Jak rozliczać VAT od transgranicznych rabatów pośrednich

Zgodnie z dominującym podejściem, podmiot, który otrzymał premię pieniężną od niebezpośredniego kontrahenta, ma obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego. Szansę na zmianę praktyki w tym zakresie daje niedawne orzecznictwo TSUE oraz NSA.

Publikacja: 26.06.2022 10:38

Jak rozliczać VAT od transgranicznych rabatów pośrednich

Foto: Adobe Stock

Rozliczanie na gruncie VAT rabatów okresowych oraz premii pieniężnych związanych z przekroczeniem danego poziomu obrotów (dalej określanych jako rabaty, bonusy lub premie) nie budzi większych wątpliwości w przypadkach, gdy tego typu bonus realizowany jest na rzecz nabywcy towarów lub usług, który jest bezpośrednim kontrahentem wypłacającego (tzw. rabat bezpośredni). Wypłacający jest wówczas uprawniony do odpowiedniego pomniejszenia podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego z tytułu zrealizowanych przez siebie dostaw. Z ekonomicznego punktu widzenia dochodzi bowiem do obniżenia ceny sprzedanych towarów. Otrzymujący rabat jest w związku z tym zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego związanego z dokonanymi zakupami (bo efektywnie zapłacił za nie mniej). Obowiązek korekty dotyczy zarówno premii krajowych (wypłacanych przez polskie podmioty), jak i transgranicznych (wypłacanych przez podmioty zagraniczne). Sam bonus powinien natomiast zostać zasadniczo udokumentowany fakturą korygującą.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego