Kamil Wilczewski

Stałe miejsce prowadzenia działalności – co z obowiązkami KSeF?

Faktury dokumentujące transakcje podlegające polskiemu obowiązkowi fakturowemu realizowane przez podmioty zagraniczne posiadające w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności do celów VAT powinny być wystawiane formacie ustrukturyzowanym za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Sprzedaż poza Polską, ale z polskim obowiązkiem fakturowym

Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.

Skorzystanie z call-off stock może prowadzić do sporów z fiskusem

Według polskich przepisów nabywca powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE w dowolnym (innym niż Polska) państwie członkowskim. Według dyrektywy taka rejestracja musi być dokonana w kraju, do którego wysyłane są towary.

Jak rozliczać VAT od transgranicznych rabatów pośrednich

Zgodnie z dominującym podejściem, podmiot, który otrzymał premię pieniężną od niebezpośredniego kontrahenta, ma obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego. Szansę na zmianę praktyki w tym zakresie daje niedawne orzecznictwo TSUE oraz NSA.

Wyrok (C-895/19) TSUE w sprawie sprzecznych z prawem unijnym polskich przepisów dotycząych odliczania VAT

Skarbówka usiłuje naprawić błąd ustawodawcy, zmuszając podatników do zadeklarowania zaległości w podatku od towarów i usług od zakupów za granicą i zapłacenia od niej odsetek za zwłokę.

Zakaz ponownej kontroli podatkowej to fikcja

Ustawodawca wprowadził przepis zabraniający przeprowadzania kontroli w sprawie, która już wcześniej była nią objęta. Nie dał jednak przedsiębiorcom narzędzia, które pozwalałoby im ten zakaz wyegzekwować w praktyce.

PIT: czy zwrot części wkładu ze spółki osobowej jest opodatkowany

Urzędnicy fiskusa twierdzą, że wspólnik, który obniża wysokość wniesionego przez siebie wkładu w spółce jawnej czy komandytowej, uzyskuje opodatkowany przychód. Orzecznictwo natomiast nie jest w tej kwestii jednolite.

VAT: uchybienia formalne faktury a prawo do odliczenia - wyrok TSUE

Zgodnie z zasadą neutralności VAT, uchybienia formalne faktury, np. brak numeru NIP, nie prowadzą do utraty prawa do odliczenia tego podatku, pod warunkiem, że nie zachodzi ryzyko oszustwa lub świadomego nadużycia prawa.