00:20
11.11.2022

Dalsza część relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 261
00:18
11.11.2022

Biden i Xi Jinping „szczegółowo omówią sytuację wokół Ukrainy”

Prezydent USA Joe Biden podczas planowanego w czasie szczytu G20 spotkania z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem szczegółowo omówi sytuację dotyczącą rosyjskiej inwazji na Ukrainę  - potwierdził w czasie czwartkowego briefingu prasowego w Waszyngtonie Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Przywódcy USA i Chin planują spotkanie i rozmowy przed rozpoczęciem przyszłotygodniowego szczytu G20 na Bali w Indonezji. Jake Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone nie mają żadnych doniesień, jakoby Chiny mogły dostarczać sprzęt wojskowy lub broń do Rosji. Ponadto, jak zauważył doradca Bidena, Pekin nie uciekał się do prób podważenia sankcji wobec Moskwy, chociaż „oczywiście ChRL kontynuowała swoje stosunki gospodarcze z Rosją w ciągu ostatnich miesięcy”.

00:11
11.11.2022

Doniesienia o ukraińskich siłach na przedmieściach Chersonia

W mediach społecznościowych, w szczególności na Telegramie, pojawiają się doniesienia o ukraińskich oddziałach specjalnych lub zwiadowczych, które miały dotrzeć już do Chersonia. Według tych źródeł na krańcach miasta doszło do strzelaniny. M. in. kanał Grey Zone podał, że ukraińskie siły zbrojne „wkroczyły do miasta Chersoń”.

23:54
10.11.2022

Zełenski: To nie Rosjanie uciekają. To Ukraińcy ich wyrzucają, ciężkim kosztem

- Każde osiągnięcie naszych sił obronnych jest okupione życiem naszych żołnierzy. Życiem oddanym za wolność dla Ukraińców. Wszystko, co się teraz dzieje, zostało osiągnięte przez miesiące brutalnej walki. Osiągnięto to poprzez odwagę, ból i straty. To nie wróg ucieka. To właśnie Ukraińcy wyrzucają go wielkim kosztem - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

23:35
10.11.2022

George W. Bush będzie publicznie rozmawiał z Zełenskim

Były prezydent USA George W. Bush przeprowadzi w przyszłym tygodniu publiczną rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w celu podkreślenia znaczenia dalszego wspierania Ukrainy przez USA - podała telewizja CNN. Bush połączy się z Kijowem z Dallas. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności, a - jak podkreśla CNN - towarzyszą mu pytania o gotowość Partii Republikańskiej do dalszego wspierania Ukrainy.

23:12
10.11.2022

Ukraińskie władze cywilne wzywają do zachowania „ciszy informacyjnej” ws. Chersonia

Dowództwo w Kijowie nie podaje żadnych informacji o sytuacji na tzw. przyczółku chersońskim, a rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi jedynie, że jego oddziały „wykonują manewr”.

Czytaj więcej

Rosjanie cofają się spod Chersonia. „Jak przegrana Hitlera pod Stalingradem”
22:46
10.11.2022

Operator Nord Stream może badać eksplozje rurociągu na wodach duńskich

Nord Stream AG, operator Nord Stream 1, otrzymał pozwolenie na badanie śladów po eksplozjach gazociągu na wodach duńskich - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Operator prowadził już badania rurociągu na wodach w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Szwecja i Dania twierdzą, że cztery wycieki z rurociągów Nord Stream 1 i 2, którymi przez Morze Bałtyckie płynął gaz z Rosji do Niemiec, były spowodowane wybuchami, ale nie podały oficjalnie, kto może być za to odpowiedzialny.

22:19
10.11.2022

Unia Europejska przygotowuje drogi i mosty na wojnę

Bruksela szykuje przyspieszenie w sprawie „mobilności wojskowej”, czyli dostosowywania cywilnej infrastruktury, a także prawnych procedur do przerzutu wojsk na wschód Europy - informuje Deutsche Welle.

Unia Europejska po raz pierwszy pochyliła się nad brakami w europejskiej „mobilności wojskowej” w 2018 roku, ale zaprojektowany na ten cel fundusz sześciu mld euro w budżecie UE na lata 2021-27 został brutalnie ścięty w 2020 roku przez przywódców 27 krajów Unii do zaledwie półtora miliarda. – Wojna w Ukrainie wszystko zmieniła – tłumaczył w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Komisja Europejska zamierza teraz szukać dodatkowych pieniędzy na wspieranie infrastrukturalnych projektów „podwójnego zastosowania”, czyli m.in. dróg i mostów nadających się do transportu ciężkiego sprzętu wojskowego. Celem jest m.in. takie dotowanie dróg z funduszy spójności, które uwzględniałoby wymogi „mobilności wojskowej”. To oznaczałby, że również współfinansowanie krajowe dla unijnych inwestycji musiałby wpisywać się w ewentualne wymogi wojskowe.

21:50
10.11.2022

Uciekinierzy z Ukrainy faworyzowani względem innych uchodźców? Jest porównanie

Organizacje pomagające uchodźcom twierdzą, że uciekinierzy z Ukrainy są traktowani w sposób uprzywilejowany w stosunku do osób innych narodowości. Serwis Deutsche Welle sprawdził, jak wygląda to w praktyce.

Czytaj więcej

Czy uchodźcy z Ukrainy są faworyzowani w krajach Unii?
21:21
10.11.2022

Ukraiński konsul apeluje o zmianę programu w La Scali

Sezon ma otworzyć w grudniu klasyczna rosyjska opera „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego z rosyjskimi wykonawcami w rolach głównych.

Czytaj więcej

Ukraiński konsul w Mediolanie protestuje przeciwko rosyjskiej operze w La Scali
20:52
10.11.2022

Sunak rozmawiał z Zełenskim. Zapowiedział nowe dostawy broni

„Wycofanie się Rosji z Chersoniu byłoby dużym osiągnięciem, ale należy zachować ostrożność, dopóki Ukraina nie przejmie kontroli nad miastem” - ocenił Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, po czwartkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Sunak zapowiedział wysłanie Kijowowi kolejnych 1000 pocisków ziemia-powietrze i ponad 25 tys. zestawów zimowych dla żołnierzy.

20:23
10.11.2022

USA wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. Nowy pakiet z pomocą

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet z pomocą militarną dla Ukrainy. Pakiet będzie zawierał elementy wzmacniające obronę powietrzną, takie jak pociski do systemów HAWK oraz do systemów obrony powietrznej Avenger.

- Wzmocnienie obrony powietrznej będzie miało kluczowe znaczenie dla Ukrainy, ponieważ Rosja nadal używa pocisków manewrujących i irańskich dronów do atakowania krytycznej infrastruktury cywilnej - powiedział Sullivan.

19:54
10.11.2022

Czarna seria kolaborantów na krymskich drogach

Jednoczesna śmierć dwóch kolaborantów w dniu ogłoszenie rosyjskiego odwrotu z Chersonia budzi podejrzenia, że nie zginęli oni w wypadkach. Ale trudno wskazać ewentualnych sprawców zamachów, jak i korzyści, jakie mogliby osiągnąć po zabiciu obu.

Czytaj więcej

Kolaboranci giną jeden po drugim. W wypadkach. Po zderzeniu z ciężarówkami
19:25
10.11.2022

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Litwy

- Przed momentem zakończyliśmy spotkanie rady prezydenckiej polsko-litewskiej. Rady, którą utworzyliśmy z panem prezydentem rok temu, która w październiku 2021 roku spotkała się po raz pierwszy w Wilnie. Dzisiaj omówiliśmy najważniejsze kwestie w Wilnie dotyczące naszej współpracy bilateralnej, naszych wzajemnych polsko-litewskich, ale omówiliśmy najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Nietrudno się domyślić, że tym najważniejszym tematem był problem zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę w związku z tym wsparcia udzielanego Ukrainie – powiedział Andrzej Duda, cytowany przez serwis 300polityka.pl na konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.

Foto: PAP/Piotr Nowak

18:55
10.11.2022

Podatki przemysłu gazowego i naftowego Rosji zostaną zwiększone

Podatki przemysłu gazowego i naftowego Rosji zostaną zwiększone Zgodnie z poprawkami w latach 2023-2025 Gazprom będzie miesięcznie wpłacał dodatkowo do kremlowskiego budżetu 50 mld rubli. Da to łącznie dodatkowych wpływów około 1,8 bln rubli (140 mld zł).

Czytaj więcej

Skąd Putin weźmie pieniądze na wojnę? Zwiększy podatki koncernów Rosji w 2023
18:40
10.11.2022

Eksplozje w Chersoniu

Według niepotwierdzonych informacji Rosjanie wysadzili w powietrze wieżę telewizyjną.

18:18
10.11.2022

"Znamy rosyjskie sztuczki"

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace sceptycznie podchodzi do rosyjskich zapowiedzi.

Czytaj więcej

Brytyjski sekretarz obrony o wyjściu Rosji z Chersonia: Uwierzę, jak zobaczę
17:48
10.11.2022

Kyiv Post: Obwód mikołajowski wyzwolony z rąk Rosjan

Portal Kyivpost.com poinformował, że według wstępnych informacji Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły obwód mikołajowski.

17:24
10.11.2022

Amerykański ochotnik uwiecznił powitanie sił ukraińskich przez mieszkańców odbitego miasta

Nagranie opublikował Macer Gifford, który walczy po stronie Ukrainy.

Mieszkańcy odbitego z rąk Rosji miasta widzą swoich rodaków po raz pierwszy od miesięcy.

16:52
10.11.2022

USA nie dostarczą Ukrainie zaawansowanych dronów

W obawie przed eskalacją konfliktu.

Czytaj więcej

USA odmówiły dostarczenia Ukrainie zaawansowanych dronów
16:20
10.11.2022

Ponad 147 milionów dolarów przekaże Ukrainie norweski rząd

Norweski rząd przygotowuje się do wysłania około 1,5 miliarda koron (147 mln dol.) do zorganizowanego przez Wielką Brytanię międzynarodowego funduszu na wsparcie Ukrainy. Będzie to dodatek do 400 milionów koron, które Norwegia wcześniej przekazała funduszowi. Środki te zostały wykorzystane na zakup dronów, sprzęt niszczący drony i pociski artyleryjskie  – oświadczył minister obrony Norwegii.

Czytaj więcej

Norwegia sypnie miliardami koron Ukrainie. Przybędzie nowej broni
16:00
10.11.2022

Ukraina nie potwierdza ani nie zaprzecza, że Rosja się wycofuje

Ukraina pozostaje sceptyczna po ogłoszeniu przez Rosję, że jej siły wycofują się z Chersonia.

Na odprawie wojskowej zastępca szefa wydziału operacji głównych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział, że siły ukraińskie „kontynuują aktywne działania w obwodach chersońskim i mikołajowskim”.

15:25
10.11.2022

Wielka Brytania zamroziła rosyjskie miliardy

Zamrożone aktywa to połączenie udziałów w spółkach i środków pieniężnych na rachunkach bankowych. Nie obejmuje aktywów fizycznych, takich jak nieruchomości lub aktywa znajdujące się w zależnościach Korony, takich jak Guernsey i Jersey.

Czytaj więcej

Wielka Brytania zamroziła rosyjskie aktywa warte ponad 18 mld funtów
15:12
10.11.2022

Tąpnięcie na rynku nieruchomości w Moskwie

Chodzi nie tylko o nieruchomości komercyjne, które opuszczają wynoszący się z Rosji zagraniczni klienci, ale też o spadek cen mieszkań, w które uderza m.in. – słaba gospodarka i masowa mobilizacja do wojska.

Czytaj więcej

Rosja: nieruchomości na skraju przecen i załamania
14:56
10.11.2022

Ukraiński generał: Sytuacja operacyjna w obwodzie donieckim pozostaje najtrudniejsza

Generał Ołeksij Gromow mówił, że Rosjanie ponoszą miażdżące straty w rejonie Bachmutu. Tylko jednego dnia walk Grupa Wagnera uczestnicząca w natarciu na tym kierunku straciła 138 żołnierzy - z których 40 zginęło, a reszta to ranni. Według gen. Gromowa spośród rannych "większość nigdy nie zobaczy już swoich bliskich".

Czytaj więcej

W rejonie Bachmutu Grupa Wagnera straciła 138 żołnierzy w ciągu doby
14:38
10.11.2022

Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii

Podczas telefonicznej rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii, Rishi Sunakiem, prezydent Ukrainy mówił o wielowymiarowym wsparciu obronności Ukrainy i pomocy w okresie zimowym. Przywódcy opowiedzieli się też za przedłużeniem obowiązywania tzw. porozumienia zbożowego.

14:22
10.11.2022

Analiza irańskich dronów przechwyconych na Ukrainie. Wyprodukowano je po rozpoczęciu inwazji

Ukraiński wywiad wojskowy uważa, że przy produkcji tych dronów mogli pracować rosyjscy specjaliści.

Czytaj więcej

Kiedy irańskie drony dotarły do Rosjan? Analiza sugeruje, że po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę
14:16
10.11.2022

Apti Alaudinow jest 17 osobą, którą Polska objęła sankcjami za wspieranie agresji Rosji na Ukrainę

Został na niej umieszczony na wniosek Komendanta Głównego Policji - na liście, którą MSWiA opublikowało po raz pierwszy 26 kwietnia znajdowało się wówczas 35 firm i 15 osób fizycznych m.in. oligarchowie, którzy zbudowali swój majątek na kontaktach z Władimirem Putinem - Oleg Deripaska i Michaił Fridman. W maju na listę trafił kolejny rosyjski biznesmen Alexy (Aleksey) Belov. W październiku z listy sankcyjnej usunięto firmę - MAGA Foods, producenta sałatek, po tym jak od rosyjskiego udziałowcy odkupili ją polscy pracownicy.

Czytaj więcej

Generał z Czeczenii objęty sankcjami przez Polskę
14:10
10.11.2022

Żołnierz ukraińskiej armii mówi o wyzwoleniu wsi położonej o 15 km od Chersonia

"Wieś Kysyliwka, położona mniej niż 15 km od Chersonia, jest pod ukraińską kontrolą. Zegar do wyzwolenia tyka" - pisze na Twitterze Taras Berezowiec, żołnierz ukraińskiej armii.

14:00
10.11.2022

Niemcy przekazali Ukrainie 18 dronów

O przekazaniu Ukrainie bezzałogowych statków powietrznych przez Niemcy poinformował ukraiński wywiad wojskowy na swoim kanale na Twitterze.

13:40
10.11.2022

W ciągu tygodnia Rosjanie użyli przeciwko Ukrainie 17 rakiet i 50 dronów-kamikadze

Takie informacje przekazał zastępca szefa Głównego Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksij Gromow. - 24 proc. rakiet i 64 proc. dronów zostało zniszczonych - podkreślił ukraiński generał.

13:38
10.11.2022

Rosjanie twierdzą, że wycofują się z Chersonia "zgodnie z planem"

O przebiegu działań rosyjskiej armii na południu Ukrainy informuje rosyjski resort obrony.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Rosji: Wycofywanie się z Chersonia przebiega zgodnie z planem
13:34
10.11.2022

Stoltenberg: Jeśli Rosja opuści Chersoń, będzie to zwycięstwo Ukrainy

Sekretarz generalny NATO stwierdził, w związku z ogłoszonym przez Rosję odwrotem z zachodniego brzegu Dniepru, że Rosja znajduje się pod "dużą presją" na Ukrainie, a "jeśli opuści Chersoń, wówczas będzie to kolejne zwycięstwo dla Ukrainy". Stoltenberg dodał, że NATO będzie wspierać Ukrainę "tak długo jak będzie trzeba". 

13:24
10.11.2022

Belgia przekazała 4,96 mln euro na konto stworzone przez MFW z przeznaczeniem dla Ukrainy

O przekazaniu pieniędzy poinformowała dyrektor generalna MFW, Kristalina Georgiewa. "To dobrze widzieć, że społeczność międzynarodowa zjednoczyła się, by pomóc stabilizować ukraińską gospodarkę" - napisała Georgiewa na Twitterze.

13:07
10.11.2022

Erdogan chwali decyzję o wycofaniu się Rosjan z Chersonia

Zdaniem prezydenta Turcji to "pozytywna i ważna" decyzja.

Czytaj więcej

Erdogan nazywa wycofanie się Rosji z Chersonia "pozytywną decyzją"
12:59
10.11.2022

Ukraińska telewizja pokazuje ukraińskich żołnierzy w centrum Snihuriwki

"Dziś, 10 listopada 2023 roku, Snihuriwka została wyzwolona przez żołnierzy 131. Samodzielnego Batalionu Wywiadu. Chwała Ukrainy!" - słychać na nagraniu, co wywołuje aplauz mieszkańców.

Czytaj więcej

Ukraińska armia wyzwoliła miejscowość w obwodzie mikołajowskim
12:29
10.11.2022

Putin nie pojedzie na szczyt G20. Obawiał się zamachu lub kompromitacji

O powodach nieobecności rosyjskiego prezydenta na szczycie G20 pisze Siergiej Markow, rosyjski politolog blisko związany z Kremlem.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony Ukrainy: Rosja nie zmobilizowała 300 tys. żołnierzy
12:24
10.11.2022

Wiceminister obrony Ukrainy o odwrocie Rosjan z Chersonia: Nie można ufać Rosjanom

- Sztuka wojny obejmuje też zwodzenie przeciwnika - tak wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar, skomentowała zapowiedź wycofania się z zachodniego brzegu Dniepru, w tym Chersonia, przez Rosjan. - Przede wszystkim - nie można ufać Rosjanom. To zostało dowiedzione wiele razy - dodała. 

12:04
10.11.2022

Mychajło Podolak o wycofaniu się Rosjan z Chersonia: to może być pułapka

Jak powiedział w rozmowie z Onetem doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, „w całym regionie chersońskim będą toczyć się zacięte walki. - Rosjanie będą próbowali robić swoje wrzutki informacyjne. Ma to wprowadzać w błąd ukraińskie siły zbrojne, byśmy nie mogli prawidłowo zaplanować naszej kontrofensywy - zaznaczył.

Czytaj więcej

Podolak: Wycofanie się Rosjan z Chersonia? Zaufać im, to wpaść w pułapkę
12:01
10.11.2022

Wiceminister obrony Ukrainy: Mobilizacja w Rosji się nie zakończyła

- Według informacji, które mamy, do pierwszej dekady listopada ponad 270 tys. z 300 tys. osób zostało zmobilizowanych - mówi Hanna Maliar.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony Ukrainy: Rosja nie zmobilizowała 300 tys. żołnierzy
11:32
10.11.2022

Doradca Zełenskiego: Rosja chce zmienić Chersoń w "miasto śmierci"

"Rosyjska armia minuje wszystko co może: mieszkania, ścieki. Artyleria na lewym brzegu zamierza zmienić miasto w ruinę. Tak wygląda 'rosyjski świat': przyjdą, ograbią, poświętują, zabiją 'świadków', zostawią ruiny i odejdą" - pisze Mychajło Podolak na Twitterze.

11:23
10.11.2022

MSZ Rosji wezwał ambasadora Łotwy

Resort rosyjskiej dyplomacji przekaże łotewskiemu ambasadorowi protest w związku z demontażem na Łotwie pomników z czasów ZSRR. MSZ Rosji w wydanym komunikacie mówi o "wandalizmie państwowym" polegającym na usuwaniu poradzieckich pomników upamiętniających Armię Czerwoną.

11:16
10.11.2022

Duma Państwowa przyjmuje ustawę o statusie weterana dla ochotników

Ochotni, którzy biorą udział w operacjach specjalnych, otrzymają status weterana - zdecydowała rosyjska Duma Państwowa.

Czytaj więcej

Rosyjscy ochotnicy otrzymają status weterana. Duma przyjęła ustawę
11:08
10.11.2022

Rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy: Rosjanie pracują na trzy zmiany produkując pociski manewrujące

- Jest prawdopodobne, że (Rosjanie) robią pewne zapasy (pocisków), aby oddać salwę. Nie można tego wykluczyć, ponieważ wróg nie porzucił swoich planów dotyczących zniszczenia naszej infrastruktury krytycznej - mówił Jurij Ignat.

Czytaj więcej

Rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy: Rosjanie gromadzą pociski
10:48
10.11.2022

500 doświadczonych syryjskich bojowników wysłanych przez Rosjan na Ukrainę

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja wysłała na Ukrainę ponad 500 syryjskich bojowników do wykonywania zadań nie związanych z walką, w szczególności do ochrony obiektów w Ługańsku i Doniecku.

Czytaj więcej

Rosja wysłała na Ukrainę syryjskich bojowników, by wzmocnić swoją obronę
10:39
10.11.2022

Interfax: Na Mundialu w Katarze zagra Rosjanin

Agencja Interfax zauważa, że reprezentant Kamerunu, Gaël Ondoua, piłkarz niemieckiego Hannover 96, który znalazł się w kadrze na mundial, ma rosyjskie obywatelstwo. 27-letni piłkarz od dzieciństwa mieszkał w Rosji w związku z pracą jego ojca (był dyplomatą). Odnua grał w Rosji w młodzieżowych zespołach Lokomotiwu i CSKA, grał też w seniorskiej drużynie Anży Machaczkała w latach 2018-2019.

10:36
10.11.2022

Obecnie nie wiadomo gdzie przebywa skazana w Rosji na więzienie koszykarka Brittney Griner

32-letnia gwiazda WNBA i złota medalistka igrzysk olimpijskich została skazana po tym, jak na lotnisku w Moskwie zatrzymano ją po znalezieniu przy niej dwóch kartridżów z olejkiem z haszyszu, którego posiadanie jest w Rosji zakazane. Griner przyznała się do winy, ale tłumaczyła, że olejek z haszyszu przepisał jej lekarz. Mimo to sąd skazał ją na dziewięć lat więzienia, a w październiku jej odwołanie się od wyroku zostało oddalone.

Czytaj więcej

"Time": Co grozi gwieździe WNBA w rosyjskiej kolonii karnej?
10:23
10.11.2022

Rosyjskie "jastrzębie" chwalą decyzję o wycofaniu z Chersonia

Ramzan Kadyrow i Jewgienij Prigożin skomentowali decyzję rosyjskich dowódców wojskowych o opuszczeniu Chersonia. Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi mówią natomiast o "czarnej karcie w historii rosyjskiej armii"

Czytaj więcej

Rosyjscy zwolennicy wojny chwalą decyzję o porzuceniu Chersonia
10:18
10.11.2022

Nad Odessą zestrzelono dwa rosyjskie drony Granat-3

O zestrzeleniu dronów poinformował Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej rady obwodowej. Drony Granat-3 mają zasięg 25-40 km, mogą poruszać się z prędkością 80-120 km na godzinę.

09:56
10.11.2022

Nad ranem Rosjanie ostrzelali Wilnianśk w obwodzie zaporoskim

Rosjanie ostrzelali Wilniańsk nad ranem z użyciem zestawów S-300. W wyniku ataku zniszczony został budynek prywatnego przedsiębiorstwa.

09:51
10.11.2022

Iran chwali się zbudowaniem pocisku hipersonicznego

Pocisk hipersoniczny to pocisk poruszający się z prędkością powyżej 5 Machów.

Czytaj więcej

Iran twierdzi że zbudował rakietę hipersoniczną
09:16
10.11.2022

Pieskow potwierdza: Putin nie jedzie na szczyt G20

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, potwierdził informację przekazaną przez stronę indonezyjską, że Rosję w czasie szczytu przywódców państw G20 będzie reprezentował szef MSZ, Siergiej Ławrow,. a nie Władimir Putin. Szczyt G20 odbędzie się na Bali 15-16 listopada.

09:14
10.11.2022

Litwa może kupić amerykańskie HIMARS-y. Zgoda na sprzedaż

Na Litwę mogą trafić systemy wyceniane na 495 mln dolarów.

Czytaj więcej

USA sprzedadzą Litwie systemy HIMARS za 495 mln dolarów
09:08
10.11.2022

Gen. Skrzypczak przyznaje, że nie rozumie dlaczego Rosjanie ogłosili odwrót z Chersonia

Były dowódca wojsk lądowych zwrócił uwagę, że "po raz pierwszy miał miejsce spektakl, w którym Szojgu i głównodowodzący rosyjską armią na tym froncie mówili o odwrocie na oczach wszystkich".

Czytaj więcej

Dlaczego Rosjanie wycofują się z Chersonia? Gen. Skrzypczak: Niezrozumiałe
08:50
10.11.2022

Putin nakazał spełnienie potrzeb armii w kwestii standardów bezpieczeństwa

Prezydent Rosji, Władimir Putin, nakazał Radzie Koordynacyjnej działającej pod auspicjami rządu Federacji Rosyjskiej, aby "spełnić potrzeby Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w kwestii standardów bezpieczeństwa, zgodnie z realnymi potrzebami, które pojawiły się w czasie specjalnej operacji wojskowej (tak rosyjskie władze określają wojnę na Ukrainie - red.)".

08:46
10.11.2022

Erdogan o wycofaniu się Rosjan z Chersonia: Pozytywny krok

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, odpowiadając na pytanie o perspektywy rozpoczęcia rozmów między Rosją a Ukrainą stwierdził, że decyzja Rosjan o wycofaniu się z okupowanego Chersonia jest "pozytywnym krokiem".

08:43
10.11.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 7,631 mln osób

W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 21,2 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 21,1 tys. osób, a od 24 lutego - 5,8 mln osób.

08:38
10.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 78 690 żołnierzy, 2 804 czołgi, 5 682 pojazdy opancerzone, 1 805 zestawów artyleryjskich, 393 wyrzutnie rakiet, 205 zestawów przeciwlotniczych, 278 samolotów, 260 śmigłowców, 1 499 bezzałogowych statków powietrznych, 399 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 242 pojazdy (w tym cysterny), 159 jednostek sprzętu specjalnego. 

08:16
10.11.2022

Izraelski system przeciwrakietowy nie dla Ukrainy. "Brak możliwości produkcyjnych"

Izraelskie władze tłumaczą, czemu nie dostarczają ukraińskiej armii systemów, które obronią kraj przed rosyjskimi rakietami i dronami.

Czytaj więcej

Izrael: Nie mamy możliwości produkcyjnych, by dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej
07:54
10.11.2022

USA i Zachód wierzą, że zima może być okazją do rozmów Ukrainy z Rosją

Zimowe spowolnienie na froncie może doprowadzić przedstawicieli władz w Kijowie i Moskwie do stołu negocjacyjnego - uważają przedstawiciele Zachodu.

Czytaj więcej

Zachód nie widzi zwycięzcy wojny. Zima szansą na rozmowy Ukraina - Rosja
07:52
10.11.2022

W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło troje cywilów

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w Bachmucie zginęły dwie osoby, a w Pawłiwce - jedna osoba. Ponadto 12 osób zostało rannych.

07:49
10.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Każda droga stanie się pułapką na wroga

Ukraiński Sztab Generalny na swoim profilu na Facebooku pisze o "aktywnej obronie" prowadzonej przez ukraińską armię. "Każda droga i szlak, lasy i wzgórza staną się pułapką na wroga, albo niemiłą niespodzianką. Jego straty będą ogromne" - czytamy. 

07:22
10.11.2022

Interfax: FSB udaremniła zamach terrorystyczny w Jekaterynburgu

Federalna Służba Bezpieczeństw Rosji udaremniła zamach terrorystyczny w Jekaterynburgu, który przeprowadzić chciał 47-letni obywatel Rosji "będący zwolennikiem organizacji i ruchów uważanych w Rosji za terrorystyczne i ekstremistyczne". W domu zatrzymanego znaleziono pięć improwizowanych ładunków zapalających.

07:16
10.11.2022

Brytyjski resort obrony: Utrata Chersonia uniemożliwi Rosji osiągnięcie strategicznego celu

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii uważa, że Rosjanie, wycofując się z Chersonia i zachodniego brzegu Dniepru, prawdopodobnie nie zdołają osiągnąć swojego strategicznego celu, jakim było stworzenie korytarza lądowego do Odessy. Brytyjski resort ocenia, że uderzenia Ukraińców na szlaki zaopatrzeniowe rosyjskiej armii utrudniły Rosjanom możliwość utrzymania zachodniego brzegu Dniepru.

06:47
10.11.2022

Przywódca separatystów z Ługańska: 35 członków milicji ludowej uwolnionych przez Ukrainę

Leonid Pasecznik, przywódca samozwańczej, separatystycznej, nieuznawanej na arenie międzynarodowej Ługańskiej Republiki Ludowej poinformował, że 35 członków milicji ludowej quasipaństwowego bytu wróciło na terytorium kontrolowane przez separatystów po wymianie jeńców między Rosją a Ukrainą.

06:45
10.11.2022

Drony dalekiego zasięgu nie trafią na Ukrainę

Mimo próśb Kijowa i ponadpartyjnej grupy członków Kongresu administracja Bidena nie zdecyduje się na przekazanie Ukrainie broni, która mogłaby być wykorzystana do ataku na cele w Rosji - mówią przedstawiciele administracji prezydenta i inne osoby znające sprawę, z którymi rozmawiali dziennikarze "WSJ".

Czytaj więcej

USA nie zgodziły się na przekazanie Ukrainie dronów dalekiego zasięgu
06:25
10.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Nie ma chętnych do ewakuacji z Chersonia

Ukraiński Sztab Generalny podał, że masowa ewakuacja mieszkańców Chersonia, do którego zbliża się ukraińska armia, zakończyła się, ze względu na brak chętnych do ewakuacji. "W mieście władze okupacyjne przestały wypłacać pensje i świadczenia socjalne" - czytamy w najnowszym raporcie ukraińskiego Sztabu. 

05:54
10.11.2022

ISW: Kreml uważa wycofanie się z Chersonia za decyzję czysto wojskową

"Finansujący Grupę Wagnera Jewgienij Prigożyn wyraził swoje poparcie dla odwrotu i nazwał je 'największym osiągnięciem' Surowikina w związku z wyrażoną przez Surowikina chęcią zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim oddziałom" - zauważa ISW.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Odwrót Rosjan z Chersonia to nie pułapka
05:30
10.11.2022

Mieszkańcy miasteczka z Kanady zebrali 75 tys. dolarów na odbudowę szkoły na Ukrainie

Ambasador Ukrainy w Kanadzie, Julia Kowaliw poinformowała na swoim profilu na Facebooku, że mieszkańcy miasteczka Picton w prowincji Ontario zebrali ponad 100 tys. dolarów kanadyjskich (ok. 75 tys. dolarów USA) na odbudowę szkoły w obwodzie kijowskim, która została zniszczona w czasie rosyjskiej inwazji oraz na zakup sprzętu medycznego. W Picton mieszka ok. 4 700 osób.

05:28
10.11.2022

Generał Mark Milley: Rosjanie i Ukraińcy stracili po ok. 100 tys. żołnierzy

Szacunki najwyższego rangą amerykańskiego generała dotyczą zarówno zabitych, jak i rannych.

Czytaj więcej

Generał z USA: Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Zginęło 40 tys. cywilów
05:07
10.11.2022

Na szczycie G20 Rosję będzie reprezentował Siergiej Ławrow

Władimir Putin ma natomiast wziąć udział - wirtualnie - w jednym ze spotkań organizowanych w ramach szczytu.

Czytaj więcej

Putin nie przyjedzie na szczyt G20. Będzie Ławrow
04:51
10.11.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie stracili na południu 125 żołnierzy w ciągu doby

Dowództwo Operacyjne "Południe" w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie południowym podaje, że w ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na tym odcinku frontu osiem uderzeń na pozycje wroga, a wojska rakietowe i artyleria Ukrainy zrealizowały ponad 100 misji ogniowych. W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym 125 żołnierzy, trzy czołgi, pięć pojazdów opancerzonych. Ukraińcy zniszczyli też skład amunicji w rejonie berysławskim.

04:49
10.11.2022

Zełenski: Najważniejsza walka toczy się w obwodzie donieckim

- Dziękuję każdemu z naszych bohaterów, którzy powstrzymują te straszliwe ataki okupantów. Stałe ataki - mówił o walkach w Donbasie ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Zełenski ostrzega Rosjan: To byłoby wypowiedzenie wojny całemu światu
04:23
10.11.2022

Po 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło ponad 10 mln ton żywności

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca poinformował, że do 9 listopada na mocy porozumienia z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło, na pokładzie 435 statków, 10 132 035 ton żywności.

04:21
10.11.2022

Putin złożył życzenia funkcjonariuszom podległym rosyjskiemu MSW w dniu ich święta

Składając życzenia rosyjskim funkcjonariuszom w Dniu Pracownika MSW, Putin podkreślił, że rosyjska policja "zapewnia porządek publiczny w Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych, w obwodzie zaporoskim i chersońskim", czyli na nielegalnie okupowanych i anektowanych przez Rosję częściach terytorium Ukrainy.

04:19
10.11.2022

Biden: Nie spełniamy wszystkich próśb Ukrainy

Odnosząc się do pomocy dla Kijowa prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie wystawiły Ukrainie czeku in blanco.

Czytaj więcej

Biden: Powiedziałem - nie, nie wdamy się w III wojnę światową
04:17
10.11.2022

Ukraiński sztab: Rosjanie dostają przestarzały sprzęt

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie wcieleni do wojska w ramach niedawnej mobilizacji otrzymują m.in. hełmy - model z II wojny światowej.

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo: Rosyjscy żołnierze dostają hełmy z II wojny światowej
04:16
10.11.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 259