazując jednak, na którym odcinku frontu prowadzona jest ofensywa. Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że "załogi wyrzutni rakiet BM-21 Grad z Centralnego Okręgu Wojskowego wspierają ofensywę wojsk piechoty zmotoryzowanej, ostrzeliwując obszary ufortyfikowane i zgrupowania wojsk oraz sprzętu sił zbrojnych Ukrainy". Resort obrony Rosji dodaje, że koordynaty do przeprowadzania ostrzału przekazują wojskom rakietowym "operatorzy dronów i wywiad".

04:17
13.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 382