"Na Zachodzie bez zmian", antywojenny film na podstawie powieści Ericha Marii Remarque'a pod tym samym tytułem, zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a także Oscary za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę filmową i najlepszy scenariusz.

"Gratuluje z powodu czterech Oscarów!" - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.

"To wielki sukces niemieckiego filmu, z którego możemy być słusznie dumni" - podkreślił Scholz. "Zwłaszcza w tych trudnych czasach, pokazuje bezbłędnie jak straszna i nieludzka jest wojna" - dodał.

Film zrealizowany przez Netfliksa został wyreżyserowany przez Edwarda Bergera, który jest także współautorem scenariusza. W główną rolę wcielił się austriacki aktor, Felix Kammerer.

- Z czterema Oscarami "Na Zachodzie bez zmian" ustanowiło bezprecedensowy rekord jeśli chodzi o niemiecki film - podkreśliła niemiecka minister kultury i mediów, Claudia Roth. - Zwróci to uwagę świata na niemiecki film i nada mu nowe znaczenie - dodała.

Czytaj więcej

Oscary 2023: Wielki triumf 35-latków

- To właściwy film we właściwym czasie, ukazuje wojnę w Europie w całym jej okrucieństwie i brutalności, (wojnę), która szaleje znów w środku Europy, wywołana przez kryminalny atak Putina na Ukrainę - zaznaczyła Roth.

"Na Zachodzie bez zmian" opowiada historię młodego, niemieckiego żołnierza, który zaciąga się do armii na ochotnika i - już na froncie - wyzbywa się marzeń o zostaniu bohaterem i odkrywa grozę wojny.

Miejmy nadzieję, że w którymś momencie przestaniemy czynić te same błędy w przyszłości

Edward Berger, reżyser filmu "Na zachodzie bez zmian"

Film miał premierę na Netfliksie w październiku. Przed galą Oscarów wygrał już m.in. siedem nagród BAFTA, w tym nagrodę dla najlepszego filmu. Według Netfliksa "Na Zachodzie bez zmian" jest też najchętniej oglądanym w USA nieanglojęzycznym filmem w tym serwisie streamingowym.

- Próbowaliśmy zrobić film o naszej przeszłości, naszej odpowiedzialności w Niemczech wobec naszej historii - powiedział Berger w czasie ceremonii wręczenia Oscarów.

- Chcieliśmy mówić o naszej winie i naszym wstydzie oraz terrorze, które dwie wojny (światowe) wywołały na świecie. Miejmy nadzieję, że w którymś momencie przestaniemy czynić te same błędy w przyszłości - dodał.

W kategorii Najlepszy film międzynarodowy oprócz filmu "Na Zachodzie bez zmian" nominowany był również m.in. film "IO" Jerzego Skolimowskiego.