Kiedy irańskie drony dotarły do Rosjan? Analiza sugeruje, że po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę

Ukraińska armia pokazała "Guardianowi" dowody na to, że przynajmniej część dronów produkcji irańskiej używanych przez Rosjan na Ukrainie została prawdopodobnie dostarczona po rozpoczęciu inwazji w lutym.

Publikacja: 10.11.2022 14:19

Kiedy irańskie drony dotarły do Rosjan? Analiza sugeruje, że po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 260

We wrześniu władze w Kijowie po raz pierwszy poinformowały zagranicznych partnerów, że Rosjanie wykorzystują w atakach lotniczych drony produkcji irańskiej. Sugerowano już wtedy, że Teheran przekazał je po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Kilka miesięcy wojny spowodowały, że rosyjska armia musiała szukać broni za granicą wśród swoich sojuszników, w tym w Iranie.

Oprócz dronów, Rosja planuje zakup w Iranie rakiet balistycznych - przekazali CNN zachodni urzędnicy. Z ich relacji wynika, że Iran wysłał 450 dronów do Rosji i wyśle kolejne 1000 jednostek broni, w tym oczekiwane rakiety.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych powiedział, że pomimo ostatnich dostaw systemów obrony powietrznej od sojuszników, Ukraina nadal nie ma odpowiedniego sprzętu do obrony przed irańskimi rakietami.

"The Guardian" dotarł do jednego z dronów, który został w Kijowie rozebrany na części przez ukraiński wywiad wojskowy.

Czytaj więcej

Markow: Putin obawiał się zamachu na szczycie G20

Na śmigle irańskiego drona Mohajer-6 widnieje data produkcji - luty tego roku. Ponieważ śmigło jest tylko jednym z wielu elementów potrzebnych do wykonania maszyny, data wskazuje, że dron został dostarczony po inwazji

Przedstawiciele ukraińskiego wywiadu, którzy brali udział w rozkładaniu dronów, powiedzieli, że ich jakość techniczna była zaskakująco dobra. - Myślimy, że rosyjscy specjaliści byli zaangażowani, ale to tylko teoria - mówią. - Albo Irańczycy pojechali (do Rosji - red.), albo pracują tam rosyjscy specjaliści - dodaje.

Chociaż dron Mohajer-6 nie posiada zewnętrznych oznaczeń wskazujących na to, że jest on produkcji irańskiej, elementy wewnątrz drona pokazane "Guardianowi" wydawały się mieć oznaczenia w języku perskim.

Mohajer-6 może wypuszczać rakiety i jest przeznaczony do wielokrotnego użycia. Pozostałe dwa analizowane drony, to tak zwane drony "kamikadze", ponieważ implodują i ulegają zniszczeniu przy uderzeniu. Nie miały one żadnych irańskich oznaczeń, ale podobnie jak Mohajer, zostały pokazane przez Iran na wielu wystawach broni.

Czytaj więcej

Iran twierdzi że zbudował rakietę hipersoniczną

Kilka komponentów użytych do wykonania dronów zostało wyprodukowanych przez zachodnie firmy. Materiały te nie znalazły się na liście mającej na celu kontrolę sprzedaży części, które mogą być wykorzystane przez wojska państw reżimowych objętych sankcjami, takich jak Iran. Co ciekawe, Iranowi udało się wyprodukować repliki wielu komponentów pierwotnie produkowanych na zachodzie, np. dokładną kopię znanego niemieckiego silnika.

Iran początkowo zaprzeczył doniesieniom, że przekazał Rosji drony. Jednak po dwóch miesiącach minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian przyznał, że Iran dostarczył Rosji niewielką liczbę dronów, ale miało do tego dojść przed rozpoczęciem inwazji.

W niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że gdyby Iran nie dostarczał Rosji broni, świat "byłby teraz bliżej pokoju".

Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu
Konflikty zbrojne
Sąsiad Polski przywraca pobór. Młodzi spędzą w armii nawet 9 miesięcy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Miedwiediew nawołuje do "wyzwolenia Ukrainy z okowów Zachodu" i cytuje papieża
Konflikty zbrojne
Rosja znów szantażuje NATO bronią atomową. Zwykły blef czy realna groźba?