04:37
15.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 385
00:12
15.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
15.03.2023

Kirby: Gdyby inny kraj chciał wysłać myśliwce na Ukrainę, USA zdecydowanie by to poparły.

Poproszony o komentarz na temat polskich zamiarów przekazania Ukrainie MiG-29, John Kirby powiedział, że są to suwerenne decyzje poszczególnych państw.

Czytaj więcej

USA popierają wysyłanie myśliwców na Ukrainę. "To suwerenna decyzja"
23:21
14.03.2023

Serhij Haidai zrezygnował ze stanowiska

Szef obwodu ługańskiego zostanie najprawdopodobniej ambasadorek Ukrainy w Kazachstanie.

Czytaj więcej

Serhij Haidai zrezygnował ze stanowiska
22:57
14.03.2023

Węgry ponownie odkładają głosowanie ws. Szwecji i Finlandii w NATO

Jako przyczynę opóźnienia wnioskodawca przesunięcia głosowania podał trwające negocjacje Węgier z władzą wykonawczą Unii Europejskiej w sprawie naruszeń przez Budapeszt wymogów UE w zakresie praworządności.

Czytaj więcej

Węgry znów odkładają głosowanie ws. członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO
22:36
14.03.2023

Nad Biełgorodem obrona powietrzna zestrzeliła trzy rosyjskie rakiety

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow napisał na swoim kanale Telegram, że system obrony powietrznej zestrzelił trzy pociski nad stolicą obwodu.

Pozostałości jednej z rakiet spadły na osiedle mieszkaniowe. Nie odnotowano ofiar.

22:12
14.03.2023

Ambasador Rosji na rozmowie w Departamencie Obrony

- Nie chcemy żadnej konfrontacji między USA a Federacją Rosyjską. Opowiadamy się za pragmatycznymi stosunkami w interesie obywateli USA i Federacji Rosyjskiej – powiedział Anatolij Antonow.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji: Nie chcemy żadnej konfrontacji z USA
21:48
14.03.2023

Niemiecki koncern: Produkcja amunicji dla Ukrainy nie ruszy bez zamówień

- Nie uruchomię produkcji bez zamówień – powiedział Armin Papperger, szef niemieckiego koncernu obronnego Rheinmetall. Według niego kraje UE grają na zwłokę w sprawie zamówień na amunicję dla Ukrainy.

- W tym roku Rheinmetall  wykorzysta zaledwie dwie trzecie swoich mocy produkcyjnych ze względu na opóźnienia w zamówieniach - zaznaczył szef koncernu.

Jeśli wystąpi dotkliwy brak amunicji, „nie będzie to wina przemysłu” – cytuje "Der Spiegel" wypowiedź Pappergera.

21:23
14.03.2023

Mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu moskiewskiego będą mogli pozostać w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej, jeśli zdecydują się wstąpić do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy

Nikt nie mówi, że życie mnichów w klasztorze ustanie. Ale to jest okazja dla mnichów do ustalenia, w jaki sposób mogą pozostać w klasztorze” – powiedział minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

Decyzją władz Ukrainy mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) mieli do 29 marca opuścić wszystkie pomieszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń na Ukrainie, Ławry Peczerskiej w Kijowie.

20:59
14.03.2023

Rosja twierdzi, że amerykański dron naruszył przestrzeń powietrzną

"Rankiem 14 marca br. nad Morzem Czarnym w rejonie Półwyspu Krymskiego kontrola przestrzeni powietrznej Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji zarejestrowała lot amerykańskiego bezzałogowego statku powietrznego MQ-9 w kierunku granicy państwowej Federacja Rosyjska” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Departament twierdzi, że "lot odbył się z wyłączonymi transponderami „z naruszeniem granic obszaru tymczasowego reżimu użytkowania przestrzeni powietrznej, ustanowionego w celu przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej”.

Rosjanie oświadczyli, że dron "w wyniku gwałtownego manewrowania wszedł w niekontrolowany lot, utracił  wysokości zderzył się z taflą wody, a rosyjscy piloci, którzy  nie weszli w kontakt z bezzałogowym statkiem powietrznym", wrócili do bazy.

20:42
14.03.2023

W Kijowie przebywa z wizytą premier Islandii Katrín Jakobsdóttir

W ramach wizyty premier odbyła rozmowę z prezydentem Zełenskim i odwiedziła Buczę i Borodziankę.

We wspólnej deklaracji znalazło się zapewnienie Islandii o dalszej pomocy dla Ukrainy, szczególnie w odbudowie sektora energetycznego.

20:16
14.03.2023

Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow przybył do Departamentu Stanu w Waszyngtonie

Antonow został wezwany po zderzeniu rosyjskiego myśliwca z amerykańskim dronem nad Morzem Czarnym. Siły amerykańskie nazwały incydent „niebezpiecznym i nieprofesjonalnym” przechwyceniem.

Antonow został wezwany do „przekazania naszych zdecydowanych zastrzeżeń” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

19:58
14.03.2023

Prezydent Syrii przybył do Moskwy

Prezydent Syrii Baszar al-Assad przybył do Moskwy na rozmowy z Władimirem Putinem.

To pierwsza zagraniczna wizyta od czasu tragicznego trzęsienia ziemi w lutym, które dotknęło Syrię i Turcję.

Al-Assad przybył do Moskwy z liczną delegacją przedstawicieli rządu.

19:47
14.03.2023

Rosjanie wypierają się strącenia drona

Rosyjskie myśliwce nie miały kontaktu z amerykańskim dronem, który został zestrzelony nad Morzem Czarnym - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosjanie twierdzą, że dron był zbyt ostro manewrowany przez własnych pilotów, co doprowadziło do utraty wysokości i zderzenia MQ-9 z wodą.

"Dron leciał w kierunku rosyjskiej granicy z wyłączonymi transponderami – urządzeniami do komunikacji bezprzewodowej" – twierdzi ministerstwo.

19:40
14.03.2023

Alert powietrzny na terytorium całej Ukrainy

19:17
14.03.2023

Rosnieft stracił niemieckie aktywa

Sąd w Niemczech zatwierdził przekazanie aktywów Rosnieftu pod zarząd zewnętrzny. Obecnie Rosnieft kontroluje 54,17 proc. rafinerii Schwedt, ale po decyzji sądu straci kontrolę.

Czytaj więcej

Rosnieft stracił niemieckie aktywa. W tym rafinerię
18:59
14.03.2023

Biały Dom wzywa rosyjskiego ambasadora

W związku z incydentem nad Morzem czarnym.

Czytaj więcej

Incydent nad Morzem Czarnym. Biały Dom wzywa rosyjskiego ambasadora
18:37
14.03.2023

Najwyższy dowódca NATO poinformowął sojuszników o incydencie nad Morzem Czarnym

Najwyższy dowódca wojskowy NATO generał Christopher Cavoli poinformował sojuszników o incydencie nad Morzem Czarnym z udziałem rosyjskiego myśliwca i amerykańskiego drona wojskowego.

18:16
14.03.2023

Zełenski ogłasza kontynuację obrony Bachmutu

Prezydent poinformował o kontynuacji obrony miasta po spotkaniu ze Sztabem Głównym.

17:59
14.03.2023

Rosyjskie Su-27 zestrzeliły MQ-9

Dowództwo poinformowało w oświadczeniu, że dziś o godzinie 7:03 czasu środkowoeuropejskiego dwa rosyjskie samoloty Su-27 dokonały „niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” przechwycenia drona.

Czytaj więcej

Incydent nad Morzem Czarnym. Rosjanie zniszczyli amerykański dron
17:41
14.03.2023

Ukraina rozpoczęła produkcję pocisków kalibru 125 mm

Ukraiński koncern państwowy „Ukroboronprom” we współpracy z jednym z krajów NATO rozpoczął produkcję pocisków kalibru 125 mm.

"Na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy pierwsza partia pocisków kalibru 125 mm do czołgów T-64, T-72 i T-80, którymi Siły Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy uderzyły w najeźdźców, została już dostarczona" - poinformowała służba prasowa „Ukroboronpromu”.

Koncern przypomniał, że generalnie Ukraina po raz pierwszy od uzyskania niepodległości uruchomiła własną produkcję amunicji: min moździerzowych 82 mm i 120 mm, pocisków artyleryjskich 122 mm i 152 mm, a teraz pocisków czołgowych 125 mm. Ze względów bezpieczeństwa produkcja została przeniesiona poza granice kraju, ale w tworzeniu amunicji uczestniczą Ukraińcy: projektanci, technolodzy, tokarze, odlewnie itp.

17:15
14.03.2023

Holandia wyśle na Ukrainę dwa trałowce wraz z systemami radarowymi do wykrywania dronów

We wtorkowym oświadczeniu holenderskie Ministerstwo Obrony przedstawiło swoje plany współpracy z Belgią i być może innymi krajami sojuszniczymi w celu szkolenia sił ukraińskich w zakresie korzystania z trałowców.

- Dostarczenie trałowców Ukrainie „przyczyni się do bezpieczeństwa Morza Czarnego, bezpieczeństwa Europy i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego - powiedziała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren, która spotkała się dziś w Odessie z Ołeksijem Reznikowem.

We wtorkowym oświadczeniu holenderskie Ministerstwo Obrony przedstawiło swoje plany współpracy z Belgią i być może innymi krajami sojuszniczymi w celu szkolenia sił ukraińskich w zakresie korzystania z trałowców.

16:57
14.03.2023

Prezydent Zełenski ogłosił kontynuacje obrony Bachmutu

Zełenski przekazał tę decyzję po spotkaniu ze Sztabem Głównym.

16:38
14.03.2023

Słynne nowojorskie muzeum zmienia opisy dzieł

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, popularnie nazywanym Met, "przeklasyfikowało" niektóre ze swoich obrazów. Dwóch artystów, niegdyś określanych jako Rosjanie, jest teraz klasyfikowanych jako Ukraińcy, a obraz francuskiego impresjonisty Edgara Degasa został przemianowany z „Rosyjska tancerka” na „Tancerka w ukraińskiej sukience”.

Czytaj więcej

Nowy Jork. Metropolitan Museum of Art zmienia "narodowość" dzieł
16:16
14.03.2023

Kreml ma za granicą 80 miliardów szarych dolarów

Według Bloomberga około 80 miliardów dolarów szarych rosyjskich dolarów ukryte został w nieruchomościach i zagranicznych firmach.

Czytaj więcej

Rosja ukryła za granicą 80 miliardów "szarych" dolarów
15:50
14.03.2023

Steven Seagal deklaruje: Jestem  w 100 proc.  rusofilem i w 1 milionie procent Rosjaninem

15:28
14.03.2023

Litwa uznała Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

W rezolucji podkreślono również konieczność przyjęcia przez Litwę ustawy o zapobieganiu terroryzmowi, która określałaby konkretne kryteria sporządzania listy organizacji terrorystycznych i nakładała sankcje na osoby zaangażowane w ich działalność.

Czytaj więcej

Litwa: Grupa Wagnera wpisana na listę organizacji terrorystycznych
15:12
14.03.2023

Putin wyartykułował warunki zwycięstwa na Ukrainie

 - Aby osiągnąć pokój i stabilizację, musimy oczywiście wykazać się konsolidacją naszego społeczeństwa i opanowaniem - oświadczył prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Putin: Stawką wojny z Ukrainą jest istnienie Rosji jako państwa
15:00
14.03.2023

Premier Szwecji dopuszcza sytuację, w której Finlandia wejdzie do NATO przed jego krajem

Dotychczas Finlandia i Szwecja, blisko współpracujące militarnie, działały tak, by wejść do Sojuszu wspólnie. Oba kraje jednocześnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO zrywając z długą polityką neutralności, co było spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Premier Szwecji przyznaje: Finlandia może być w NATO przed nami
14:34
14.03.2023

Zakłady zbrojeniowe w Rosji przestawione na pracę w trybie wojennym

Państwowy zakład zbrojeniowy Rostec poinformował, że produkcja w niektórych przypadkach wzrosła nawet kilkudziesięciokrotnie

Czytaj więcej

Rosyjskie zakłady zbrojeniowe przestawione na tryb wojenny
14:01
14.03.2023

Sytuacja w niemieckiej armii jest gorsza niż przed rokiem

O sytuacji w niemieckim wojsku poinformowała w swoim rocznym raporcie pełnomocniczka Bundestagu ds. sił zbrojnych.

Czytaj więcej

Stan niemieckiej armii gorszy niż przed inwazją Rosji na Ukrainę
13:52
14.03.2023

Liczba rannych w ataku rakietowym na Kramatorsk wzrosła do dziewięciu

Dziewięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych i przedszkole zostały uszkodzone we wtorkowym ataku rakietowym na Kramatorsk. Liczba rannych w ataku wzrosła do dziewięciu. Jedna osoba zginęła - podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

13:41
14.03.2023

Władze obwodu briańskiego zaprzeczają informacjom o ataku ukraińskich dronów na zakłady chemiczne

"Służby operacyjne nie potwierdziły informacji opublikowanych w mediach i komunikatorach" - głosi komunikat służb prasowych władz obwodu. Wcześniej pojawiła się informacja o próbie ataku ukraińskiego drona na zakłady chemiczne w pobliżu miasteczka Sielco. Dron miał zostać zestrzelony przez zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1.

13:24
14.03.2023

Dwóch rosyjskich snajperów oskarżonych o gwałty pod Kijowem

Wśród ofiar są m.in. 4-latka i jej matka.

Czytaj więcej

Ukraina: Dwóch rosyjskich snajperów gwałciło pod Kijowem. Wśród ofiar 4-latka
13:01
14.03.2023

Morawiecki: Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni

W ten sposób premier odpowiedział na pytanie o wcześniejszą wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że możliwe jest przekazanie poradzieckich myśliwców używanych przez polskie Siły Powietrzne Ukrainie.

Czytaj więcej

Morawiecki pytany o MiG-i dla Ukrainy: Przekazanie może nastąpić za 4-6 tygodni
13:00
14.03.2023

Bachmut: Wagnerowcy pozują do zdjęć w zakładzie, w którym pod koniec roku z żołnierzami spotkał się Zełenski

Walki w Bachmucie mają obecnie koncentrować się w przemysłowej części na północy miasta.

Czytaj więcej

Walki w Bachmucie. Wagnerowcy dotarli do zakładu, który w grudniu odwiedził Zełenski
12:49
14.03.2023

Ukraińska prokuratura od ponad roku tworzy mapę podejrzanych i odpowiedzialnych za zbrodnie Rosjan

Ukraińska prokuratura od lutego minionego roku na bieżąco tworzy mapę przedstawiającą nazwiska osób odpowiedzialnych bądź podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie. Mapa jest szeroka na cztery oraz długa na niemal dwa metry. Umieszczono na niej setki nazwisk, w tym rosyjskiego prezydenta.

Czytaj więcej

Ukraina od roku tworzy mapę podejrzanych o zbrodnie Rosjan. Ponad 600 nazwisk
12:43
14.03.2023

Wkrótce w Polsce rozpoczną się ćwiczenia "Anakonda-23"

Z informacji, które uzyskaliśmy od kapitan Ewy Złotnickiej z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że będzie to najważniejsze ćwiczenie Sił Zbrojnych w tym roku. Ćwiczenie z wojskami ruszy 17 kwietnia i potrwa do 16 maja.

Czytaj więcej

Niebawem największe ćwiczenia w Polsce. 13 tys. żołnierzy na "Anakondzie-23"
12:25
14.03.2023

Ukraińska policja pokazuje skutki poniedziałkowego ostrzału obwodu donieckiego

Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 14 miejscowości, uszkodzili lub zniszczyli 60 budynków cywilnych, w tym 37 budynków mieszkalnych, szkołę, gazociąg, samochody, autobusy i garaż - podaje ukraińska policja z obwodu donieckiego.

12:17
14.03.2023

Niemieckie media ustaliły, jaką łódź przeszukano po wybuchach Nord Stream

Jak podaje "Der Spiegel", żaglowiec "Andromeda" został przeszukany w styczniu.

Czytaj więcej

Zidentyfikowano łódź poszukiwaną w związku z eksplozjami rurociągu Nord Stream
11:52
14.03.2023

Pieskow o możliwości spotkania Putin-Trump

Były prezydent USA wspomniał o możliwości spotkania z Władimirem Putinem. Kreml informuje, że nie są obecnie prowadzone w tej sprawie przygotowania.

Czytaj więcej

Trump mówił o spotkaniu z Putinem. Kreml odniósł się do słów byłego prezydenta USA
11:52
14.03.2023

Kreml: Negocjacje z Ukrainą dopiero po uznaniu nowych "realiów terytorialnych"

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że Rosja jest gotowa na negocjacje z Ukrainą po spełnieniu następujących warunków: wypełnieniu wcześniejszych żądań Moskwy i uznaniu nowych "realiów terytorialnych". - Bez wzięcia tego pod uwagę przejście w stronę pokoju będzie niemożliwe - stwierdził Pieskow.

11:23
14.03.2023

Rosjanie okopują się wzdłuż drogi Mariupol-Donieck

Zdjęcia ilustrujące budowę linii okopów w tym rejonie publikuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.

11:18
14.03.2023

Pieskow: Przedłużenie "porozumienia zbożowego" to gest dobrej woli ze strony Rosji

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że zgoda Rosji na przedłużenie tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku jest "gestem dobrej woli ze strony Rosjan", poczynionym w nadziei na "wypełnienie części porozumienia dotyczącej Federacji Rosyjskiej". W ten sposób Pieskow odpowiedział na pytanie dlaczego Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy o 60 dni, a nie o 120.

11:16
14.03.2023

Ekspert: Krym jest granicą, której żaden polityk rosyjski nie odważy się przekroczyć

Dla Rosji, "Krym jest symbolem historycznym, ponieważ to tu miała miejsce wojna krymska i walki o Sewastopol podczas drugiej wojny światowej" - mówił w RMF FM prof. Hieronim Grala, historyk.

Czytaj więcej

Ekspert: Żaden rosyjski polityk nie zgodzi się na oddanie Krymu
11:01
14.03.2023

Kazachstan spodziewa się wizyty prezydenta Rosji, Władimira Putina, w 2023 roku

Biuro prasowe prezydenta Kazachstanu, Kasyma-Żomarta Tokajewa poinformowało, że Astana spodziewa się wizyty prezydenta Rosji, Władimira Putina w Kazachstanie w 2023 roku. O wadze tej wizyty mówił w rozmowie z rosyjskim ambasadorem w Kazachstanie, Aleksiejem Brodawkinem, prezydent Tokajew.

10:39
14.03.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Wowczańsk

W czasie ostrzału infrastruktury miejskiej jeden z pocisków trafił w samochód prowadzony przez 55-latkę. Kobieta zginęła na miejscu - informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

10:36
14.03.2023

Utrata rosyjskiego obywatelstwa za dyskredytowanie armii?

Rosyjscy parlamentarzyści będą rozpatrywać przyjęcie takiej poprawki do ustawy o obywatelstwie.

Czytaj więcej

Rosyjska Duma przygotowuje poprawki do odebrania obywatelstwa za dyskredytowanie armii
10:25
14.03.2023

Pieskow: Rosja nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że Rosja nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i jego jurysdykcji. - Tak to traktujemy -  stwierdził w związku z doniesieniami, że przed Trybunałem w Hadze mają ruszyć dwie sprawy przeciwko Rosjanom - za ostrzeliwanie obiektów cywilnych na Ukrainie oraz za przymusowe wywózki ukraińskich dzieci do Rosji.

10:11
14.03.2023

Kreml nie wyklucza zorganizowania w tym roku sesji pytań i odpowiedzi do Putina

Dmitrij Pieskow podkreślił, że na razie data ewentualnej sesji pytań i odpowiedzi z Władimirem Putinem nie jest znana.

Czytaj więcej

W rocznicę nielegalnej aneksji Krymu Rosja "chce otworzyć ważny obiekt"
09:44
14.03.2023

Tajwan stawia na drony jako "klucz do wojny asymetrycznej"

Doświadczenia z wojny na Ukrainie wykazały, że tajwańska armia musi pilnie wzmocnić swoją obronność - w tym pracować nad rozwojem nowych bezzałogowych statków powietrznych, które na Ukrainie są powszechnie wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania, ale też do ataków powietrznych czy korygowanie ognia artyleryjskiego.

Czytaj więcej

Tajwan wyciąga wnioski z wojny na Ukrainie. Pokazuje nowe drony
09:11
14.03.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali centrum Kramatorska

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego.

08:23
14.03.2023

UE stara się znaleźć sposób na szybkie dostarczenie Ukrainie amunicji

Ukraina potrzebuje natychmiast ogromnych zapasów pocisków 155 mm. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony UE omówią tę kwestię w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej

UE nie może znaleźć miliona pocisków dla Ukrainy
08:08
14.03.2023

Ukraińcy zatrzymali rosyjskiego żołnierza, który przez pół roku ukrywał się na wyzwolonych terenach

Rosjanin prawdopodobnie nie zdołał uciec przed szybko przeprowadzoną ukraińską kontrofensywą. Nie jest również wykluczone, że prowadził działania sabotażowe.

Czytaj więcej

Rosyjski żołnierz po wyzwoleniu Charkowa ukrywał się przez pół roku. Został złapany
07:59
14.03.2023

Trwa proces odwrotu TotalEnergies z rosyjskiego rynku

Firma wydała komunikat, z którego wynika, że sprzedała swoją fabrykę smarów przemysłowych pod Moskwą.

Czytaj więcej

Francuska firma naftowa na dobre wychodzi z Rosji. Sprzedaje swoją fabrykę
07:44
14.03.2023

Ukrainie brakuje wykwalifikowanych żołnierzy i amunicji, rosną straty i pesymizm

Jakość ukraińskich sił zbrojnych, do tej pory uważana za znaczącą przewagę nad Rosją, została osłabiona przez rok strat, które wyłączyły z pola walki wielu najbardziej doświadczonych żołnierzy. Część ukraińskich urzędników ma wątpliwości co do gotowości armii do przeprowadzenia wyczekiwanej wiosennej ofensywy.

Czytaj więcej

Rośnie pesymizm w ukraińskiej armii. Brakuje wykwalifikowanych żołnierzy
07:42
14.03.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 93 razy

Na obwód chersoński spadło w ciągu minionych 24 godzin 412 pocisków. Sam Chersoń został ostrzelany cztery razy - 13 pocisków spadło tam na dzielnice mieszkalne. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła a sześć zostało rannych.

07:29
14.03.2023

W Symferopolu na okupowanym Krymie w płomieniach stanął magazyn

Pożar objął 1 000 m2 - czytamy na kanale "Krymskij Wieter" w serwisie Telegram.

07:22
14.03.2023

W ciągu doby w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów

Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika też, że 14 cywilów zostało rannych w ciągu doby.

07:18
14.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie 160 540 żołnierzy, 3 484 czołgi, 6 789 pojazdów opancerzonych, 2 519 zestawów artyleryjskich, 495 wyrzutni rakiet, 260 zestawów przeciwlotniczych, 304 samoloty, 289 śmigłowców, 2 120 bezzałogowe statki powietrzne, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 367 pojazdów (w tym cystern) i 256 jednostek sprzętu specjalnego.

06:51
14.03.2023

Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej administracji obwodowej.

06:49
14.03.2023

Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Ukraina jest w stanie przeprowadzić ofensywę na dwóch odcinkach frontu

Think tank z USA, ISW pisze, że "rosyjscy blogerzy wojskowi są w dużej mierze zgodni co do tego, że ukraińskie siły uczynią priorytetem działania ofensywne na południu w kierunku Berdiańska i Melitopola wobwodzie zaporoskim lub Mariupola-Wołnowachy w obwodzie donieckim".

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie spodziewają się ukraińskiej ofensywy na południu
06:14
14.03.2023

Bielecki: Przyznanie Ukrainie statusu członka do Unii było odruchem serca, ale też łatwym gestem

Wątpliwości wzbudza po pierwsze debata nad reformą Unii, konieczną, aby Zjednoczona Europa mogła przyjąć Ukrainę do swojego grona. A raczej brak takiej debaty - pisze dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Ukraina w Unii Europejskiej. To jest na serio?
06:12
14.03.2023

Dane ZUS wskazują, że w 2022 roku z obywatelami Ukrainy zawarto w Polsce ok. 24 tys. umów o dzieło

– Okazuje się, że wypychanie cudzoziemców, w tym Ukraińców, na umowy o dzieło to kolejny mit. Krążyły opowieści o całych fabrykach, w których nie ma obcokrajowca zatrudnionego na innej podstawie. Okazuje się, że ten problem został wyolbrzymiony. Cudzoziemcy nie są w naszym kraju zatrudnionymi drugiej kategorii. Na pewno nie można ich obecnie tak traktować. Pracodawcy często oferują im oskładkowane umowy, w tym także stosunek pracy – mówi Łukasz Kozłowski.

Czytaj więcej

Za 746 tys. Ukraińców płyną składki do ZUS, tylko 8 tys. ma umowy o dzieło
05:58
14.03.2023

Wartość japońskiej pomocy dostarczonej Ukrainie w 2022 roku wyniosła ok. 1,6 mld dolarów

Informacje takie przekazuje agencja Kyodo, powołując się na dane MSZ Japonii.

05:53
14.03.2023

Ukraińska armia w ciągu doby ostrzelała trzy składy amunicji

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 10 ataków na zgrupowania rosyjskich sił. Z kolei ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały pięć rejonów koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu, trzy składy amunicji i cztery stacje do walki radioelektronicznej.

05:30
14.03.2023

Gubernator Florydy: Celem USA na Ukrainie powinien być pokój

Ron DeSantis opowiedział się przeciw wysyłaniu Ukrainie myśliwców F-16 i pocisków dalekiego zasięgu, o które Ukraina prosi.

Czytaj więcej

Ron DeSantis: Obrona Ukrainy nie jest żywotnym interesem USA
05:10
14.03.2023

Ukraiński historyk wojskowości: Ryzyko okrążenia w Bachmucie bardzo realne

- Jeśli po prostu oddamy Bachmut i wycofamy nasze jednostki i sprzęt, nic strasznego się nie stanie. Jeśli zamkną pierścień (okrążenia) stracimy ludzi i sprzęt - powiedział Roman Ponomarenko na antenie radia NV.

Czytaj więcej

Trwają walki o Bachmut. "Ukraina traci rezerwy potrzebne do kontrofensywy"
04:53
14.03.2023

Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii spotkają się w czwartek w Tokio

W grudniu Wielka Brytania, Włochy i Japonia ogłosiły rozpoczęcie wspólnej budowy samolotu wielozadaniowego 6. generacji (GCAP) do 2035 roku.

04:50
14.03.2023

W Rumunii powstanie nowy zakład produkcji prochu i amunicji

Minister gospodarki Rumunii, Florin Spătaru poinformował, że w kraju, we współpracy z USA i Koreą Południową, powstanie nowy zakład produkujący proch i amunicję.

04:28
14.03.2023

Zełenski: W Awdijiwce, Bachmucie, Wuhłedarze decyduje się nasza przyszłość

- Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna, bardzo bolesna. Musimy zniszczyć potęgę wojskową wroga i zrobimy to. W Biłohoriwce i Marijince, Awdijiwce i Bachmucie, Wuhłedarze i Kamiance - we wszystkich innych miejscach, gdzie decyduje się nasza przyszłość. Gdzie trwają walki o naszą przyszłość, o przyszłość wszystkich Ukraińców - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który w szczególności podziękował żołnierzom 92. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, która uczestniczy w walkach w rejonie Bachmutu.

04:25
14.03.2023

Rosjanie będą prowadzić "inspekcję" zasobów mieszkaniowych w okupowanym Berdiańsku

Zdaniem mera okupowanego Melitopola, Iwana Fedorowa, Rosjanie chcą w ten sposób ustalić, które mieszkania w mieście zostały opuszczone przez mieszkańców i zakwaterować w nich przedstawicieli administracji okupacyjnej i kolaborantów, podobnie jak to miało miejsce w Melitopolu.

04:20
14.03.2023

ONZ odnotowała gotowość Rosji do przedłużenia porozumienia zbożowego o 60 dni

Stojąca na czele Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Rebecca Greenspan, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych, Martin Griffiths oraz rosyjska delegacja na czele z wiceszefem MSZ Rosji, Siergiejem Wierszyninem poinformowali, że ONZ "odnotowała oświadczenie wydane w poniedziałek przez Federację Rosyjską", o gotowości przedłużenia porozumienia zbożowego o 60 dni. Według ONZ tzw. porozumienie zbożowe, umowa z 22 lipca 2022 roku, umożliwiła eksport 24 mln ton zboża i ponad 1 600 bezpiecznych rejsów statków towarowych przez Morze Czarne. 55 proc. eksportu zboża tym szlakiem trafiło do krajów rozwijających się.

04:18
14.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 383