Skąd Putin weźmie pieniądze na wojnę? Zwiększy podatki koncernów Rosji w 2023

Rosnące koszty rozpętanej przez putinowski reżim wojny pokryją większe podatki od koncernów gazowych i naftowych. Zaczną obowiązywać od nowego roku.

Publikacja: 10.11.2022 17:20

Skąd Putin weźmie pieniądze na wojnę? Zwiększy podatki koncernów Rosji w 2023

Foto: AFP

Duma (niższa izba rosyjskiego parlamentu) w drugim i trzecim czytaniu przyjęła w czwartek poprawki do Ordynacji Podatkowej, zgodnie z którymi obciążenia podatkowe przemysłu gazowego i naftowego Rosji zostaną zwiększone w latach 2023-2025. Ponadto stawki podatku od wydobycia kopalin (NDPI) dla gazu ziemnego zostaną skorygowane sześć miesięcy wcześniej niż planowano czyli od 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z poprawkami w latach 2023-2025 Gazprom będzie miesięcznie wpłacał dodatkowo do kremlowskiego budżetu 50 mld rubli. Da to łącznie dodatkowych wpływów około 1,8 bln rubli (140 mld zł).

Czytaj więcej

Rosja zwiększy wydatki na wojsko kosztem gospodarki, edukacji i służby zdrowia

Ponadto z dokumentu wynika, że ​​w latach 2023-2025 podatek dochodowy dla eksporterów skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrośnie do 34 proc.. Podatek działa też do tyłu. zapłacą go producenci LNG, którzy do końca 2022 r. wyeksportowali co najmniej jedną partię gazu. Kogo konkretnie to dotknie? Gazpromu, Novateku i kilku mniejszych posiadaczy instalacji LNG.

Wzrost obciążeń podatkowych dla koncernów naftowych (m.in. Rosnieft, Gazprom nieft, Surgutnieftiegaz, Łukoil) zwiększy wpływy budżetowe o 629 mld rubli. Kolejne 30 mld rubli trafi do budżetu z powodu czasowego wzrostu (od 1 stycznia do 31 marca 2023 r.) stawek NDPI o 380 rubli za tonę.

W październiku do rosyjskiego budżetu wpłynęło o niecałe 7,5 mld rubli mniej przychodów z ropy i gazu. W sumie, według wyników miesiąca, przychody z ropy i gazu wyniosły 275,2 mld rubli. Według prognoz, w listopadzie łączne wpływy Rosji z ropy i gazu powinny wynieść 282,8 mld rubli.

Dla porównania we wrześniu dochody budżetu federalnego z przemysłu naftowego i gazowego wyniosły 688 mld rubli.

Budżet i podatki
Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?
Budżet i podatki
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Budżet i podatki
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Budżet i podatki
Stan budżetu państwa w spadku po PiS i nowy plan
Budżet i podatki
Luka VAT skoczyła do 15,8 proc. Runął mit Morawieckiego o cudzie VAT-owskim?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił