Wiadomo, kim był rozstrzelany ukraiński żołnierz. Zełenski nadał mu tytuł "Bohatera Ukrainy"

Ukraińskie służby ostatecznie potwierdziły tożsamość ukraińskiego żołnierza - nieuzbrojonego jeńca, który został zastrzelony po wypowiedzeniu słów "Chwała Ukrainie!".

Publikacja: 12.03.2023 22:30

Ołeksandr Macijewski

Ołeksandr Macijewski

Foto: mat. pras. / Sztab Generalny Ukrainy / GeneralStaff.ua/Facebook

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 382

12-sekundowe nagranie pojawiło się w internecie w poniedziałek. Widać na nim nieuzbrojonego żołnierza w ukraińskim mundurze. Mężczyzna wydmuchuje dym z papierosa i mówi: "Chwała Ukrainie". W tym momencie słychać serię z karabinu maszynowego i mężczyzna upada na ziemię.

Ministerstwo Obrony Ukrainy informowało, że jeniec zastrzelony na nagraniu, które obiegło internet, to Tymofij Mykołajowycz Szadura, żołnierz 30. Brygady Zmechanizowanej, który zaginął na początku lutego w walkach w rejonie Bachmutu. Jednak swojego krewnego na nagraniu rozpoznała również inna rodzina. Część źródeł podawała, że żołnierz to Ołeksandr Ihorewicz Macijewski, 42-latek, który również walczył w rejonie Bachmutu i również był uważany za zaginionego.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Walki w obwodzie ługańskim. Hajdaj: Sytuacja jest bardzo trudna

Teraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że ostatecznie potwierdziła tożsamość mężczyzny. W komunikacie podano, iż śledczy ustalili, że ukraiński żołnierz rozstrzelany po słowach "Chwała Ukrainie" to snajper 163. batalionu 119. samodzielnej brygady obrony terytorialnej obwodu czernihowskiego, Ołeksandr Ihorewicz Macijewski.

"SBU otrzymała wyniki ekspertyzy kryminalistycznej, która potwierdziła, że ​​żołnierz na filmie to właśnie Ołeksandr Macijewski" - czytamy.

Do sprawy w wieczornym wystąpieniu odniósł się prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Poinformował, że pośmiertnie przyznał Macijewskiemu tytuł "Bohatera Ukrainy". Zełenski zaznaczył, że Macijewski to człowiek, którego znają wszyscy Ukraińcy i który na zawsze zostanie zapamiętany za odwagę, za wiarę w Ukrainę i za okrzyk "Chwała Ukrainie".

Wcześniej Wołodymyr Zełenski zapowiedział znalezienie winnych rozstrzelania nieuzbrojonego jeńca i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

Czytaj więcej

Zełenski: Po zdobyciu Bachmutu Rosjanie mieliby otwartą drogę do innych miast

"Zrobimy wszystko, aby ci ludzie (sprawcy śmierci rozstrzelanego jeńca - red.) ponieśli zasłużoną karę" - oświadczył w niedzielę szef SBU Wasyl Maluk.

Ołeksandr Macijewski został powołany do służby wojskowej w marcu 2022 r. Od końca grudnia był uważany za zaginionego. Według SBU, zginął 30 grudnia 2022 r., a jego ciało sprowadzono na Ukrainę w lutym 2023 r.

Konflikty zbrojne
Katastrofa na Dnieprze
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Brytyjski wywiad bada zawalenie się tamy na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Powódź zatopiła zoo w Nowej Kachowce. Zginęło 300 zwierząt
Konflikty zbrojne
Wysadzenie tamy na Dnieprze. Powódź i kontrofensywa
Konflikty zbrojne
Ukraińskie wojsko twierdzi, że powódź zatopiła rosyjskie oddziały