Zidentyfikowano łódź poszukiwaną w związku z eksplozjami rurociągu Nord Stream

Niemiecki "Der Spiegel" zidentyfikował łódź, która została przeszukana przez władze w związku z eksplozjami, które przerwały we wrześniu gazociąg Nord Stream.

Publikacja: 14.03.2023 12:14

Zidentyfikowano łódź poszukiwaną w związku z eksplozjami rurociągu Nord Stream

Foto: AFP

Jak podaje "Der Spiegel", żaglowiec "Andromeda" został przeszukany w styczniu. Niemiecka prokuratura generalna poinformowała w zeszłym tygodniu, że na początku roku dokonano przeszukania jednostki, której nazwy nie wymieniono.

Niemiecki tygodnik podaje, że "Andromeda" była statkiem, w którym niezidentyfikowana sześcioosobowa załoga rzekomo popłynęła w rejon wybuchu na Morzu Bałtyckim.

Według stron vesselfinder.com i marinetraffic.com, "Andromeda" pływa pod niemiecką banderą i mierzy 13 metrów długości i 4 metry szerokości.

W ostatni piątek rzecznik niemieckiego rządu został zapytany o "Andromedę", ale odesłał wszelkie pytania do niemieckiej prokuratury generalnej.

Czytaj więcej

Nowe doniesienia ws. ataku na Nord Stream. Minister obrony Niemiec ostrzega przed pochopnymi wnioskami

Śledztwo w sprawie wybuchów, których celem były rurociągi dostarczające rosyjski gaz do Europy, dotarło także do Danii. Søren Thiim Andersen, lokalny urzędnik na wyspie Christiansø, powiedział CNN, że śledczy przeszukali jego system rezerwacji online cumowania w porcie.

Poproszono go również o zamieszczenie na lokalnej stronie na Facebooku apelu o zdjęcia łodzi, które odwiedziły wyspę w dniach 16-18 września ubiegłego roku.

- Skontaktowała się z nami duńska policja w grudniu w sprawie łodzi przypływających do portu, czy mamy jakieś informacje o tym, jakie łodzie były w porcie - powiedział. - Nie wiem, czy policja znalazła na wyspie to, czego szukała - dodał.

Christiansø jest 20 kilometrów na północny wschód od duńskiej wyspy Bornholm, w pobliżu której doszło do wybuchów.

Polityka
Jest decyzja. Były bliski współpracownik Trumpa chce być prezydentem USA
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi
Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”