Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden oświadczył, że USA pomagając Ukrainie "nie wystawia czeku in blanco".
"Agencja Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego dostarczyła dziś wymagane zaświadczenie powiadamiające Kongres o tej możliwej sprzedaży" - poinformował Departament Stanu USA.
Nie podano dokładnie ile systemów zostanie sprzedanych Litwie
Stwierdzono, że sprzedaż przyczyni się do realizacji celów Litwy w zakresie zwiększenia jej zdolności obronnych, dalszego wzmacniania współpracy z USA i innymi sojusznikami oraz odstraszania regionalnych zagrożeń.
Czytaj więcej
Gen. Mark Milley, przewodniczący amerykańskiego Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, najwyższy rangą generał w armii USA, przedstawił przemawiać na forum Economic Club w Nowym Jorku szacunki dotyczące strat rosyjskich i ukraińskich w trwającej od 24 lutego wojnie na Ukrainie.
Litewski minister obrony Arvydas Anušauskas powiedział, że kraj ten nie miał jeszcze takich systemów. - Pojawienie się tej zdolności w armii litewskiej wymusi podniesienie na jeszcze wyższy poziom sił wywiadu, wojny elektronicznej i innych. Dostarczonych zostanie kilka rodzajów pocisków, w tym ATACMS, które uderzą w cele oddalone nawet o 300 kilometrów - napisał.
Amerykańska agencja stwierdziła również, że w trakcie procesu sprzedaży przedstawiciele amerykańskiej administracji lub wykonawcy będą odwiedzać Litwę około dwa razy w roku, aby nadzorować zarządzanie programem.
Systemy HIMARS mogą być wyposażone w sześć pocisków kierowanych GMLRS o zasięgu do 70 kilometrów lub jeden pocisk ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.
Wcześniej o zamiarze zakupu HIMARS mówili także przedstawiciele Łotwy i Estonii.