Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 383

"Prigożyn najprawdopodobniej skierował wysiłki rekrutacyjne na wolnych obywateli Rosji" - informuje w poniedziałkowym raporcie brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Od początku marca 2023 roku Grupa Wagnera utworzyła zespoły wyjazdowe z siedzibami w centrach sportowych w co najmniej 40 miejscach w całej Rosji.

"W ostatnich dniach rekruterzy z Grupy Wagnera prowadzili również rozmowy o karierze w moskiewskich szkołach średnich, rozdając kwestionariusze zatytułowane "zgłoszenie młodego wojownika", aby zebrać dane kontaktowe zainteresowanych uczniów" - informuje brytyjski wywiad.

Czytaj więcej

Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie w tydzień stracili 2 600 żołnierzy w Bachmucie

Do tej pory większość najemników pochodziła z rosyjskich więzień. W zamian za udział w inwazji na Ukrainę, skazańcy mieli uzyskać wolność. Jak wynika z poniedziałkowego raportu, około połowa skazanych rekrutów rozmieszczonych na Ukrainie prawdopodobnie stała się ofiarami, a nowe próby powiększenia armii nie zapewnią uzupełnienia strat.

"Jeśli zakaz będzie trwał, Prigożyn prawdopodobnie będzie zmuszony do zmniejszenia skali lub intensywności operacji Wagnera na Ukrainie" - informuje wywiad Wielkiej Brytanii.