Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 260

"Agencja Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego dostarczyła dziś wymagane zaświadczenie powiadamiające Kongres o tej możliwej sprzedaży" - poinformował Departament Stanu USA.

Nie podano dokładnie ile systemów zostanie sprzedanych Litwie

Stwierdzono, że sprzedaż przyczyni się do realizacji celów Litwy w zakresie zwiększenia jej zdolności obronnych, dalszego wzmacniania współpracy z USA i innymi sojusznikami oraz odstraszania regionalnych zagrożeń.

Czytaj więcej

Generał z USA: Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Zginęło 40 tys. cywilów

Litewski minister obrony Arvydas Anušauskas powiedział, że kraj ten nie miał jeszcze takich systemów. - Pojawienie się tej zdolności w armii litewskiej wymusi podniesienie na jeszcze wyższy poziom sił wywiadu, wojny elektronicznej i innych. Dostarczonych zostanie kilka rodzajów pocisków, w tym ATACMS, które uderzą w cele oddalone nawet o 300 kilometrów - napisał.

Amerykańska agencja stwierdziła również, że w trakcie procesu sprzedaży przedstawiciele amerykańskiej administracji lub wykonawcy będą odwiedzać Litwę około dwa razy w roku, aby nadzorować zarządzanie programem.

Systemy HIMARS mogą być wyposażone w sześć pocisków kierowanych GMLRS o zasięgu do 70 kilometrów lub jeden pocisk ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.

Wcześniej o zamiarze zakupu HIMARS mówili także przedstawiciele Łotwy i Estonii.