„Norweski rząd przygotowuje się do wysłania około 1,5 miliarda koron (147 mln dol.) do zorganizowanego przez Wielką Brytanię międzynarodowego funduszu na wsparcie Ukrainy. Będzie to dodatek do 400 milionów koron, które Norwegia wcześniej przekazała funduszowi. Środki te zostały wykorzystane na zakup dronów, sprzęt niszczący drony i pociski artyleryjskie” – oświadczył minister obrony Norwegii Bjorn Arild Grema (komunikacie na stronie internetowej rządu Norwegii).

Czytaj więcej

Rosyjskie pieniądze na odbudowę Ukrainy. UE ma ponad 40 miliardów euro

Łącznie Norwegia kraj przeznaczy 4,4 mld koron norweskich (ponad 430 mln dol.) na wsparcie militarne dla Ukrainy w latach 2022 i 2023.

Rosja wysłała wcześniej notę ​​do krajów NATO w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Grozi w niej, że „każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy stanie się uzasadnionym celem dla Rosji”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej stwierdziło, że państwa NATO „igrają z ogniem”, dostarczając broń na Ukrainę.

Rzecznik Kremla Pieskow zaznaczył, że zaopatrywanie Ukrainy w broń z Zachodu nie przyczyni się do sukcesu negocjacji rosyjsko-ukraińskich a będzie miało na nie negatywny wpływ. Jak na razie za tymi pustymi słowami nie idą czyny. Negocjacji nie ma a Rosja przegrywa wznieconą przez siebie wojnę.