04:40
13.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 383
00:03
13.03.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:52
12.03.2023

W poniedziałek w Genewie rozmowy na temat przedłużenia umowy zbożowej

W rozmowach wezmą udział przedstawiciele ONZ i Rosji. Obecna umowa, zawarta w lipcu 2022 r. z udziałem ONZ, Turcji, Ukrainy i Rosji obowiązuje do 18 marca.

23:09
12.03.2023

Humeniuk: Morze jest po naszej stronie

- W tej chwili morze jest po naszej stronie - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk zaznaczając, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku rakietowego z Morza Czarnego jest obecnie mniejsze. Zastrzegła przy tym, że według danych ukraińskich jeden rosyjski okręt, uzbrojony w osiem pocisków manewrujących Kalibr, jest gotowy do wyjścia z portu.

22:41
12.03.2023

Ustalono tożsamość rozstrzelanego ukraińskiego jeńca

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że otrzymała wyniki ekspertyzy kryminalistycznej, która potwierdziła, kim był rozstrzelany nieuzbrojony ukraiński żołnierz, nagranie egzekucji którego obiegło świat.

Czytaj więcej

Wiadomo, kim był rozstrzelany ukraiński żołnierz. Zełenski nadał mu tytuł "Bohatera Ukrainy"
22:02
12.03.2023

Prezydent Szwajcarii broni neutralności swego kraju

Neutralność Szwajcarii jest ważniejsza niż kiedykolwiek - powiedział prezydent tego kraju Alain Berset w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, broniąc zakazu reeksportu przez europejskie kraje wyprodukowanej w Szwajcarii broni na Ukrainę.

- Szwajcarska broń nie może być użyta w wojnach - stwierdził w rozmowie z "NZZ am Sonntag". Szwajcarskie przepisy zabraniają reeksportu, jeśli kraj otrzymujący towar jest stroną międzynarodowego konfliktu zbrojnego.

21:35
12.03.2023

Zełenski dziękuje energetykom

Prezydent Ukrainy podziękował w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych pracownikom sektora energetycznego. Powiedział, że po ostatnim rosyjskim ataku przywrócono dostawy energii elektrycznej w Charkowie i obwodzie żytomierskim. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że zasilanie przywrócono we wszystkich miastach i miejscowościach, w których wystąpiły problemy z dostawami prądu.

21:09
12.03.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał terenów jeden z przygranicznych gmin - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Według tego źródła, spadło 18 pocisków, nie odnotowano ofiar w ludziach ani zniszczeń.

20:41
12.03.2023

Szef MSW Ukrainy: Rosja przeprowadziła ponad 40 tys. ostrzałów

Od początku inwazji na pełną skalę Rosja przeprowadziła ponad 40 500 ostrzałów - podał szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. Dodał, że zarejestrowano 66,3 tys. postępowań karnych w sprawie popełnienia przestępstw przez rosyjskich żołnierzy i że 80 proc. tych spraw dotyczy naruszenia prawa i zasad prowadzenia wojny. Kłymenko zaznaczył, że trwa przygotowywanie materiałów tak, by w przyszłości międzynarodowe trybunały rozpatrywały sprawy dotyczące popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie.

20:18
12.03.2023

Walki o Bachmut. Zełenski o stratach Rosjan

W niespełna tydzień, od 6 marca, na kierunku bachmuckim straty Rosjan wyniosły ponad 1100 zabitych i co najmniej 1500 rannych i w ten sposób wyeliminowanych z dalszych walk - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:58
12.03.2023

"Zęby smoka" transportowane przez Mariupol

Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola podał, że przez miasto przejechał transport tzw. zębów smoka. Według niego, zapory przeciwczołgowe są przez Rosjan przewożone na Krym.

19:44
12.03.2023

Czerewatyj: 39 starć na kierunku bachmuckim

Cytowany przez Ukrinform rzecznik wschodniego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewatyj przekazał, że w ciągu ostatniej doby na kierunku bachmuckim doszło do 39 starć bojowych. - Bachmut nadal jest epicentrum działań wojennych. Wróg próbuje przebić się przez naszą obronę, koncentrując najlepiej przygotowane grupy Wagnera. W ciągu tego dnia (...) wróg stracił 239 zabitych, 293 rannych - powiedział Czerewatyj.

19:20
12.03.2023

Siedem ataków ukraińskiego lotnictwa

Ukraińskie dowództwo podało, że w niedzielę Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły jeden atak na wrogi system przeciwlotniczy oraz sześć uderzeń w miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojskowego wroga. Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że 12 marca oddziały ukraińskich sił rakietowych i artyleryjskich uderzyły w punkt dowodzenia wroga, magazyn amunicji oraz dwa rejony koncentracji sił rosyjskich.

18:59
12.03.2023

Kilkukilometrowy korek na moście Krymskim

Przy wjeździe na most Krymski utworzył się korek o długości ok. 3 kilometrów - podała agencja Interfax. Według tego źródła, z powodu "awarii technicznej" w jednym z punktów kontrolnych doszło do wydłużenia czasu kontroli. 

18:43
12.03.2023

Cztery rosyjskie ataki z powietrza

Ukraiński SG podał, że w niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę cywilną w Słowiańsku (obwód doniecki). "Wróg przeprowadził również cztery ataki z powietrza i ok. 20 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet" - czytamy.

18:21
12.03.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

"Wróg nie zważa na własne straty, dążąc do osiągnięcia swoich celów" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Według tego źródła, wojska rosyjskie koncentrują się na ofensywie w rejonach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki oraz na kierunku szachtarskim.

17:57
12.03.2023

Oficer pobił żołnierza, wszczęto śledztwo

Dowództwo 190. Ośrodka Szkoleniowego Sił Zbrojnych Ukrainy (obwód żytomierski) wszczęło oficjalne śledztwo w sprawie pobicia żołnierza przez oficera. "Osoby biorące udział w zdarzeniu zostały zawieszone w czynnościach służbowych do końca postępowania" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak umięśniony mężczyzna bije rekruta, kopiąc go w brzuch.

17:38
12.03.2023

Koniec prohibicji w obwodzie chersońskim

Szef administracji wojskowej obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że od 15 marca w regionie zniesiony zostanie zakaz sprzedaży alkoholu. Sprzedaż będzie dozwolona w godz. od 10:00 do 15:00, alkoholu nie będzie wolno sprzedawać żołnierzom i funkcjonariuszom organów ścigania. Zakaz sprzedaży alkoholu został wprowadzony po tym, jak siły ukraińskie wyzwoliły prawobrzeżną część obwodu chersońskiego. 

17:15
12.03.2023

Szmyhal: Rozpoczęliśmy drugą kampanię siewną w czasie wojny

Na Ukrainie rozpoczęły się drugie w czasie wojny siewy - napisał w mediach społecznościowych szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal informując, że do tej pory zakończono siew zbóż i roślin strączkowych na obszarze 16 tys. hektarów.

16:48
12.03.2023

Opancerzone karetki dla Ukrainy

Przedstawiciele ukraińskiej dyplomacji podali, że z Luksemburga wysłano na Ukrainę kolejny transport pomocy humanitarnej - 14 opancerzonych karetek. Pojazdy mają wkrótce trafić "na linię frontu" i służyć do ratowania życia żołnierzy oraz cywilów.

16:28
12.03.2023

Hajdaj o sytuacji w obwodzie ługańskim: Bardzo trudna

Szef władz obwodu ługańskiego opisał walki toczące się w regionie. Powiedział, że wojska rosyjskie próbują na różne sposoby atakować siły ukraińskie.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Walki w obwodzie ługańskim. Hajdaj: Sytuacja jest bardzo trudna
16:02
12.03.2023

W Charkowie po raz ósmy uruchomiono ogrzewanie

Po ostatnim ataku rakietowym na Charków w mieście system ciepłowniczy został uruchomiony kolejny - ósmy - raz. Mer Charkowa Ihor Terechow ocenił, że to "bezprecedensowy przypadek". Mer zaznaczył, że podczas ostatniego ostrzału w mieście zniszczona została infrastruktura krytyczna. - Było ciężko. Niektórzy mieszkańcy Charkowa nie mieli prądu przez dwa dni - powiedział. - Teraz miasto odzyskało siły. Przywrócono również dostawy wody i ciepła - poinformował.

15:41
12.03.2023

Kreml chwali się, że w Rosji jest historycznie niskie ubóstwo

Gdzie się podziali rosyjscy biedacy? Kreml zapewnia, że tak niskiego poziomu ubóstwa nie było we współczesnej historii Rosji nigdy. Co to oznacza? 15,5 miliona Rosjanek i Rosjan egzystuje mając do dyspozycji w miesiącu poniżej równowartości 778 zł.

Czytaj więcej

W Rosji najmniej biedaków w historii. „Tylko” 15,3 miliona
15:20
12.03.2023

Kanada nie chce rosyjskiej stali i aluminium

Rząd Kanady zakazał importu wyrobów z rosyjskiej stali i aluminium, bo chce pozbawić władze w Moskwie możliwości finansowania wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

Szlaban Kanady na stal i aluminium z Rosji
15:04
12.03.2023

Zełenski rozmawiał z nowym prezydentem Czech

Prezydent Ukrainy poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z nowym prezydentem Czech Petrem Pavelem. Wołodymyr Zełenski przekazał, że pogratulował swojemu rozmówcy oficjalnego objęcia urzędu, poinformował go także o aktualnej sytuacji na froncie i potrzebach Kijowa w zakresie bezpieczeństwa. Przywódcy omówili też kwestię wstąpienia Czech do UE.

14:53
12.03.2023

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Trwa bitwa, w tym również wśród elit

Maria Zacharowa nie wyjaśniła, kto z kim wojuje na Kremlu i o co.

Czytaj więcej

Bitwa szczurów na Kremlu. Zacharowa potwierdziła plotki
14:29
12.03.2023

W Estonii aresztowano trzech prorosyjskich polityków

Sąd okręgowy prowincji Harju zdecydował o aresztowaniu na okres do dwóch miesięcy trzech polityków podejrzanych o współpracę obcym państwem przeciwko Republice Estońskiej. Jednym z aresztowanych jest Aivo Peterson, jeden z ważniejszych członków ruchu KOOS, który w ostatnich wyborach kandydował z ramienia Estońskiej Zjednoczonej Partii Lewicy (EÜVP).

Sąd uznał, że oskarżenia przeciwko politykowi są uzasadnione. Według sądu zatrzymani mogli próbować ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości, gdyby pozostali na wolności, istnieje również ryzyko, że mogliby dalej popełniać przestępstwa.

14:02
12.03.2023

Na morzach Czarnym i Azowskim nie ma rosyjskich okrętów rakietowych

Według stanu na 12 marca na Morzu Czarnym i Azowskim znajduje się sześć rosyjskich okrętów wojennych, ale nie ma wśród nich żadnej jednostki z rakietami Kalibr na pokładzie. Taką informację przekazała na Telegramie Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:34
12.03.2023

Hajdaj: Rosjanie przesiedli się na stare czołgi

Na kierunku Kreminnej Rosjanie używają do walk czołgów starszej generacji, z powodu znacznych strat w sprzęcie wojskowym - przekazał za pośrednictwem Telegrama Serhij Hajdaj, szef ukraińskiej administracji w obwodzie ługańskim. Udostępniając film zwrócił uwagę, że najeźdźcy jeszcze niedawno korzystali tam z czołgów T-90, produkowanych od 1993 roku, tymczasem obecnie używają starszych od dwie dekady, radzieckich T-72. Hajdaj podkreślił, że zmiana nastąpiła dzięki ukraińskim obrońcom, którzy „skutecznie umożliwiają Rosjanom tracenie nowoczesnego sprzętu”.

13:06
12.03.2023

Prorosyjskie demonstracje w Mołdawii. W Kiszyniowie zatrzymano 54 osoby

W niedzielę kiszyniowska policja zatrzymała kolejne 54 osoby, które planowały wziąć udział w prorosyjskim proteście, organizowanym przez partię Șor i jej zwolenników w centrum stolicy Mołdawii. Według lokalnych mediów wśród zatrzymanych jest 12 nieletnich. Zdaniem policji „​​zatrzymani zachowywali się podejrzanie” i znaleziono u nich przedmioty zabronione, w tym noże.

12:38
12.03.2023

Chodorkowski: Jeszcze rok i reżim Putina znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji

- Historia pokazuje, że społeczeństwo rosyjskie zaczyna się męczyć po dwóch latach niewygranej wojny. Pierwsze oznaki tego zmęczenia już widzimy - mówi czołowy przeciwnik Władimira Putina, niegdyś jeden z najbogatszych Rosjan.

Czytaj więcej

Michaił Chodorkowski: Ukraina do granic z 1991 roku
12:09
12.03.2023

Kułeba: Brak amunicji to dla Ukrainy problemem numer jeden

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” szef MSZ Ukrainy wezwał Berlin do przyspieszenia dostaw amunicji i rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach.

Czytaj więcej

Szef MSZ Ukrainy nie spodziewa się w najbliższym czasie dostaw zachodnich myśliwców
11:38
12.03.2023

Saudi Aramco z rekordowym zyskiem. Powodem wojna w Ukrainie

Saudi Aramco poinformowało, że jego zyski wzrosły w ubiegłym roku do 161 miliardów dolarów. Było to możliwe dzięki wyższym cenom ropy.

Czytaj więcej

Rekordowy zysk Saudi Aramco. Gdzie zarabia naftowy gigant?
11:10
12.03.2023

Ukrenergo: Na Ukrainie wystarczająco dużo energii elektrycznej dla wszystkich konsumentów

Spółka „Ukrenergo” zapewniła, że ​​energii elektrycznej, wytwarzanej w ukraińskim systemie, wystarczy na pokrycie potrzeb wszystkich odbiorców w kraju. Ostatnie problemy były konsekwencją zmasowanego ataku przy użyciu rakiet i dronów, który najeźdźcy przeprowadzili w nocy ze środy na czwartek. Jednocześnie ze względu na ograniczenia sieciowe, gdy zużycie wzrasta w ciągu dnia, możliwe są awaryjne wyłączenia w obwodzie charkowskim. W komunikacie podkreślono, że w innych regionach nie planuje się ograniczeń w zużyciu energii.

10:39
12.03.2023

Nowy chiński minister obrony na liście sankcji USA za współpracę z Rosją

Nowym ministrem obrony Chin został Li Shangfu, którego w 2018 r. rząd USA objął sankcjami za udział w transakcjach z osobami związanymi z sektorem obronnym lub wywiadowczym Rosji. Li był wówczas dyrektorem agencji zajmującej się planowaniem, rozwojem i zakupami broni dla chińskiej armii. Sankcje nałożone zostały za jego udział w zakupie od Rosji myśliwców Su-35 i przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400.

Eksperci wskazują, że choć minister obrony ma w Chinach stosunkowo małą władzę, to związek Li Shangfu z Rosją jest prawdopodobnie jedną z przyczyn jego awansu.

10:10
12.03.2023

Ekstremiści z Niemiec na froncie. Nie wiadomo, po której stronie

Deutsche Welle podaje, że w walkach pomiędzy siłami Rosji a Ukrainy bierze udział co najmniej 29 ekstremistów, czy też osób skazanych za przestępstwa o charakterze politycznym z Niemiec. Tak wynika z danych niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji czyli niemieckiego kontrwywiadu. Służby nie podają jednak, po której ze stron walczą. W sumie w rejon walk wyjechało z Niemiec co najmniej 61 osób klasyfikowanych jako ekstremiści, ale nie wszyscy oni biorą udział w działaniach zbrojnych. O sprawie poinformowała w sobotę gazeta „Neue Osnabruecker Zeitung”.

09:38
12.03.2023

Brytyjski wywiad: ciężkie straty Rosjan, ale ofiary nie pochodzą z największych miast

W opublikowanym w niedzielę komunikacie brytyjski wywiad zwrócił uwagę, że „Rosja nadal ponosi bardzo ciężkie straty” na wojnie, ale żołnierze, którzy giną na froncie, pochodzą z biedniejszych regionów. „Skutki różnią się dramatycznie, jeśli chodzi o poszczególne regiony Rosji. Proporcjonalnie do liczby ludności najbogatsze miasta - Moskwa i Sankt Petersburg - pozostały względnie nietknięte” - stwierdził wywiad, podkreślając, że „dotyczy to zwłaszcza rodzin elity kraju”.

„W wielu wschodnich regionach liczba zgonów, jako odsetek populacji, jest prawdopodobnie ponad 30 razy wyższa niż w Moskwie” - ocenił brytyjski wywiad.

09:08
12.03.2023

Ranni i zabici cywile w obwodzie donieckim

W sobotę w obwodzie donieckim najeźdźcy zabili dwóch cywilów i ranili kolejnych czterech - podał przedstawiciel lokalnej ukraińskiej administracji Pawło Kyryłenko.

08:27
12.03.2023

29 ataków na obwód chersoński. Zginęło trzech cywilów

W ciągu ostatniej doby armia rosyjska ostatniego przeprowadziła 29 ostrzałów obwodu chersońskiego - poinformował szef chersońskiej regionalnej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin. Według Ukraińców najeźdźcy wystrzelili 156 pocisków z systemów Grad i ciężkiej artylerii. Trzy razy ostrzelany został sam Chersoń. W wyniku ostrzału trzy osoby zginęły, a kolejne trzy zostały ranne.

07:58
12.03.2023

Drugi dzień z rzędu Rosja z ponad tysiącem straconych żołnierzy

W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na froncie ok. 1090 żołnierzy - wynika ze zaktualizowanych danych, opublikowanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto Rosjanie stracili pojedyncze sztuki sprzętu, jak czołgi, transportery opancerzone czy baterie artylerii.

07:30
12.03.2023

ISW: Rosjanie bez udokumentowanych postępów w Bachmucie

Siły rosyjskie nie dokonały żadnych potwierdzonych postępów w Bachmucie 11 marca - czytamy w najnowszej analizie amerykańskiego think-tanku The Institute for the Study of War. Autorzy zwracają uwagę, że źródła ukraińskie i rosyjskie nadal donoszą o ciężkich walkach w mieście, a najemnicy z grupy Wagnera są prawdopodobnie coraz mocniej uwikłani w walki na obszarach miejskich, takich jak kompleks przemysłowy AZOM i dlatego mają trudności z dokonaniem znaczących postępów.

07:01
12.03.2023

Mołdawia: Policja ostrzega przed prowokacjami na marszu w Kiszyniowie

Mołdawska policja ostrzegła, że ​​na prorosyjskim wiecu, który ma odbyć się w niedzielę 12 marca w Kiszyniowie, planowane są prowokacje - „akcje destabilizacyjne i masowe zamieszki”. „W związku z tym prosimy organizatorów i uczestników o przestrzeganie przepisów prawa i niedopuszczanie do działań mogących zagrozić życiu i zdrowiu ludzi, a także bezpieczeństwu państwa” – głosi oficjalne oświadczenie, opublikowane na stronie policji. Protest organizuje prorosyjska partia „Sor”.

06:32
12.03.2023

Papież Franciszek: Wojna mnie boli

- Wojna mnie boli. To właśnie chcę powiedzieć: wojna mnie boli - mówił papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación”. Podkreślił, że szczególnie niepokoi go atakowanie niewinnych, ostrzeliwanie ludności cywilnej. Stąd, jak zaznaczał, zależy mu mocno na służbie pokojowi.

Papież mówił również, że pragnie udać się do Kijowa, ale musiałaby istnieć także możliwość wyjazdu do Moskwy. - Jestem gotowy na wyjazd do Kijowa. Chcę odwiedzić Kijów. Ale pod warunkiem wizyty w Moskwie. Odwiedzę oba miejsca, albo żadne – podkreślił. Franciszek stwierdził, że nie może w tej chwili odwiedzić Moskwy, ale ma nadzieję, że uda się to zrobić w przyszłości. - To nie jest niemożliwe. Mamy nadzieję, że nam się to uda. Jednak nie ma żadnych obietnic, nic. Ale nie zamknąłem tych drzwi - zapewniał.

06:09
12.03.2023

Moskwa chwali się prorosyjskim marszem w Hiszpanii

Ponad 2 tys. osób wyszło w sobotę na ulice hiszpańskiego miasta Bilbao w ramach marszu poparcia dla Rosji - przekonuje agencja RIA Nowosti, powołując się na „przedstawiciela baskijskiej platformy No NATO”. - Rosja dąży do pokoju od 2014 roku. Ale Zachód nie pozostawia Rosji innego wyboru. Z tego powodu wyrażamy naszą solidarność z Moskwą - miał mówić rosyjskim propagandystom ich hiszpański rozmówca. Demonstranci paradowali pod flagami Rosji oraz samozwańczych marionetkowych republik donieckiej i ługańskiej.

05:50
11.03.2023

Zapis sobotniej relacji

Wydarzenia z 381. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 381