Rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy: Rosjanie gromadzą pociski

Rosjanie zaczęli gromadzić pociski, aby przeprowadzić nowe, zmasowane ataki z powietrza na cele na Ukrainie - oświadczył na antenie ukraińskiej telewizji Jurij Ignat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy.

Publikacja: 10.11.2022 11:06

Skutki rosyjskiego ostrzału w Kupiańsku

Skutki rosyjskiego ostrzału w Kupiańsku

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 260

- Jest prawdopodobne, że robią pewne zapasy (pocisków), aby oddać salwę. Nie można tego wykluczyć, ponieważ wróg nie porzucił swoich planów dotyczących zniszczenia naszej infrastruktury krytycznej - podkreślił Ignat.

Według rzecznika dowództwa sił powietrznych Ukrainy Rosjanie zdali sobie sprawę, że wyniki uderzeń z użyciem pojedynczych pocisków lub dronów-kamikadze "nie są zbyt wielkie" i, prawdopodobnie, starają się zgromadzić większą liczbę pocisków, by przeprowadzić zmasowane uderzenie.

Czytaj więcej

Rosja wysłała na Ukrainę syryjskich bojowników, by wzmocnić swoją obronę

Według Ignata rosyjskie fabryki pracują obecnie na trzy zmiany, by uzupełnić zapasy pocisków manewrujących po ogołoceniu z nich magazynów w wyniku ataków na cele na Ukrainie.

Według danych podawanych przez Sztab Generalny armii Ukrainy, strona ukraińska zestrzeliła od początku wojny 399 rosyjskich pocisków manewrujących.

Władze Kijowa rozważają nawet ewakuację całego miasta, jeśli kolejne rosyjskie ataki sprawią, że konieczne będzie przerwanie dostaw prądu do stolicy

Od 10 października Rosjanie, co pewien czas, przeprowadzają zmasowane uderzenia rakietowe oraz przy użyciu dronów-kamikadze na obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie, w tym przede wszystkim infrastrukturę energetyczną kraju.

Od tego czasu uszkodzonych lub zniszczonych miało zostać ok. 40 proc. obiektów infrastruktury energetycznej co wywołało problemy z dostawami prądu w całym kraju. Władze Kijowa rozważają nawet ewakuację całego miasta, jeśli kolejne rosyjskie ataki sprawią, że konieczne będzie przerwanie dostaw prądu i - co za tym idzie - brak dostępu do bieżącej wody w stolicy Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas